PODAJ DALEJ
Czesław Michniewicz

“Z dniem dzisiejszym została rozwiązana umowa z trenerem pierwszej drużyny Bruk-Betu Termaliki Nieciecza Czesławem Michniewiczem. Zarząd klubu dziękuje za dotychczasową prace i życzy szkoleniowcowi powodzenia.” – tak brzmi komunikat na oficjalnej stronie klubowej Bruk-Bet Termaliki Nieciecza.

W niedawnym wywiadzie dla sport.pl Czesław Michniewicz mówił:

My po rozdaniu nie mamy asów, króli czy dam. Mamy dużo słabsze figury. Dużo zależy jednak też od sposobu w jaki funkcjonuje drużyna. Dla mnie największą satysfakcją jest to jak gra. Biorąc pod uwagę potencjał jaki mamy w Niecieczy to wyciskamy tu maksa. Zobaczymy, co to da.

Wynik ponad stan

Zwycięstwa z Lechem Poznań (2:1), Lechią Gdańsk (2:1) i remis z Legią Warszawa (0:0) w rundzie jesiennej i 4. miejsce na koniec 2016 roku. Nikt przed sezonem z pewnością nie plasował zespołu Czesława Michniewicza w czubie tabeli. A tam utrzymywali się dość długo. Po Nowym Roku, Bruk-Bet przyjął od Lecha 0:3 na starcie, ale już w kolejnych meczach z kandydatami do tytułu, czyli Lechią i Legią, zawodnicy Michniewicza zainkasowali 2 punkty, remisując oba spotkania 1:1. Kolejne trzy mecze to zaledwie 1 punkt. Remis z łapiącym wtedy wiatr w żagle Ruchem i dwie porażki z niżej notowanymi Wisłą Płock i Śląskiem Wrocław. Dla państwa Witkowskich były to gwoździe do trumny.

Miejsce w tabeli Bruk-Betu od początku sezonu. Źródło: EkstraStats.pl

Sam Michniewicz w wywiadzie dla sport.pl o swojej pracy trenerskiej w ostatnich latach wypowiadał się tak:

Mój problem polega na tym, że od dłuższego czasu nie miałem możliwości pracowania w klubie z takim potencjałem, by można było bić się o coś więcej. Wszędzie, gdzie ostatnio byłem, zrobiliśmy coś ponad stan.

Rekiny biznesu

Danuta i Krzysztof Witkowscy z pewnością znają się na biznesie, wszak ich Bruk Bet to potentat w branży kostek brukowych. Gdy postanowili zainwestować w piłkę nożną, zrobili to z pompą. Okazały, choć kameralny stadion w niewielkiej Niecieczy i cały kompleks sportowy pozwalały twierdzić, że do całej sprawy podchodzą na poważnie. Jak jednak wytłumaczyć dzisiejszą decyzję o rozstaniu się z Michniewiczem? Wyniki sportowe? Przecież te są – jak na klub z Niecieczy obecnie – nad wyraz dobre. Aspekty biznesowe? W tych z pewnością państwo Witkowscy poruszają się sprawniej, co jednak jeszcze bardziej sprawia, że dzisiejsza decyzja jest niezrozumiała. Po pierwsze należy wypłacić ustępującemu trenerowi pensje. Po drugie, wracając do Futbonomii i tematu zatrudniania nowego menedżera, nowy szkoleniowiec to zazwyczaj strata pieniędzy, bo zwykle próbuje on zaznaczyć swoją obecność w klubie, najczęściej poprzez listę zawodników do kupienia. Pamiętajmy jednak, że okienko transferowe otwiera się dopiero w lipcu, co jeszcze bardziej czyni decyzję dziwną.

To trener Michniewicz przygotowywał zawodników latem i zimą, to trener Michniewicz przeżywał z zespołem sukcesy i porażki obecnego sezonu. Zatem kto zna ich lepiej? Czy pierwsza poważna zniżka formy piłkarzy to od razu powód do zwolnienia – biorąc pod uwagę wyniki i miejsce w tabeli? Rok temu do gry w grupie mistrzowskiej uprawniało 38 zdobytych punktów, w tym momencie Bruk-Bet ma ich 36, a do rozegrania zostały jeszcze 4 mecze, w których przeciwnikami będą Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków, Piast Gliwice i Korona Kielce. Biorąc pod uwagę, że 9. w tabeli Pogoń Szczecin ma przed sobą jeszcze mecze z Legią Warszawa i Lechią Gdańsk, utrzymanie Bruk-Betu w “ósemce” nie wydaje się misją niemożliwą.

Czy to ja będę trenerem, czy ktoś inny, to możliwości potężniejszych klubów będą większe. Sukcesem może być jednak to, że taki Bruk-Bet awansuje do ósemki, czy będzie blisko czołówki.

Uważam, że trenera poznajemy dopiero po poważnym kryzysie. W Niecieczy jednak nie pozwolono wziąć Michniewiczowi odpowiedzialności za przygotowania i wyniki, nie pozwolono spokojnie pracować i wykazać się warsztatem trenerskim. Jeśli jednak właściciele dostrzegają na swoim podwórku pożar, to kto będzie lepszym strażakiem niż Czesław Michniewicz? Czyżby powrót Macieja Skorży na polskie poletko?

Zamów Futbonomię już dziś!

6 KOMENTARZE

  1. przecież Michniewicz nigdzie nie siedział długo, w Termalice siedział rok. Teraz pewnie szczęścia będzie szukać gdzie indziej, może nawet Arka Gdynia v2.0?

SKOMENTUJ WPIS KIBICA

Zostaw swój komentarz
Please enter your name here