Obserwuj nas

Kibice

Kibice o Ekstraklasie #4

Tydzień przed startem sezonu 2016/17 Ekstraklasy Wojtek Malanowski rozmawia o okienku transferowym z Kubą Falickim i Michałem Gdowiczem.

1. Adam Marciniak wraca do naszej ligi. Będzie dużym wzmocnieniem Arki?
Kuba Falicki:
Moim zdaniem tak. Zawodnik z dużym doświadczeniem, jeżeli chodzi o warunki ekstraklasowe. 70 meczów w Cracovii to nie jest mało. Do tego 2-krotny reprezentant kraju. A dzięki komu? Dzięki Adamowi Nawałce, który trenował go w Górniku Zabrze. Marciniak to bardzo dobre wzmocnienie w obronie. Jego atutem jest to, że może grać zarówno na prawej, jak i lewej obronie. Potrafi też strzelić bramkę, a więc liczę na jego rajdy ofensywne.
Michał Gdowicz:
Zależy w jakiej jest formie i ile ma chęci. Powinien być solidnym wzmocnieniem dla beniaminka.
2. Piotr Grzelczak natomiast podpisał kontrakt z Górnikiem Łęczna. W której kolejce wpadnie bramka z woleja?
Kuba Falicki:
Grzelczak to może być dobre wzmocnienie dla Górnika, który w tym roku będzie bronić się rękoma i nogami, aby tylko utrzymać się w Ekstraklasie. Odnośnie woleja, to uważam, że 2 kolejka będzie ku temu idealna.
Michał Gdowicz:
Jeśli w ogóle wpadnie. Wydawało się, że Grzelczak zrobi większą karierę, coś poszło nie tak.
3. Bartłomiej Drągowski poradzi sobie we Włoszech? Fiorentina to za wysokie progi?
Kuba Falicki:
O transferze Dragowskiego na Zachód mówiło się od ponad roku. Kwestią czasu i pieniędzy było kiedy zmieni klub. Moim zdaniem Fiorentina to dobry klub dla niego. Nie mają tam gwiazd na bramce, a przykład Donnarummy z AC Milan pokazuje, że we Włoszech nie boją się stawiać na młodych. Dla mnie bardzo fajne miejsce do rozwijania swojej kariery. W dodatku dobrze wspominają tam Artura Boruca
Michał Gdowicz:
Drągowski na pewno potrzebuje czasu. Chłopak ma dopiero 18 lat, przed nim jeszcze wiele nauki, od tego ile się nauczy, zależy czy będzie grał. Dla Fiorentiny to inwestycja na przyszłość.
4. Do naszej ligi wraca Ćwielong, który ostatnio praktycznie nie grał nic w Niemczech. Pomoże Niebieskim czy raczej będzie uzupełnieniem?
Kuba Falicki:
Z polskimi piłkarzami jest tak, że odchodzą na Zachód w glorii chwały, jako gwiazdy Ekstraklasy, a potem wracają z podkulonym ogonem. Przykład Starzyńskiego, Wolskiego pokazuje, że, mimo grzania ławy w zachodnim klubie, w Polsce mogą błyszczeć. Mając na uwadze, kto jest trenerem w Ruchu sądzę, że Waldek dużo wyciśnie z Pepe Ćwielonga. Oby tylko nie musiał grać w niedziele…
Michał Gdowicz:
W Chorzowie prawie wszyscy się odradzają. Jak Ruch będzie grał dobrze, to i on powinien.
5. Przybecki znów znalazł klub w Ekstraklasie.  Czy on nadal nadaje się do najwyżej klasy rozgrywkowej?
Kuba Falicki:
Skoro wciąż udaje mu się znaleźć pracodawcę w Ekstraklasie to znak, że coś w nim widzą. Może akurat w Ruchu odpali. Waldek Fornalik potrafi wykrzesać z zawodników maksimum ich możliwości. Przybecki ma 25 lat, jeszcze wszystko przed nim.
6. Filipe Gonçalves będzie wielkim wzmocnieniem Śląska? Na papierze wygląda zadowalająco.
Kuba Falicki:
Powiem szczerze, że gość jest dla mnie totalnie anonimowy. Wiem tylko że występował w Portugalii, zaliczył tam przeszło 140 spotkań. Śląsk ma szczęście do zawodników z Portugalii – Flavio i Marco robili konkretną robotę swego czasu. Filipe powinien zapewnić w środku pola spokój i dobre rozegranie oraz pokazać młodzianom jak się gra. Aby tylko trener Rumak znalazł na niego sposób, jak na Moriokę.
Michał Gdowicz:
Filipe wydaje się dobrą opcją na sezon max dwa, ale to już 31 letni piłkarz, nie oczekiwałbym fajerwerków. Ale co potrafi, zobaczymy na boisku.
7. Natomiast w obozie kibiców Śląska, nie wierzą w Madeja i Stjepanovicia. A ty co o nich myślisz?
Kuba Falicki:
O Madeju mam raczej średnie zdanie. Dla mnie jest to typowa ekstraklasowa zapchajdziura. Co do Stjepanovicia, to jego imię już nam wskazuje, jaką rolę będzie pełnić w Śląsku. A już tak na poważnie, to Stjepanović jest obeznany w polskiej piłce, bo występował dawniej w Wiśle Kraków. Czytałem też, że Tadzio Pawłowski myślał o nim już przed startem poprzedniego sezonu. Trudno jest teraz oceniać. Musimy poczekać na kilka jego spotkań w sezonie.
Michał Gdowicz:
Ja też nie wierzę w Madeja, nie wiem, czy nie lepiej było zatrzymać Ostrowskiego lubpostawić na Dankowskiego. A Stjepanović dla mnie to zagadka. Wszystko zweryfikuje boisko.
8. Mówi się też o powrocie Kowalczyka, który ostatnimi czasy grał w Rosji. Wzmocniłby WKS?
Kuba Falicki:
Kowalczyk, gdy grał w Śląsku, był jednym z najlepszych obrońców ligi. Potem trochę słuch o nim zaginął. Uważam, że byłby dobrym wzmocnieniem dla WKS-u. Para Pawelec – Kowalczyk mogłaby skutecznie odciążyć bramkarza.
Michał Gdowicz:
Kowalczyk to kolejny piłkarz po 30. Śląsk jest już chyba najstarszą drużyną w Ekstraklasie. A czy będzie wzmocnieniem? Grał regularnie, więc powinien dodać trochę jakości.
9. Lechia oficjalnie zaprezentowała Wolskiego, jako swojego piłkarza. Wisła zdąży znaleźć następce?
Kuba Falicki:
Odnośnie Wolskiego, to wszyscy wiedzieliśmy co wyprawiał w Wiśle w poprzednim sezonie. W Lechii będzie miał jeszcze większe pole do popisu. Jest tam do kogo dogrywać piłki. To może być sezon Rafała Wolskiego, który sprawi że znów nam wyfrunie z ekstraklasowego gniazdka.
Dla Wisły jest to wielka strata, jestem skłonny nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie do zastąpienia. Finanse w tym klubie mocno kuleją, stąd nie będą mogli sobie pozwolić na kogoś sprawdzonego i dobrego. Raczej to będzie szukanie, grzebanie i wyciaganie kogoś ze słabszych lig europejskich.
Michał Gdowicz:
Wisła ma dwa miesiące na znalezienie następcy, powinni dać radę.

Współwłaściciel i naczelny na @Sofa_News. Naczelny @ZOporowskiej. Kibic Śląska, Barcy i Milanu.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Kibice