Obserwuj nas

Rozgrywki

Graj na Janka #1

-Jezu, zaraz się porzygam… – pomyślałem, ciężko biegnąc kolejny kilometr -Zajedzie nas ten nowy trener…
No właśnie – nowy trener. Przyszedł do nas w zeszłym tygodniu i tak nam się dobrał do skóry, że po pierwszych dwóch dniach nie miałem siły zrobić kroku. Teraz niby jest trochę lepiej, ale te kilometry, które biegamy na każdym treningu, to jakaś szkoleniowa prehistoria! Tak się nie da!

Ale może zacznę od początku, bo mówię o trenerze, a o sobie ani słowem. Na imię mam Janek. Nazwisko nic wam nie powie, bo mam dopiero 18 lat i, oprócz zwycięskiej olimpiady matematycznej w pierwszej klasie liceum, niczym jeszcze nie „zasłynąłem”. Mieszkam w podwarszawskiej Radości i gram w tamtejszej A-klasowej drużynie. Hmmm, gram to może za dużo powiedziane, bo właściwie grzeję tylko ławkę. Jestem nowy w zespole – zostałem do niego dołączony pod koniec poprzedniego sezonu, kiedy rozwiązano naszą drużynę juniorów. Poprzedni trener stwierdził, że mogę się na coś przydać, ale nie dał mi zagrać nawet minuty. A graliśmy już zupełnie o nic… Może nowy wpuści mnie choć na chwilę – fajnie by było zagrać kilka minut w lidze. Ale na razie tylko bieganie… Tata, były piłkarz, młodzieżowy reprezentant Polski, mówił, że nawet za jego czasów tak dużo i intensywnie nie biegali. A przecież mamy XXI wiek! Jak ja wyjdę wieczorem z Agatą, jak po treningu nie będę miał siły ruszyć nawet małym palcem u nogi? A powiem wam, że Agata warta jest tego, żeby tym palcem jednak ruszyć… Poznaliśmy się całkiem niedawno, ale mam przeczucie, że może wyjść z tego coś fajnego. No i te krągłości…
-Kurwa, ile jeszcze?! – wymsknęło mi się pod nosem, gdy potknąłem się o wystający sosnowy korzeń. Obraz Agaty rozpłynął się momentalnie.
-Młody, nie gderaj, tylko biegaj. Będzie dobrze! – rzucił do mnie Krzysiek, zbliżający się do 40-stki weteran kartofliskowych boisk. Pewnie wie co mówi, ale jego gadanie moich bełtów nie zahamuje… Na szczęście wybiegaliśmy już z lasu i zaraz mieliśmy być na stadionie. Ekhm, stadionie… jasne… toż to boisko z kilkoma ławkami dookoła – ale przynajmniej murawę mamy chyba najlepszą w Warszawie. Pewnie dlatego często trenuje u nas Legia. O właśnie – dziś też są, ich autokar mijał nas na 3852. okrążeniu lasu. Za dwa dni grają pierwszy mecz ostatniej rundy eliminacyjnej do Ligi Mistrzów i od prawie tygodnia zabarykadowani są w pobliskim hotelu. Oby teraz się udało, bo ostatni raz polski klub grał w tym wymarzonym piłkarskim raju zanim się urodziłem – ojciec opowiadał mi jak marzł na starym stadionie podczas meczu ze Spartakiem i jak nagle zrobiło się gorąco, gdy doszła do nich wieść o awansie! Chciałbym dożyć takich chwil…

