Obserwuj nas

Rozgrywki

Mateusz Klich – dumne pożegnanie z Leeds United

Końcowy gwizdek sędziego. Wiesz, że już następnych w tej lidzie i na tym stadionie nie usłyszysz. Kibice podnoszą się z krzesełek i Cię oklaskują. Koledzy z zespołu zakładają koszulki z Twoją podobizną. Robią szpaler. Idziesz i ze łzami w oczach dziękujesz im i fanom. Czujesz się żegnany jak legenda, bo tak jesteś tam postrzegany. Możesz wysoko podnieść głowę, bo spełniłeś marzenie i coś osiągnąłeś. Nazywasz się Mateusz Klich, po pięciu i pół roku żegnasz się z ekipą Pawi, czyli Leeds United.

Niełatwy początek

Przed przyjściem do Leeds United, Klich miał już za sobą kilka przygód w innych klubach. Odbijał się od Vfl Wolfsburga, nie czarował w 1. FC Kaiserlslautern. Mówiło się, że słabo pracuje, nie przykłada się. Była historia, że trener oskarżał go o symulowanie kontuzji w celu uniknięcia morderczych treningów. Tak naprawdę dobrze czuł się tylko w Holandii. Stamtąd, a dokładnie z drużyny FC Twente trafił w lipcu 2017 r. do angielskiego klubu. Po jednej rundzie znowu odesłano go do Holandii, tym razem do Utrechtu. Tam znowu pokazywał, że potrafi grać w piłkę.

Wydawało się, że Eredivisie jest dla niego i pewnego poziomu nie uda mu się przeskoczyć. Wracając po zakończonym wypożyczeniu, liczył pewnie na kilka treningów i kolejny wyjazd. Jednak to był początek odrodzenia Mateusza Klicha.

https://twitter.com/LUFC/status/1610918978498748417?s=20&t=xib5OJ-NpPkyrAHKxLfdNQ

 

Żołnierz Marcelo Bielsy

Przed sezonem 2018/19 trenerem Leeds United został Marcelo Bielsa. Argentyński szkoleniowiec, który przychodził po nieudanej przygodzie we francuskim LOSC Lille. Nowy szkoleniowiec Pawi znany był z wysokiej intensywności treningu, która potem przekładała się na spotkania. Najwięcej przebiegniętych kilometrów, najwięcej sprintów i pressing na całej szerokości boiska. Znając przeszłość Klicha i jego historie, musiał się on bardzo postarać, żeby Bielsa się do niego przekonał. Albo po prostu stał się pracusiem. 

Udało mu się przekonać do siebie Argentyńczyka. Nowy sezon Klich rozpoczął w wyjściowej jedenastce. W meczu 1. kolejki Championship zdobył pierwszego gola w barwach angielskiego klubu, a Leeds wygrało 3:1 ze Stoke City. Wymarzony początek, a potem było już tylko lepiej.

Klich stał się prawdziwym żołnierzem trenera, który ma przydomek „El Loco”, czyli „Szaleniec”. Przez niecałe cztery lata Polak był podstawowym zawodnikiem. Dwa lata w Championship i półtora w Premier League:

  • 2018/19 – 48 spotkań, 10 goli, 9 asyst
  • 2019/20 – 45 spotkań, 6 goli, 5 asyst
  • 2020/21 – 35 spotkań, 4 gole, 5 asyst

Bielsa go bardzo chwalił, a sam Mateusz Klich odżył. Wszystko zmieniło się jak Argentyńczyk stracił pracę przez słabsze wyniki. Przyszedł nowy trener, Jesse Marsch i początkowo stawiał na Polaka, ale po transferach do środka pola m.in. Tylera Adamsa czy Marca Roci, Klich usiadł na ławce. Z tego też powodu nie znalazł się w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata. Można było się spodziewać, że ta przygoda dobiega końca.

Amerykański sen

Licznik w zespole Leeds United stanął na 195 rozegranych spotkaniach we wszystkich rozgrywkach. Strzelił 24 gole i zaliczył 21 asyst. Awansował z Championship i utrzymywał się w Premier League. Przez dłuższy czas jako podstawowy zawodnik. Może być dumny jak paw z tych osiągnieć.

 

Teraz czas na nowy rozdział w życiu Mateusza Klicha. W czerwcu Polak będzie kończył 33 lata i stwierdził, że to najlepszy czas, żeby na koniec przygody z piłką zaliczyć kolejny kraj, tym razem Stany Zjednoczone.

Według informacji Tomasza Włodarczyka z portalu Meczyki.pl, wszystko wskazuje na to, że nowym klubem będzie DC United, którego trenerem jest Wayne Rooney. Amerykanie mają mu zaproponować dwuletni kontrakt z możliwością przedłużenia o kolejny rok. To zapewni Klichowi stabilizację, której szuka i potrzebuje. Oby to był amerykański sen dla Mateusza Klicha.

Nowy sezon MLS rusza pod koniec lutego, a w pierwszej kolejce nowego sezonu DC United podejmie u siebie Toronto FC.

Fot. Chillilogic.com; oryginał(LINK

Kibic @LechPoznan

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki