Obserwuj nas

Legia Warszawa

Stabilizacja w Legii? Nie ma mowy!

W ostatnim czasie mogliśmy przeczytać wiele opinii głoszących, że Legia Warszawa to poukładany, stabilny, mądrze prowadzony klub, stale robiący postępy. Jednak ostatnie okienka transferowe potwierdzają, że nie ma mowy o jakiejkolwiek stabilizacji w drużynie – co pół roku wielu zawodników odchodzi, przychodzą następni na ich miejsce. Rzućmy okiem, jak zmieniała się kadra Legii na przestrzeni ostatnich kilku lat, a także na staż poszczególnych zawodników.

Gdyby ktoś wyjechał na tygodniowy urlop zaraz po ligowym spotkaniu z Ruchem i całkowicie odciął się od informacji, zaraz po powrocie potrzebowałby kilku godzin na ogarnięcie wszystkich ruchów kadrowych uczestnika tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. W ostatnich dniach do Legii przyszło trzech zawodników, jeden rozwiązał kontrakt, drugi odszedł do Bordeaux, trzeci trenuje z rezerwami, a czwarty udał się na wypożyczenie do Ruchu Chorzów. Nie jest to pierwszy okres z tak dużą ilością zmian kadrowych w pierwszej drużynie „Wojskowych”. Spójrzmy, kiedy do zespołu dołączyli poszczególni zawodnicy.

Arkadiusz Malarz – luty 2015
Radosław Cierzniak – marzec 2016
Radosław Majecki – luty 2016
Bartosz Bereszyński – styczeń 2013
Łukasz Broź – lipiec 2013
Jakub Czerwiński – sierpień 2016
Maciej Dąbrowski – sierpień 2016
Adam Hloušek – styczeń 2016
Michał Pazdan – lipiec 2015
Jakub Rzeźniczak – lipiec 2007
Mateusz Wieteska – czerwiec 2016
Michaił Aleksandrow – luty 2016
Guilherme – styczeń 2014
Kasper Hämäläinen – styczeń 2016
Tomasz Jodłowiec – luty 2013
Waleri Kazaiszwili – sierpień 2016
Michał Kopczyński – lipiec 2015
Michał Kucharczyk – lipiec 2010
Steeven Langil – lipiec 2016
Thibault Moulin – lipiec 2016
Vadis Odjidja-Ofoe – sierpień 2016
Miroslav Radović – sierpień 2016
Sebastian Szymański – czerwiec 2016
Stojan Vranješ – sierpień 2015
Nemanja Nikolić – lipiec 2015
Aleksandar Prijović – lipiec 2015

Co pokazuje powyższe zestawienie? Zaledwie dwóch zawodników z obecnej kadry Legii dołączyło do zespołu przed 2013 rokiem. Do tego grona zaliczylibyśmy jeszcze Kopczyńskiego i Radovicia, jednak pierwszy był w tzw. międzyczasie na wypożyczeniu w Suwałkach, a drugi przez 1,5 roku reprezentował barwy innych klubów. Obok Rzeźniczaka znajduje się data powrotu z wypożyczenia do Widzewa Łódź, natomiast obok Wieteski powrót do „jedynki” z zespołu CLJ – jeszcze wcześniej środkowy obrońca był na wypożyczeniu w Dolcanie Ząbki. Co dalej? Aż 20 z 26 wyżej wymienionych zawodników dołączyło do drużyny w ciągu czterech ostatnich okienek transferowych.

Możemy i powinniśmy chwalić działaczy za przeprowadzone transfery, ale tak wiele ruchów nie ułatwia pracy samym zawodnikom oraz trenerom – drużyna  potrzebuje czasu na zagranie, jednak co chwilę ktoś odchodzi, inny przychodzi na jego miejsce. Mistrzowską Legię opuściło już trzech podstawowych zawodników, czwartym jest Ondrej Duda, który jeśli nie grał w pierwszym składzie, był pierwszym zawodnikiem do wejścia z ławki rezerwowych lub pierwszym do zastąpienia kontuzjowanego lub pauzującego za kartki kolegi.

Kolejne spostrzeżenie – w powyższym zestawieniu znajduje się zaledwie 14 Polaków, jest wielu piłkarzy z różnych państw, kultur i części świata. Może to być problemem, szczególnie jeśli chodzi o komunikację między zawodnikami. Oby się to nie odbiło na atmosferze w zespole (jednym z powodów przyjścia Miroslava Radovicia było zadbanie o ducha drużyny) i tym samym wynikach.

Pamiętajmy, że sytuacja identycznie wygląda ze sztabami szkoleniowymi, wszakże od listopada 2013 roku Legię prowadzi już czwarty trener…

Czas na stabilizację

W sierpniu prezes Bogusław Leśnodorski (wywiad udzielony Wirtualnej Polsce) wskazał stabilizację składu, jako jeden z głównych czynników dobrej gry rywala Legii w IV rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, Dundalk FC. Jeszcze wcześniej, bo w maju, współwłaściciel klubu z Łazienkowskiej 3 na łamach Legia.Net stwierdził: – Nie chcielibyśmy zrobić zbyt wielu zmian, ponieważ uważamy, iż stabilizacja w zespole jest bardzo ważna. Co nastąpiło? Przyszło sześciu nowych zawodników, dodatkowo kilku młodych, z myślą o przyszłości. Oprócz tego między Niemcami a Polską krążył Jakub Kosecki. Odeszło jedenastu, a wieloletni kapitan Legii, Ivica Vrdoljak rozwiązał kontrakt.

Mam tylko nadzieję, że następne okienko będzie o wiele spokojniejsze, z mniejszą liczbą transferów (o czym również wspominał prezes Legii), a dokonywane będą jedynie nieliczne korekty w celu ulepszenia składu.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Legia Warszawa