Obserwuj nas

Legia Warszawa

Bereszyński, czyli pechowiec, na którego trzeba postawić

Transfer Bartosza Bereszyńskiego zapoczątkował wzmożony ruch jednostronny z Poznania do Warszawy – po ówczesnym ofensywnym zawodniku, do stolicy przenieśli się również m.in. Kozak, Bielik czy ostatnio Hamalainen. Każdy z nich przyniósł Legii wymierne korzyści. Najtrudniej miał oczywiście Bereś…

Zaczęło się od obelg ze strony poznańskich kibiców, gróźb wysyłanych za pomocą SMS-ów czy powstających na jego „cześć” wulgarnych piosenek. Nie złamało to jednak młodego zawodnika, który przez pierwszą rundę pobytu w Legii imponował formą, pewnością siebie, mimo że grał na nowej dla siebie pozycji.

Po pół roku zgłosiła się Benfica Lizbona (oprócz Portugalczyków, usługami obrońcy zainteresowani byli działacze Lazio Rzym, Borussii Dortmund i Bayeru Leverkusen), która była skłonna zapłacić za zawodnika 2 mln euro, czyli kwotę odstępnego wpisaną w umowie. Warto dodać, że Legia kupowała Bartka za zaledwie 100 tys. euro. Ostatecznie temat transferu spalił na panewce, a warszawski klub nie stracił 50% swojej defensywy – wcześniej Warszawę opuścił Artur Jędrzejczyk.

Pół roku później czerwona kartka w Limassol, następnie „Celtic Gate”, a do tego złamana kość śródstopia, która wyeliminowała go z gry na pięć miesięcy. Największemu wrogowi nie życzyłbym takich przejść.

Po ponownym odejściu Jędzy, wśród kibiców Legii rozgorzała dyskusja odnośnie obsady prawej strony defensywy. Jedni domagają się transferu nowego zawodnika, inni optują za postawieniem na Beresia…

Dlaczego należy zdecydowanie postawić na Bereszyńskiego?

1. Bartek ma dopiero 24 lata, a dokładnie w tym wieku, grający na tej samej pozycji Artur Jędrzejczyk, wszedł na wyższy poziom, kiedy to razem z Żewłakowem, Komorowskim oraz Wawrzyniakiem stworzyli defensywę, która dała Legii fazę grupową Ligi Europy. Warto przypomnieć, że Bereszyński w pierwszym składzie Legii gra od wiosny 2013 roku, kiedy miał niespełna 21 lat, czyli w identycznym wieku ma o wiele większy bagaż doświadczeń od obecnego defensora Krasnodaru.

2. Ponieważ szanse Legii na ponowne ściągnięcie Artura Jędrzejczyka są bliskie zeru. Świadczy o tym fakt, że obecny klub Jędzy odrzucił konkretną ofertę Bordeaux, które ma nieco większe możliwości finansowe od Legii. Artur dopiero co wrócił do treningów po świetnym dla niego EURO 2016, a już wystąpił w wyjściowym składzie Krasnodaru w III rundzie eliminacji Ligi Europy. Widać, że Rosjanie będą na niego stawiali, a zimowe wypożyczenie do Legii było wywołane nie słabością Artura, a kontuzjami, które w ostatnim czasie przechodził. Gdyby nie to, cały czas grałby w wyjściowej jedenastce Krasnodaru.

3. Bereś jest młodszy od Łukasza Brozia o siedem lat, a ten czynnik na prawej obronie jest dosyć ważny. Za Bartkiem przemawia również szybkość, lepszy drybling, czyli szeroko rozumiana przydatność w ofensywie. Możliwe, że były zawodnik Widzewa jest nieco lepszy w destrukcji, co powinno być głównym atutem obrońcy, jednak były zawodnik Lecha to bardzo ambitna i waleczna postać, robiąca ciągłe postępy w tym elemencie.

4. O pierwszeństwie do gry na prawej obronie decydowały głównie kontuzje (za wyjątkiem rundy wiosennej zakończonego niedawno sezonu) – jeden pograł, łapał kontuzję, wchodził drugi. I tak cały czas. Poziom gry obydwu zawodników zazwyczaj był porównywalny, jednak bezpośrednio po transferze Brozia do Legii, to Bereszyński był wyżej w hierarchii.

5. Na koniec najważniejsze – jest w lepszej formie od Łukasza, co udowodnił w dwóch pierwszych meczach ligowych (bardzo dużo dobrych interwencji w defensywie) oraz spotkaniem w Żylinie. Wprawdzie w tym ostatnim przytrafiły mu się pomyłki, jednakże rywale próbowali ataków głównie swoją lewą stroną, więc i roboty było sporo.

Wiek, ogranie, predyspozycje do rozwoju – wszystko to przemawia za 24-latkiem. Krótko mówiąc, Bereś powinien otrzymać duży kredyt zaufania, a na pewno wszyscy na tym skorzystają.

foto: Mateusz Czarnecki

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Legia Warszawa