Obserwuj nas

Rozgrywki

Pro Junior System po 21. kolejce Ekstraklasy

Po blisko dwumiesięcznej przerwie ponownie na nasze stadiony zagościła ligowa piłka. W miniony weekend została rozegrana 21. seria gier Lotto Ekstraklasy. Polskie kluby miały więc kolejną szansę aby poprawić swoje wyniki w projekcie prowadzonym przez PZPN, lub po prostu do niego dołączyć. 

Na samym początku krótkie przypomnienie o projekcie, w jaki sposób dany klub gromadzi punkty, kto jest młodzieżowcem a kto wychowankiem według przepisów PZPN.

Zasada punktowania Pro Junior System w Ekstraklasie jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca, liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Słownik Pro Junior System w Ekstraklasie

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1996 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia, spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

Po co został wprowadzony projekt?

Po to, aby kluby Ekstraklasy, I oraz II Ligi chętniej korzystały z usług swoich młodych zawodników, tym samym, aby ich udział w grze zespołu wzrastał. Pula nagród dla trzech najlepszych klubów Ekstraklasy to 3 miliony złotych, rozdzielone odpowiednio: 1. miejsce  – 1,4 mln zł, 2. miejsce – 1 mln zł, 3. miejsce – 0,6 mln zł. Pieniądze powinny być traktowane jako miły dodatek, nie odgrywając kluczowej roli w projekcie.

Ekstraklasa wypada blado w porównaniu z innymi ligami

W Lotto Ekstraklasie tylko 3,17% wszystkich rozegranych minut są udziałem zawodników objętych projektem Pro Junior System. Jak donosi InStat, w I lidze polskiej jest to 12,39% (pewnie wynika to z faktu, iż obowiązuje tam limit jednego młodzieżowca), w lidze holenderskiej 13,46%, lidze słowackiej, 13,63%, a w Bundeslidze 7,60%.

Pięciu wypożyczonych

Wyników w Pro Junior System na szczeblu ekstraklasy dla swoich klubów w tym sezonie nie poprawią już: Michał Mokrzycki, Kamil Jóźwiak, Mateusz Wieteska, Mateusz Wdowiak oraz Robert Gumny. Pierwszy z nich został wypożyczony do I-ligowej Stali Stalowa Wola, z kolei pozostała czwórka została ulokowana na zapleczu Ekstraklasy. Odpowiednio: GKS Katowice, Chrobry Głogów, Sandecja Nowy Sącz oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała.

[vc_single_image image=”19297″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

Nowe twarze z 2000 rocznika

Do tej pory jedynym przedstawicielem rocznika 2000 w sezonie 16/17 był Przemysław Bargiel z Ruchu Chorzów. Podczas zimowych przygotowań dobre wrażenie na trenerach wywarli trzej inni zawodnicy, którzy zostali zgłoszeni do rozgrywek Lotto Ekstraklasy. Są nimi: Kacper Laskoś (Wisła Kraków), Bartosz Mrozek (Lech Poznań), Maciej Borycka (Piast Gliwice). Pomocnik Ruchu jest jedynym, który w tym sezonie, w tak młodym wieku zaliczył swoje premierowe minuty na boiskach ekstraklasy.

Ostrożny początek

W minionej kolejce tylko 5 zawodników objętych projektem dostało szansę zaprezentowania swoich umiejętności. Być może jest to pokłosie transferów, jakie kluby dokonały podczas zimowych przygotowań. Część trenerów posiada szerszą kadrę i mają w czym wybierać. W przypadku Jana Bednarka – pewniaka w talii Nenada Bjelicy, górę wzięła chorobą, a dokładnie ospa, która wykluczyła go z piątkowej rywalizacji ze „Słonikami” z Niecieczy. Jakub Bartosz z Wisły Kraków padł „ofiarą” zimowych wzmocnień oraz dobrej postawy podczas przygotowań Tomasza Cywki i nie znalazł się w meczowej 18-scte na spotkanie z kielecką Koroną.

