Obserwuj nas

Legia Warszawa

Czas na drugą potrójną koroną

Rewolucja w Krakowie

W sobotę Legia po raz trzynasty w swojej historii stanie przed szansą wywalczenia Superpucharu Polski. Do tej pory zaledwie cztery podejścia zakończyły się pomyślnie dla wojskowych, ostatnie miało miejsce w 2008 roku. Poprzednie pięć spotkań kończyło się porażkami. Kolejno lepsi okazywali się Śląsk Wrocław, Zawisza Bydgoszcz, Lech Poznań (dwukrotnie) i Arka Gdynia. Najwyższy czas przerwać tę niechlubną serię!

O zwycięstwach słów kilka

Na początek przypomnijmy dotychczasowe zwycięstwa Legii. Pierwszy triumf przyszedł w 1989 roku, kiedy po bramkach Dariusza Wdowczyka, Romana Koseckiego i samobójczym trafieniu Krystiana Szustera Legia pokonała 3:0 Ruch Chorzów. Pięć lat później rywalem Legii był Łódzki Klub Sportowy – legioniści wygrali 6:4 i jak słusznie zauważył portal Legia.com, padł wówczas rekord bramek w spotkaniu o to trofeum, niepobity po dziś dzień. W roku 1997, Legia okazała się lepsza od Widzewa Łódź, a zwycięstwo 2:1 zapewnili Kenneth Zeigbo i Tomasz Sokołowski I. Ostatni triumf miał miejsce 10 lat temu. Mecz został rozegrany w Ostrowcu Świętokrzyskim, a zwycięskie bramki zdobyli, przyszły król strzelców w barwach Legii, Takesure Chinyama oraz Piotr Rocki dla którego był to dopiero drugi mecz w koszulce z e(L)ką na piersi.

Z szacunkiem do każdych rozgrywek

Wielu kibiców deprecjonuje rozgrywki o Superpuchar, twierdząc, że to tylko kolejny etap przygotowań do nowego sezonu. Następny mecz sparingowy, a trofeum nie jest warte, by znaleźć się w gablocie z trofeami. Kompletnie nie rozumiem takiego toku rozumowania. Oczywiście na polskim podwórku najważniejsza jest liga, następnie krajowy puchar, jednak od 2014 roku rozgrywki o Superpuchar mają stałe miejsce rozgrywania, czyli boisko aktualnego mistrza Polski, a stadion jest pięknie oznaczony symbolami rozgrywek. W tym momencie należy postawić duży plus po stronie PZPN, mając z tyłu głowy chociażby odwoływane spotkanie w sezonie 2010/2011 i pamiętne słowa ówczesnej minister sportu: „Kto wybrał drużyny do tego meczu?”. Wówczas spotkanie nie doszło do skutku, ponieważ Stadion Narodowy nie był w stanie przyjąć kibiców dwóch różnych klubów. Dodajmy, że miało to miejsce przed rozpoczęciem rundy wiosennej, a sam mecz już wcześniej był przekładany.

Trofeum to trofeum, a gablotę należy zapełniać pucharami, mimo że Legia w ostatnim czasie seryjnie wygrywa mistrzostwa i krajowy puchar, miejsce w klubowym muzeum z całą pewnością się znajdzie. Nie trzeba dodawać, że żaden kibic nie lubi widoku świętujących przeciwników na stadionie jego zespołu. Osobiście byłem na pięciu meczach o Superpuchar, każde zakończyło się porażką Legii, także sami rozumiecie…

Pierwszy gwizdek w sobotę o godz. 20:00. Arbitrem głównym będzie Mariusz Złotek, sędzią VAR Tomasz Musiał, z kolei AVAR – Konrad Sapela. Mecz będzie transmitowany w Super Polsacie i Polsacie Sport.

***

Na koniec kilka ciekawostek:

Pięć ostatnich meczów o Superpuchar Polski rozgrywanych przy Łazienkowskiej rozpoczynało się od gola strzelanego przez przyjezdnych – 2006 (Paweł Magdoń dla Wisły Płock), 2012 (Rok Elsner dla Śląska Wrocław), 2014 (Luis Carlos dla bydgoskiego Zawiszy), 2016 (Maciej Makuszewski dla Lecha Poznań) oraz 2017 (samobójcze trafienie Michała Pazdana dla Arki Gdynia).

***

Jedyny hat-trick (autorstwa Jerzego Podbrożnego) w historii Superpucharu Polski padł we wspomnianym wcześniej meczu pomiędzy Legią a ŁKS.

***

Legia Warszawa jest jedynym polskim klubem, który zdobył potrójną koroną (1994).

***

Miroslav Radović jest jedynym zawodnikiem z obecnej kadry Legii, mogącym się poszczycić Superpucharem Polski na koncie. W kadrze zespołu w sezonie 2008/2009 był również Inaki Astiz, jednak Hiszpan do zespołu dołączył dopiero pod koniec letniego okienka transferowego (w sezonie 2007/2008 był tylko wypożyczony z Osasuny), więc mecz go ominął. Wówczas wystąpił także Aleksandar Vuković, będący obecnie asystentem trenera Klafuricia.

Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Reklama

Musisz zobaczyć

Więcej z Legia Warszawa