Obserwuj nas

Rozgrywki

Kilka słów przed podziałem na grupy

Za Legią piąte zwycięstwo z rzędu w lidze i jednocześnie ósmy z kolei triumf na wyjeździe, co jest rekordem w już ponad 100-letniej historii Klubu.

Cieszy również fakt, że tak wielu zawodników mistrza Polski strzela decydujące o zwycięstwach bramki. Tylko w tej rundzie – Jodłowiec w Gdyni, Kucharczyk w Gdańsku, Radović w domowym spotkaniu z Wisłą Kraków, teraz Dąbrowski na spółkę z Hamalainenem. O tym samym wspominał trener Jacek Magiera w pomeczowym wywiadzie dla stacji Canal+: – To jest potęga drużyny, każdy jest ważny.

Mało tego, Legia mimo średniego wejścia w rundę, aktualnie jest najlepszą drużyną bieżącego roku, a licząc jedynie mecze drużyn z miejsc 1-4 w całych rozgrywkach, jest zdecydowanym liderem z 16 punktami w 6 meczach (druga Lechia zdobyła 9, trzecia Jagiellonia 7, a czwarty Lech zaledwie 3 oczka).

***

Do końca sezonu zasadniczego zostały dwie kolejki i coraz częściej kluby będą analizowały, gdzie i kiedy przyjdzie im się zmierzyć z konkretnym rywalem. Na ten moment Legia – wicelider ma cztery punkty przewagi nad trzecią Lechią i pięć nad czwartym Lechem. Dodając do tego lepsze bilanse bezpośrednich meczów, już teraz wiemy, że tylko kataklizm sprawiłby, że mistrzowie Polski będą po sezonie zasadniczym poniżej drugiego miejsca. Spójrzmy na terminarz lidera i wicelidera.

Jagiellonia:
vs Cracovia (dom)
vs Piast (wyjazd)

Legia:
vs Korona (dom)
vs Cracovia (wyjazd)

Na ten moment, w grupie mistrzowskiej Legia zagra u siebie z Wisłą Płock, Wisłą Kraków, Lechem i Lechią, z kolei na wyjazdach z Jagiellonią, Zagłębiem i Koroną. Jeśli pod uwagę weźmiemy wyniki z sezonu zasadniczego, Legia zdobyła 19 na 21 możliwych punktów, jedynie Wisła Płock była w stanie zremisować w Warszawie, wówczas Wojskowi nie potrafili utrzymać dwubramkowego prowadzenia i mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Poniżej teoretyczna rozpiska meczów pozostałych zespołów z pierwszej czwórki:

Jagiellonia:
u siebie: Korona, Wisła Kraków, Legia, Lechia.
na wyjeździe: Zagłębie, Wisła Płock, Lech.

Lechia:
u siebie: Zagłębie, Korona, Wisła Kraków, Lech.
na wyjeździe: Legia, Jagiellonia, Wisła Płock.

Lech:
u siebie: Korona, Wisła Płock, Zagłębie, Jagiellonia.
na wyjeździe: Legia, Lechia, Wisła Kraków.

*

Na pierwszy rzut oka, najgorszy układ gier czeka Lecha Poznań. O ile rywale w meczach domowych wydają się słabsi od poznaniaków (no, może poza aktualnym liderem z Białegostoku), o tyle wyjazdy do Warszawy, Gdańska oraz Krakowa mogą sprawić, że jedyne punkty w rundzie mistrzowskiej zespół z Poznania zainkasuje na własnym boisku. Z kolei teoretycznie najłatwiej mają Jagiellonia oraz Legia, czyli de facto im wyższe miejsce w tabeli, tym lepiej – to oraz większa liczba spotkań u siebie od drużyn z miejsc 5-8, są plusami ESA37.

Sęk w tym, że to na razie jedynie teoretyczne rozważania… A jako że do końca sezonu zasadniczego zostały jeszcze dwie kolejki, wszystko może się zmienić już nawet po świątecznej serii spotkań.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Rozgrywki