Obserwuj nas

Reprezentacja

Szwajcaria rozłożona na czynniki pierwsze

Zaczynamy turniej na noże, rozkładamy Szwajcarię na czynniki pierwsze.

Gdy ktoś teraz przegra, jedzie do domu. Możemy patrzeć na dość łatwą drabinkę, jednak najpierw trzeba pokonać Szwajcarów, co w moim odczuciu jest spokojnie do wykonania.

Analiza gry Szwajcarii:

vs. Albania: Szwajcarzy rozpoczęli z wysokiego C. Już w 5. minucie tego spotkania objęli prowadzenie po golu Schara. Dokładne dośrodkowanie na głowę i spóźnienie Berishy poskutkowało szybkim otwarciem wyniku. Seferovic miał kilka okazji do podwyższenia rezultatu, jednak jak na razie jego występ na Euro – co do skuteczności – jest tragiczny. Sytuacji do strzelenia gola miał 6-7, zdobyczy 0.
Szwajcarzy w pierwszej połowie zaliczyli też słupek po rzucie wolnym i wykluczeniu kapitana Cany, za drugą żółtą kartkę. Albania pierwszą połowę płaciła frycowe, grała bardzo nerwowo. W drugiej połowie jednak doszła do dwóch stuprocentowych sytuacji. Raz po podaniu ze skrzydła, a drugi raz po zagraniu ze środka pola. To ważny sygnał dla Polaków – w momencie obu podań 5-6 piłkarzy patrzyło na zagrywającego piłkę, w ogóle nie widząc, co dzieję się za ich plecami. Dobitnym efektem takiego zachowania była sytuacja sam na sam Gashiego, którą fantastycznie wybronił Sommer.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8608″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]Armando Sadiku dostaje świetne podanie ze skrzydła. Praktycznie cała obrona Szwajcarów patrzy na piłkę, nie zauważając urywającego się zawodnika. Sadiku strzela w boczną siatkę.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8609″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]Pięciu piłkarzy Szwajcarii patrzy na zagranie piłki ze środka pola. Po tej akcji w ogóle niepilnowany, sam na sam wyjdzie Shkelzen Gashi. Yann Sommer fantastycznie obroni.

vs. Rumunia: Rumunia we wszystkich trzech spotkaniach fazy grupowej Euro 2016 starała się rozegrać piłkę w ataku pozycyjnym. Najlepiej wychodziło im to z Francuzami. Szwajcarzy próbowali wykorzystywać miejsce, jakie zostawiali Rumuni. Wiele niedokładnie wybitych w obronie piłek Helweci zbierali. Szwajcarzy po odbiorze mieli dużo miejsca. Rumunii zostawiali spory obszar na boisku pomiędzy linią obrony a linią pomocy.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8610″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]Yann Sommer wybijał daleko piłkę, obrońca Rumunii źle ją kopnął, co skutkowało przejęciem Blerima Dzemailiego. Napastnik miał dużo miejsca by zagrać do Harisa Seferovicia. Rumuni zostawili całą lewą stronę wolną. Seferovic strzelił minimalnie obok słupka.

vs. Francja: Ogólnie był to najtrudniejszy rywal Szwajcarów w grupie. Podobny mecz rozegrali Polacy z Niemcami. O ile Polacy w pełni zasłużenie tego meczu nie przegrali, to Szwajcarów nie raz ratował zarówno Sommer, jak i dwukrotnie poprzeczka. Trzeba przypomnieć, że to Szwajcarzy mieli 58% posiadania piłki. Francuzi grali bardzo szybko po przejęciu piłki, wiele podań kierując do boku i kończąc akcje dośrodkowaniami w pole karne Helwetów.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8613″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]Breel Embolo pod naciskiem rywala źle przyjmuje piłkę, dwóch Francuzów jest bardzo blisko akcji. Po przejęciu idzie podanie do Paula Pogby, który biegnie ponad 20 metrów niepilnowany i zza pola karnego oddaje strzał. Szwajcarów ratuje poprzeczka.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8611″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]Moussa Sissoko przebiegł prawym skrzydłem praktycznie całe boisko od swojego pola karnego -wyprzedzając przy tym 3 rywali. Szwajcarzy zostawili totalnie wolną całą lewą stronę placu gry. Na punkt wbiegnie Dimitri Payet i uderzy z powietrza. Piłka odbije się od poprzeczki i wyjdzie w pole.

 

Nasi sobotni rywale zdecydowanie większe siły kierują w środek boiska, bardzo rzadko kryją szeroko przy zagrożeniu. Piłki odbierali zazwyczaj w kole środkowym boiska, a rzadziej w bocznych sektorach.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8607″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

Szwajcaria w wyjściowym ustawieniu w każdym meczu grupowym wychodziła w taktyce 4-2-3-1. I oprócz drugiej połowy meczu z Albanią, wychodziła dość wysoko na rywala. Z Albanią dwóch bocznych obrońców częściej się cofało. Zapewne z tego powodu, że był to pierwszy mecz grupowy i przy 1-0 trzeba było to spotkanie po prostu wygrać, aby dalej spokojnie grać kolejne mecze grupowe. W kolejnych spotkaniach Lichtsteiner oraz Rodriguez podchodzili wspomagając pomoc aż do linii środkowej boiska. W połączeniu z wieloma stratami Szwajcarów w trakcie spotkania, jest to idealny moment, by zagrać na szybkiego skrzydłowego. Pojawia się dużo miejsca na skrzydłach po stronie rywala zaraz po przejęciu piłki. A przecież kto jak kto, ale Polacy w grze z szybkiej kontry są mistrzami.

 

[vc_row][vc_column text_align=”center” width=”1/3″][TS_VCSC_Team_Mates_Standalone team_member=”5010″ custompost_name=”Maksymilian Fota” style=”style2″ show_download=”false” show_contact=”false” show_opening=”false” show_skills=”false” icon_align=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

 

fot. jastrzabpost.pl

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Reprezentacja