Obserwuj nas

Reklama

Jak skutecznie prowadzić trening piłkarski?

Powiedzenie, że trening czyni mistrza doskonale odnosi się do piłki nożnej. Trudno oczekiwać celnych strzałów i podań bez wcześniejszego przygotowania. Trening piłkarski na szczęście jednak nie musi być monotonny. Spore znaczenie mają też ćwiczenia, które odzwierciedlają sytuacje meczowe. Ostatecznie każdy piłkarz najbardziej lubi zajęcia z piłką. Jak zabrać się za trening, by był on profesjonalny i skuteczny?

Na początek rozgrzewka

Każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką. Jej celem jest przygotowanie całego ciała do wysiłku. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom automatycznie podnosi się tętno. Dodatkowo układ oddechowy przyzwyczaja się do wzmożonej pracy. Poprzez zastosowanie rozgrzewki można zapobiec sporej ilości urazów, które zdarzają się podczas treningu piłkarskiego. Nieprzygotowane do obciążeń ścięgna i mięśnie są szczególnie narażone na naciągnięcia i naderwania.

Przykładowa rozgrzewka piłkarska powinna składać się z ćwiczeń, które szczególnie mocno angażują nogi. Mowa tu np. o wykrokach i stepach. Ciekawym dodatkiem może być użycie specjalnej gumy nazywanej therabandem. Można ją owinąć na stopy lub okolice kostki. Poprzez to ruchowość zmniejsza się i by wykonać pełny zakres ruchu należy użyć więcej siły. Dla zawodników występujących na konkretnych pozycjach jak np. środkowy obrońca i napastnik przydatne mogą okazać się wyskoki.

Skuteczny trening, czyli jaki?

Różnorodność treningu w dużej mierze zależy od tego kiedy jest on wykonywany. Początkowy okres przygotowań wiąże się ze skupieniem na pracy nad wytrzymałością. Czas na techniczne aspekty przychodzi nieco później. Zatem podczas pierwszych zajęć w danym sezonie normą są biegi, nawet te długodystansowe. Co prawda mogą one wydawać się czasem monotonne. Bez tego elementu trudno jednak o wytrzymałość w trakcie całego sezonu.

Już w trakcie sezonu trenerzy zdecydowanie częściej decydują się na trening typowo piłkarski. Ma on na celu odpowiednio zgrać drużynę i poprawić zrozumienie taktyki. Oczywiście ćwiczenia z piłką są równie ważne dla samego sztabu szkoleniowego. To dzięki nim łatwiej jest wybrać podstawowy skład. Trener, szczególnie przed samymi meczami może więc zarządzić tzw. gierkę. Podczas jej rozgrywania szczególnie ważne wdrożenie taktycznych aspektów. Niemal każdy szkoleniowiec przykłada również wielką wagę do gry za pomocą jak najmniejszej ilości kontaktów z piłką. Jest to łatwe do wdrożenia ćwiczenie za pomocą połączenia graczy w pary.

Czy da się zrobić trening piłkarski w domu?

Niektóre sytuacje sprawiają, że trudno uczestniczyć w klasycznych zajęciach na świeżym powietrzu. Nieraz powodem może być pogoda lub po prostu przerwa w zajęciach. Co zrobić, by nie wypaść z rytmu? Celem wzmocnienia ciała wystarczy trening z wykorzystaniem najprostszych przyrządów. Doskonałe więc będą przysiady oraz wykroki z obciążeniem.

Dla osób, które mogą wygospodarować więcej miejsca ciekawym pomysłem będzie wprowadzenie skoków na skakance. To ćwiczenie, które może tak samo przydać się bramkarzom. Jak w domowych warunkach wprowadzić trening z piłką? Dobrym pomysłem będzie też praca nad celnością. Wystarczy zabezpieczyć konkretny punkt, w który będzie się posyłać piłkę. Aby trening piłkarski w domu odbył się w pełni bezpiecznie i profesjonalnie trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego miejsca. Warto także ubrać się w profesjonalny strój jak koszulka piłkarska i spodenki. Pozwolą one na zapewnienie komfortu.

Jak często trenują piłkarze?

Liczbę treningów często determinuje ilość meczów. Wiele również zależy od wizji trenera. Okres przed sezonem najczęściej wiąże się z codziennymi ćwiczeniami. Mają one na celu zbudować siłę na całą następną kampanię. W trakcie rozgrywek zajęcia najczęściej odbywają się około 3-4 razy w tygodniu. Nie jest to jednak norma, bo wiele zależy od kalendarza.

Należy również pamiętać, że niemniej ważna jest regeneracja. Nawet najbardziej obciążający trening nie będzie aż tak efektywny, gdy organizm nie będzie miał czasu na odpoczynek. Do regeneracji zalicza się także sen. Istotne więc, by był on odpowiednio długi i nieprzerwany. Żaden piłkarz, który zaszedł na sam szczyt nie lekceważy odpoczynku. Ważne więc, by pamiętać, że trening jest bardzo istotny, ale to nie jedyny decydujący czynnik o wynikach sportowych.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Reklama