[vc_single_image image=”19296″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

*Na czerwono zaznaczeni zostali zawodnicy, którzy nie będą już reprezentować barw klubów ESA i nie rozegrali wymaganej liczby 270 minut, aby mogli  oficjalnie punktować. Na żółto – zawodnicy, którzy zaliczyli wymagane 270 minut, a wiec oficjalnie zapunktowali, jednak nie będą występować w rundzie wiosennej na boiskach ESA, ponieważ zostali wypożyczeni.

Dawid Kownacki

W 2017 roku Pro Junior System zainaugurował napastnik Lecha Poznań. Wybiegł w pierwszej „11” na spotkanie z Bruk-Bet Termalicą, a na murawie przebywał do 84. minut meczu. Trzeba powiedzieć, że zaprezentował się bardzo pozytywnie, miał duży udział w grze „Kolejorza”. Już w pierwszych minutach był bliski wpisania się na listę strzelców, jednak tylko ostemplował poprzeczkę. W 33. minucie meczu dopiął swego pewnie podchodząc do rzutu karnego i wyprowadzając Lecha na prowadzenie. Jedenastka została podyktowana za faul na 19-latku.

Paweł Stolarski

Można powiedzieć, że 21-letni obrońca gdańskiej Lechii jest wygranym zimowych przygotowań. W pierwszej części sezonu z reguły rozpoczynał spotkania na ławce rezerwowych, a od Piotra Nowaka dostawał szansę w drugich połowach. Wygląda na to, że prawy obrońca wygrał rywalizację z Grzegorzem Wojtkowiakiem i to on wybiegł w pierwszym składzie na prestiżowe spotkanie z Jagiellonią Białystok. Zaprezentował się z dobrej strony, przebywając na murawie przez pełne 90 minut, dokładając asystę przy bramce na 2:0 autorstwa Marco Paixao. Wygrana „Biało – Zielonych” sprawiła, że zostali oni samodzielnym liderem Ekstraklasy.

Karol Świderski

W pierwszej kolejce po zimowej przerwie, młody napastnik „Jagi” otrzymał 20 minut od Michała Probierza. Drużyna z Podlasia była tego dnia dużo słabsza od gdańskiej Lechii, a Karol Świderski nie wyróżnił się niczym szczególnym.

Kamil Dankowski

W zimowej aurze Śląsk Wrocław mierzył się w wyjazdowym spotkaniu z Wisłą Płock. Prawy obrońca WKS-u, do czego zdążył nas już przyzwyczaić rozegrał pełne 90 minut. Popisał się świetnym dośrodkowaniem do Morioki i wydaje się, że powinien zanotować asystę, jednak Japończyk w dogodnej sytuacji chybił. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Marcin Listkowski

19-letni zawodnik zaliczył dobre 20 minut w poniedziałkowym spotkaniu przeciwko Piastowi Gliwice. Napastnik tuż po wejściu na murawę popisał się asystą, podając futbolówkę do Rafała Murawskiego. Im bliżej było końca meczu to „Portowcy” coraz bardziej szturmowali bramkę Jakuba Szmatuły. Jak widać opłaciło się to, bowiem w ostatnich minutach spotkania szczecinianie zdobyli bramkę na wagę zwycięstwa.

Pro Junior System

Na półmetku sezonu zasadniczego w projekcie Pro Junior System udział wzięło 29 zawodników z 12 ekstraklasowych klubów. Jedynymi drużynami, które nie desygnowały do gry swojej młodzieży pozostają: Górnik Łęczna, Piast Gliwice, Arka Gdynia oraz Wisła Płock. Miejmy nadzieję, że wraz z upływem czasu wymieniona czwórka wreszcie postawi na swoich młodzieżowców.

[vc_single_image image=”19295″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

Zasady

Przypominam, że aby punkty do Pro Junior System weszły w życie, dany zawodnik musi pojawić się na murawie w minimum pięciu spotkaniach, a jego łączna liczba minut musi wynosić co najmniej 270. Ten wymóg spełnili na razie tylko: Karol Świderski, Paweł Stolarski, Jakub Bartosz, Mateusz Wdowiak, Robert Gumny, Kamil Dankowski, Jan Bednarek oraz Dawid Kownacki.

Zapraszam do zaglądania pod #ProJuniorSystem na Twitterze! Za przygotowane grafiki dziękujemy W.S – @obserwator1906.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki