Obserwuj nas

Reprezentacja

“Synowie marnotrawni” na Euro?

Już od kilku tygodni trwa dyskusji, który z młodych Polaków grających w Ekstraklasie, powinien dostać szansę na wyjazd do Francji. Najgłośniej mówi się o trzech nazwiskach – Wolski, Starzyński i Stępiński. Wiele ich dzieli, ale jedno łączy – nieudany wyjazd za granicę. Na kogo więc powinien postawić Adam Nawałka?

Zacznijmy od Rafała Wolskiego. Po powrocie do Polski jego statystyki prezentują się imponująco. Rafał zagrał w 9 spotkaniach,  w których zdobył 4 bramki i zanotował 7 asyst. “Wolak” ewidentnie bawi się tą ligą, dlatego nasuwa się pytanie: czemu nie powiodło mu się za granicą? Według mnie wpływ na to miał fakt, że ani we Fiorentinie, ani w Mechelen i Bari nie mógł liczyć na zaufanie trenera. Po powrocie do ojczyzny jest już zupełnie inaczej. Dariusz Wdowczyk zaufał pomocnikowi, a ten odwdzięcza się swoją dobrą postawą w ligowych spotkaniach. Poskutkowało to tym, że Wisła już szuka 0,5 miliona euro na wykup byłego zawodnika Legii.

Teraz czas na drugiego pomocnika – Filipa Starzyńskiego. Tak samo jak Wolski, do Polski wrócił zimą i od razu stał się czołową postacią ligi. W ekipie “Miedziowych” popularny “Figo” zagrał w 12 spotkaniach, w których zdobył 3 bramki i zanotował 8 asyst. Statystyki imponujące, ale tak jak w przypadku “Wolaka” za granicą nie mógł liczyć na zaufanie trenera. Podczas półtorarocznego pobytu w Belgii wystąpił tylko w dziesięciu spotkaniach. Jego najlepszym spotkaniem w Lokeren był pucharowy mecz, w którym zdobył bramkę i zanotował dwie asysty, jednak to nie wystarczyło, aby zdobyć sympatię u trenera belgijskiego klubu. Powrót do Polski był więc jedynym słusznym wyborem, a możliwe, że pomocnik zostanie w Lubinie na dłużej. Wątpliwym jest, aby Zagłębie nie skorzystało z opcji wykupu piłkarza.

Czas na ostatniego zawodnika – Mariusza Stępińskiego. Napastnik po znakomitej rundzie w Widzewie odszedł do niemieckiego 1.FC Nurnberg, w którym często zdarzało się, że nie grzał nawet ławki rezerwowych. Z powodu braku występów w ligowych spotkaniach, snajper udał się na wypożyczenie do Wisły Kraków, gdzie też nie stał się gwiazdą. Wydawało się, że to kolejny piłkarz, który zmarnuje swoją karierę. Pomocną dłoń wyciągnął jednak Ruch Chorzów, który pozyskał zawodnika i dał mu szansę na powrót do formy za czasów gry w łódzkim Widzewie. Stępiński tę szansę wykorzystał i po 30 ligowych spotkaniach ma na koncie 15 trafień i 3 asysty, dzięki czemu jest najskuteczniejszym Polakiem w lidze. Bardzo prawdopodobne jednak, że piłkarz po sezonie opuści Cichą, ponieważ “Niebiescy” borykają się z wielkimi problemami finansowymi. Miejmy nadzieje, że nie powtórzy się sytuacja z Norymbergi.

Wybór nie jest prosty, jednak według mnie najbliżej wyjazdu jest Mariusz Stępiński, ponieważ Nawałka, poza Lewandowskim i Milikiem, będzie potrzebował trzeciego napastnika. Trzecim wyborem selekcjonera, będzie w moim uznaniu właśnie zawodnik Ruchu, ponieważ przemawiają za nim statystyki.
Co do Wolskiego i Starzyńskiego to wybór już jest trudniejszy. Jeśli jednak mamy rozpatrywać ich kandydatury na EURO, to obaj mają dobrą rundę, a w statystykach tylko minimalnie góruje “Wolak”. Najchętniej na miejscu Nawałki powołałbym obu, jednak jeśli mam wybrać jednego, to będzie to mimo wszystko zawodnik Wisły. Dlaczego? A no dlatego, ponieważ w Zagłębiu poradzili sobie bez “Figo”, o czym świadczy runda jesienna. “Biała Gwiazda”, przed przyjściem Wolskiego, nie miała prawa marzyć o grupie mistrzowskiej, a po przyjściu Rafała byli o włos najlepszej “ósemki” ligi. Uważam, że teraz ich gra – na tle innych ligowców – zasługuje na spore uznanie. Sztuką jest pociągnąć zespół na tak dobre tory, a tego dokonał właśnie Wolski.

 

[vc_row][vc_column text_align=”center” width=”1/4″][TS_VCSC_Team_Mates_Standalone team_member=”4906″ custompost_name=”Bartek Paradowski” style=”style2″ show_download=”false” show_contact=”false” show_opening=”false” show_skills=”false” icon_align=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row]

Kibic @LegiaWarszawa i @ManUtd. Założyciel strony Dziękuje Bogu za to, że jestem Legionistą oraz redaktor na stronie polski-sport.pl

1 Comment

1 Comment

    Leave a Reply

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Advertisement

    Musisz zobaczyć

    Zobacz więcej Reprezentacja