Obserwuj nas

Lechia Gdańsk

Plan na Lechię. Mniej zmian, więcej rywalizacji.

Nie będę oczywiście pouczał trenera Nowaka. Dobitnie pokazał, że ma plan na ten zespół. Jednak parę zmian trzeba będzie wypracować, bo przecież Lechia musi iść do przodu.

Po pierwsze bardzo zaciekawił mnie fakt, że trener Nowak w ostatnich spotkaniach sezonu wpuszczał Gersona jako defensywnego pomocnika. Owszem Brazylijczyk, przykładowo w meczu z Legią, zaliczył parę solidnych strat w drugiej połowie, ale jeśli on będzie w optymalnej formie i nie odejdzie z Lechii, to będzie pewną alternatywą na tę pozycję. Jest silny i bardzo dobrze gra w powietrzu, a dodatkowo umie świetnie się ustawić. Czym nadrabia brak szybkości.

Po kolei będę przedstawiał pozycje na boisku.

Bramkarze: Bardzo możliwe, że odejdą Budziłek i Trela. Obaj nie chcą być bramkarzami numer 2. Maric już oficjalnie odchodzi. Nie przedłuży się z nim wypożyczenia. I jak dla mnie Savic dalej powinien być numerem 1. Jasne – jest bardzo młody i jest ryzyko, że w nowym sezonie nie będzie w takiej formie, ale ma niesamowite warunki fizyczne. Jego wykop, choć nie dopracowany technicznie, dolatuje praktycznie pod pole karne rywala. Do tego nie boi się wychodzić z bramki w kluczowych momentach. Drugim bramkarzem powinien być Damian Podleśny. Zrobił niesamowite postępy w Chojniczance i w przypadku pauzy Savicia powinien godnie go zastąpić. Trzecim bramkarzem powinien zostać Mateusz Bąk. Między innymi z tego względu, że jak przyjdzie do gry w derbach to on wraz z Sebastianem Milą będzie przemawiał do innych piłkarzy. Ten człowiek za dużo zrobił dla Lechii, żeby rozwiązywano z nim kontrakt. Tak to wygląda w moim odczuciu.

Prawa obrona: Nie mamy tu problemu. Są zarówno Grzegorz Wojtkowiak, jak i Paweł Stolarski, więc też nie czynniłbym tutaj zmian. Zarówno Wojtkowiak, jak i Stolarski mogą zagrać półwahadłowego. Co przy grze u siebie bardzo dobrze zdawało egzamin.
Środek obrony: Tutaj już jest słabiej. Owszem przy taktyce 3-5-2 grać może tylko Maloca, ale na wyjazdach taktyka 3-5-2 nie zawsze zdawała egzamin. Rafał Janicki moim zdaniem powinien dostać porządną rywalizację do walki o skład (jak dla mnie robił za dużo błędów). Na ten moment oprócz Maloci był Gerson, który po kontuzji nie mógł dojść do formy, oraz młody Chrzanowski, który dostał parę minut w koncówce sezonu (jeden środkowy obrońca proszony raz!).

Lewa obrona: Tutaj jest dla mnie praktycznie jasne, że pierwszym wyborem jest Jakub Wawrzyniak. Drugim wyborem nie tak dawno był Nikola Lekovic, który po przyjściu do Lechii był super piłkarzem. Niestety kontuzja to pokrzyżowała. Z Nevenem Markoviciem trzeba się pożegnać i zakupić poważnego kandydata do rywalizacji dla Wawrzyniaka (jeden lewy obrońca proszony raz!).

Defensywny pomocnik: Dziś okazało się, że Daniel Łukasik dostanie wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu, w grę wchodzi wypożyczenie. Jest to bardzo dobra informacja dla kibiców z Gdańska. Oznaczać to będzie, że klub może szukać do rywalizacji kogoś o podobnych walorach do Aleksandara Kovacevicia. Jeśli Gerson zostałby w Lechii i przepracował cały okres przygotowawczy, on mógłby być takim naturalnym zmiennikiem na tej pozycji. Do tego w zespole jest również Michał Chrapek, który ma zarówno zadania defensywne jak i ofensywne. Jeśli jednak Gerson miałby odejść, wtedy Lechia mogłaby poszukać kogoś na tę pozycję w zamian za Łukasika.