Ostatkiem sił wpadliśmy całą grupą przez bramę stadionu wprost na truchtających dookoła murawy legionistów. Fajnie być tak blisko wielkiej piłki. No dobra, może nie tak od razu „wielkiej” – „duża” będzie chyba wystarczającym słowem. Ale przecież to i tak niebo a ziemia w porównaniu z A-klasą… Doczłapaliśmy do stojącego w rogu boiska trenera (oczywiście on nie biegał). Spojrzał na nas ze złośliwym uśmiechem:
-Nooo… To jeszcze dwa kółeczka delikatnego rozbieganka! – rzucił w naszą stronę i pogrążył się w przerwanej przez nasze przybycie rozmowie telefonicznej.
-A to skurwysyn! – wysyczał Krzysiek – Młody zapomnij o tym „będzie dobrze”. Zarobi w pysk po treningu!
Ruszyliśmy noga za nogą, śledzeni przez rozbawione spojrzenia legionistów. Niektórzy kiwali głowami na znak współczucia. Przy końcu drugiego kółka nie wytrzymałem. Podbiegłem pod płotek okalający bieżnię, zgiąłem się w pół i wyrzuciłem z siebie całą zawartość żołądka…
-Młody, kurwa, nie rzygaj przy gościach! – krzyknął któryś z chłopaków, a wśród grających w dziadka legionistów dało się słyszeć stłumione śmiechy.
-Świetnie, kurwa! – wymamrotałem pod nosem i zawstydzony powlokłem się w stronę szatni.
-Nie przejmuj się – usłyszałem – Janek jesteś, tak?
To był Olek Wilkowicz, asystent trenera Legii Hasnika Besiego.
-Każdy kiedyś wymiotował na treningu. A jeśli nie, to znaczy, że nie trenował wystarczająco mocno. Masz jeszcze trochę siły? Przyda nam się ktoś do gierki na małe bramki.
Czy ja dobrze usłyszałem? Mam zagrać z legionistami?
-Oczywiście, że mam! – odpowiedziałem, choć moja mina mówiła coś zupełnie przeciwnego – Ale nie wiem, czy potrafię…
-Spokojnie, to tylko kilka minut wśród rezerwowych. Chodź! – klepnął mnie w plecy i ruszył w stronę środka boiska.
Nie wierzę! Za chwilę zagram z moimi idolami! Jezu, żeby tylko nic nie spieprzyć!
-Panowie, to Janek – powiedział do piłkarzy Wilkowicz – Podobało mi się, jak walczył ze swoją słabością i chciałbym, żeby pokopał z nami chwilę.
-Jasne, nie ma problemu trenerze – odpowiedział Michał Kopiecki, defensywny pomocnik, i machnął w moją stronę.
-Gramy dziesięć minut, 5 na 5, jeden kontakt, na małe bramki. Przegrany zespół robi 3 kółka, ale jeśli przegramy, to tobie odpuścimy… – mrugnął okiem.

O Boże! O Boże! Serce waliło mi jak pneumatyczny młot, a szum mojej pędzącej krwi blokował wszystkie inne dźwięki.
Zaczęliśmy. Pierwsze podanie do mnie, a ja na aut. Drugie – wprost do przeciwnika.
-Janek, spokojnie! To zabawa! – starał się podnieść mnie na duchu Wilkowicz.
No dobra, skoro zabawa, to zabawa. Strząsnąłem ręce, zrobiłem kilka głębszych wdechów. Gramy! Dalej poszło już lepiej, kilka razy ładnie podałem, pokazywałem się do zagrań. Kątem oka widziałem kiwającego głową Wilkowicza, rozmawiającego (o mnie?) z naszym trenerem. Dwie minuty do końca, szkoda, że tak szybko ten czas leci. Zamyśliłem się trochę i wtedy stało się coś, czego zupełnie nikt się nie spodziewał. A już na pewno nie spodziewałem się ja. Rozkojarzony, nie zauważyłem podanej do mnie przez Kopieckiego piłki.
-Młody! – krzyknął.
W ostatniej chwili dojrzałem futbolówkę i jednocześnie biegnącego do niej rywala (Jarek Zgodziak, niewiele starszy ode mnie skrzydłowy). Zupełnie nie kontrolując swoich ruchów, podbiłem piłkę nad jego głową i złożyłem się do strzału z woleja. Piłka z dużą zewnętrzną rotacją pomknęła w stronę bramki i chwilę potem zatrzepotała w siatce. Wszyscy patrzyli to na piłkę, to na mnie, stojącego z rozdziawioną szczęką. Jezu, co to się stało? To ja coś takiego zrobiłem?
Zobaczyłem podchodzącego do mnie Wilkowicza. Delikatny uśmiech na jego twarzy był bardzo tajemniczy…
-Młody, co robisz jutro o 12:00? Nie wpadłbyś na Łazienkowską?

Co stanie się z Jankiem? Zagra w Legii? Czy Legia awansuje do Ligi Mistrzów? Wy zdecydujcie – od waszych głosów zależeć będzie dalszy ciąg historii sympatycznego Janka 🙂

Legia, Piłka nożna, Lotnictwo, Fotografia - @FoapApp, dorywczo - @watch_esa ;)

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Rozgrywki