Obserwuj nas

EURO 2020

Jak może wyglądać kadra Polski na EURO 2020? | #WatchEuro – odc. 1.

Choć za nami dopiero 3 mecze reprezentacji Polski pod wodzą Paulo Sousy, na bazie jego wyborów i formy możemy przewidywać wyjściowe ustawienie czy kadrę na EURO2020.  W cyklu #WatchEuro postaram się przybliżyć uczestników Mistrzostw Europy, ich składy, historię, plany na turniej. Przybliżę wizję kadr narodowych z perspektywy obcokrajowców związanych z Polską, a także pasjonatów futbolu w danym kraju. Na początek koszula najbliższa ciału – reprezentacja Polski. Zaczynamy! 

Reprezentacja Polski na EURO 2020

Postpandemiczne mecze Polski

Czasy przedcovidowe wydają się dzisiaj zamierzchłą przeszłością. W 2019 roku Polska wygrała swoją grupę w eliminacjach do EURO 2020. Odnotowała wówczas tylko jedną porażkę w Ljubljaniei bezbramkowy remis z Austrią. Dziś nie pamiętamy jednak o aż 25 zdobytych punktach. W pamięci pozostał fatalny styl prezentowany przez drużynę Brzęczka.

Od eliminacji minęło jednak sporo czasu. Spójrzmy na bilans meczów po momencie, gdy prawie cały światowy futbol stanął w miejscu. Polska jesienią  rozegrała 2 sparingi i 6 spotkań w Dywizji A Ligi Narodów. I tak naprawdę wyłącznie z Bośnią i Hercegowiną prezentowała się solidnie. A przecież to drużyna, która choć wysoko notowana i posiadająca “duże” nazwiska, nie zdołała nawet awansować na 24-zespołowe EURO.  To właśnie po meczach LN z reprezentacji zwolniony został Jerzy Brzęczek, w momencie najbardziej zaskakującym, w środku zimowej przerwy.

Lista postpandemicznych meczów Polski:

 1. LN: 04.09.20: Holandia – Polska 1:0
 2. LN: 07.09.20: Bośnia i Hercegowina – Polska 1:2 (Glik [Grosicki]), Grosicki [Rybus])
 3. Tow.: 07.10.20: Polska – Finlandia 5:1 (Grosicki [Milik], Grosicki [Moder], Grosicki, Piątek [Kądzior], Milik [Karbownik])
 4. LN: 11.10.20: Polska – Włochy 0:0
 5. LN: 14.10.20: Polska – Bośnia i Hercegowina 3:0 (Lewandowski [Jóźwiak], Linetty [Lewandowski], Lewandowski [Klich])
 6. Tow.: 11.11.20: Polska – Ukraina 2:0 (Piątek [Zieliński], Moder)
 7. LN: 15.11.20: Włochy – Polska 2:0
 8. LN: 18.11.20: Polska – Holandia 1:2 (Jóźwiak [Lewandowski])
 9. Elim. MŚ: 25.03.21: Węgry – Polska 3:3 (Piątek [Krychowiak], Jóźwiak [Zieliński], Lewandowski [Bereszyński])
 10. Elim. MŚ: 28.03.21: Polska – Andora 3:0 (Lewandowski [Rybus], Lewandowski [Jóźwiak], Świderski [Grosicki])
 11. Elim. MŚ: 31.03.21: Anglia – Polska 2:1 (Moder [Milik])

Sousa daje ryzyko niepowodzenia, Brzęczek nie dawał szansy powodzenia

Jego następca, Paulo Sousa (jego sylwetka TUTAJ w tekście Jakuba Czai) prezentował się dużo lepiej przede wszystkim przed kamerami. Zaczął od wzmianki o papieżu i podziękowań za każde pytanie. Swoimi decyzjami na ławce trenerskiej nie wzbudził jednak wśród kibiców pewności co do tego czy jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Tylko czy mając tak mało czasu mógł to w ogóle zrobić? Gdyby Jerzy Brzęczek został zwolniony po wrześniowych meczach LN, Sousa swoje błędy popełniłby w niezbyt istotnych jesiennych meczach. To wtedy zaufałby Helikowi, odstawił Glika i zagrał Sebastianem Szymańskim na wahadle. Praca w takich, a nie innych okolicznościach nie należy do łatwych. A skoro przed Sousą na pewno co najmniej 5 meczów w czerwcu, to po nich będziemy mieli już podstawę, by krytykować lub chwalić kadrę. I choć ryzyko niepowodzenia istnieje, to zastanówmy się, czy aby na pewno przy Brzęczku na ławce istniała szansa powodzenia.

Przewidywana kadra i wyjściowa “11”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reprezentacja Paulo Sousy w trzech wiosennych meczach zagrała systemem z trzema środkowymi obrońcami, który momentami przeradzał się w ustawienie czwórką z tyłu. Kluczem do takiej gry jest Bartosz Bereszyński grający na pozycji półprawego środkowego obrońcy i w momencie przejścia na czwórkę – prawego obrońcy. Zawodnik Sampdorii zagrał z Anglią na pozycji wahadłowego. Był wtedy jednak tak niemiłosiernie ośmieszany przez Raheema Sterlinga, że raczej skłaniałbym się ku grze Kamilem Jóźwiakiem na prawym wahadle.

Teoretycznie istnieje jednak opcja, w której na środku obrony gra rewelacja Ekstraklasy, Kamil Piątkowski. Na wahadłach zagraliby wówczas Bereszyński i Jóźwiak. Na prawym wahadle może też, w teorii grać pominięty wiosną Tomasz Kędziora.

W środku pola jedynym zawodnikiem, który może spróbować gry kombinacyjnej z Piotrem Zielińskim wydaje się Mateusz Klich. To oni, wraz ze znakomitym na Wembley Krychowiakiem, zajmą miejsce w środku pola. W ataku obok Lewandowskiego powinien zagrać Milik. Na bramce – wytypowany przez portugalskiego selekcjonera na “jedynkę” Wojciech Szczęsny.

W grafice prezentuję zestawienie polskich zawodników mających szansę na wyjazd na EURO 2020, typowaną przeze mnie hierarchię na poszczególnych pozycjach i wytypowaną przeze mnie 26-osobową kadrę na turniej i wyjściową jedenastkę.

1 Comment

1 Comment

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Advertisement

  Musisz zobaczyć

  Zobacz więcej EURO 2020