Ofensywny pomocnik: Napiszę szczerze. Gdy Lechia była jeszcze we władaniu Andrzeja Kuchara i mieliśmy jednego Razacka Traore, zawsze marzyłem, aby Lechia mogla zagrać na dwóch fantastycznych rozgrywających. Na dzień dzisiejszy mamy Milosa Krasicia, który indywidualnie umie zrobić coś z niczego. Sebastian Mila w całym sezonie zdobył 2 bramki i 3 asysty. Na ofensywnego pomocnika to za mało. Jedyny raz mnie olśnił w wygranym 2:0 meczu z Wisłą Kraków, gdzie zagrał swój najlepszy mecz w sezonie. Jest to świetny piłkarz kiedy trzeba przetrzymać piłkę, rozegrać ją, gdy zespół prowadzi. Niestety brakuję mu już tej indywidualności, którą widać u Krasicia czy też Chrapka. Dlatego tutaj potrzeba będzie szybkości na rozegraniu. Zwłaszcza, gdy gramy na wyjeździe i będziemy więcej grać z kontrataku. Wtedy ktoś musi odciążyć Milosa Krasicia, a co za tym idzie umieć bardzo szybko wyprowadzić akcję. Mila natomiast będzie bardzo dobrym zmiennikiem (ofensywny pomocnik proszony raz!).

Skrzydłowy: Tutaj Lechia ma urodzaj. Peszko moim zdaniem doszedł do formy. Mak jednak prawdopodobnie zostanie w Lechii. Jest szybki Haraslin, wraca Bartek Pawłowski, Flavio może zagrać na skrzydle, dodatkowo mamy utalentowanego Julka Letniowskiego. Lechia obserwuje też Arkadiusza Rece z Wisły Płock.

Napastnicy: W tej formacji wszystko zależy od tego czy Marco Paixao jeszcze wyzdrowieje w czasie swojej kariery. Bardzo mu tego życzę. Czterech napastników powinno w rzeczywistości wystarczyć Lechii. Na dziś są to Kuświk, Flavio Paixao i Kobylański. Adam Buksa w moim odczuciu powinien pójść gdzieś na wypożyczenie. Miał fajny początek sezonu. Gol w lidze, gol z Juventusem. Lecz wiele bardziej kreatywny jest moim zdaniem ściągnięty zimą Kobylański i on może być super zmiennikiem na ligę. Czwartym do brydża powinien być Marco. Po to go tu ściągano. Zobaczymy jak się przygotuje do nowego sezonu.

Problem Lechii polega na tym, że u siebie gra fantastycznie miażdząc każdego rywala po kolei, a na wyjazdach często robi się dziura pomiędzy linią defensywną a linią pomocy. Dobitny przykład to ostatni mecz z Cracovią. Rywale u siebie będą grać odważniej. Na wyjazdach nie zawsze wystarczą szybkie skrzydła. Potrzeba zawodnika, który rozegra bardzo szybko piłkę po przechwycie. Jeden Krasic to za mało, a Sebastian Mila tak jak pisałem – nie jest to zawodnik, który zagra tak dynamicznie. Niestety, lata lecą. Z całą sympatią dla Sebastiana.

Podsumowując. Transfery musowe to środkowy obrońca, lewy obrońca oraz ofensywny pomocnik. Transfery możliwe, jeśli nastąpią takowe okoliczności, to defensywny pomocnik oraz napastnik. Wszystko po to, aby Lechia włączyła się w walkę o mistrzostwo Polski z Legią. Do tego potrzeba na każdej pozycji mocnej rywalizacji. Gdyby któryś podstawowy piłkarz nie mógł grać, wchodzi od razu za niego niesłabszy zmiennik.

[vc_row][vc_column text_align=”center” width=”1/3″][TS_VCSC_Team_Mates_Standalone team_member=”5010″ custompost_name=”Maksymilian Fota” style=”style2″ show_download=”false” show_contact=”false” show_opening=”false” show_skills=”false” icon_align=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Lechia Gdańsk