Obserwuj nas

Rozgrywki

Klasyfikacja Pro Junior System po 5 kolejkach

Pewnie niewielka część z was słyszała o nowym programie wprowadzonym przez PZPN. Sezon 16/17 to początek Pro Junior System. PZPN troszcząc się o młodych graczy, o to żeby mieli większe szanse na zaprezentowanie swoich umiejętności na ligowych boiskach, wprowadził specjalny system premiowania. Wychowankowie oraz młodzieżowcy zbierają punkty dla swoich klubów, które na koniec sezonu najlepiej punktującym przynoszą korzyści finansowe.

Zasada punktowania jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca, liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1996 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

LOTTO Ekstraklasa, I Liga oraz II Liga są włączone w Pro Junior System.

Wiele mówi się o akademiach, które wiodą prym w Polsce. Do tych najlepszych zalicza się te Zagłębia Lubin, Lecha Poznań czy Legii Warszawa. Przyjmuje się, że to one stanowią ścisły TOP w naszej Ekstraklasie. Zobaczmy więc, czy to te kluby będą miały największą ilość punktów – wychowanków.

Za nami już pięć kolejek ligowych zmagań, można więc podsumować co nie co Pro Junior System.

[vc_single_image image=”12365″ img_size=”full” alignment=”center”]

Na pierwszą pozycję wysunął się Lech Poznań zostawiając w tyle swoich rywali. Po 5 kolejkach „Kolejorz” uzbierał 900 punktów, głównie przez to, że stawiał na swoich wychowanków. Ich liczba minut na boisku, zgodnie z przepisami, podwoiła się. Lewa obrona to pięta achillesowa poznaniaków. Po odejściu Barrego Douglasa trener Jan Urban miał spory problem, ale w tym sezonie szansę dostał Robert Gumny. To on w głównej mierze punktował. 18-latek spędził w tym sezonie na boisku już 344 minuty. Swoimi występami punkty zbierali także: Kamil Jóźwiak – 9 minut, Dawid Kownacki – 7 minut. Na osobny komentarz zasługuje Jan Bednarek, który zadebiutował w 5. kolejce. Rozegrał pełne 90 minut na środku obrony, zdobył bramkę na 1:0 przeciwko Cracovii.

Drugie miejsce zajmuje Wisła Kraków. Tu już nie jest tak bogato, jeśli chodzi o liczbę wystawionych zawodników przez Dariusza Wdowczyka. Jedyny który punktuje to prawy obrońca Jakub Bartosz. Zaczął sezon w podstawowej jedenastce, po czym usiadł na ławce, by w 5. kolejce powrócić do pierwszego składu i zanotować 90 minut. Do tej pory ofensywnie usposobiony prawy obrońca rozegrał 246 minut.

Na najniższym stopniu podium plasuje się klub z drugiej strony Błoń – Cracovia. W barwach „Pasów” do tej pory wystąpiło 2 wychowanków: Bartosz Kapustka i Mateusz Wdowiak. Ten pierwszy zaliczył 64 minuty, i jak wszyscy wiemy, swojego wyniku już nie poprawi, ponieważ przeniósł się do Leicester City. Z kolei Mateusz Wdowiak spędził na boisku 156 minut. Widać, że młody skrzydłowy w tym sezonie dostaje więcej szans od trenera Jacka Zielińskiego na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Kolejna pozycja to Śląsk Wrocław. Trener Mariusz Rumak postawił na swoich dwóch wychowanków: Mariusza Idzika i Kamila Dankowskiego. Ten drugi rozegrał 47 minut w spotkaniu przeciwko Arce Gdynia – sprokurował rzut karny, po którym gdynianie wyszli na prowadzenie. Mariusz Idzik na swoim koncie ma 59 minut.

Piąte miejsce w klasyfikacji Pro Junior System zajmuje Jagiellonia Białystok. W ekipie Michała Probierza punktowało do tej pory dwóch graczy. Epizod w 1. kolejce zanotował wychowanek – Przemysław Mystkowski. Na murawie przy Łazienkowskiej 3 spędził zaledwie osiem minut. Lepiej prezentuje się Karol Świderski, który na swoim koncie zgromadził minut 113. Większość z nich zanotował w 5. kolejce w meczu przeciwko Wiśle Płock. Już w 26. minucie spotkania zmienił Konstantin Vassiljeva. Ponadto 19-latek w 2. kolejce w spotkaniu przeciwko Ruchowi Chorzów trafił do siatki rywala.

Lechia Gdańsk plasuje się na piątej pozycji. Punkty dla gdańszczan do tej pory zbiera tylko Paweł Stolarski, głównie wchodząc z ławki rezerwowych. Zanotował 109 minut.

W 5. kolejce do grona zespołów punktujących w Pro Junior System dołączyło Zagłębie Lubin. Trener Piotr Stokowiec wysłał w bój wychowanka lubinian Artura Siemaszko. 19-latek na murawie spędził 21 minut.

Epizod w Pro Junior System zanotowała również Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Młodzieżowiec Przemysław Szarek w spotkaniu przeciwko Cracovii, w 2. kolejce Lotto Ekstraklasy, zaliczył swój debiut – na murawie spędził 6 minut.

Podsumowując, po 5. kolejkach Lotto Ekstraklasy w Pro Junior System udział wzięło 14 graczy. Rocznik 1996 ma aż ośmiu przedstawicieli. Trzech graczy urodziło się w roku 1997. Przedstawiciele rocznika 1998 są tymi najmłodszymi, jest ich 3. Najmłodszym jest Robert Gumny, urodzony 4. czerwca 1998. Na swoim koncie zgromadził największą ilość minut spośród wszystkich kwalifikujących się do Pro Junior System zawodników.

[vc_single_image image=”12370″ img_size=”full” alignment=”center”]

Do tej pory 8 klubów wzięło udział w tym projekcie. Zaskoczyło mnie, że mistrz Polski Legia Warszawa, o której zawsze mówi się, że świetnie szkoli młodzież, nie wystawiła żadnego zawodnika. Tym bardziej, że „Wojskowi” mają mocno napięty terminarz, do tej pory grali praktycznie co trzy dni. Ekstraklasa, Puchar Polski (już zostali wyeliminowani) oraz el. LM. Właściciel Legii często wspominał, że jednym z głównych założeń jest wprowadzanie zawodników z akademii do 1. drużyny. Kiedy szkoleniowcem był Stanisław Czerczesow nie funkcjonowało to najlepiej, było dużo narzekań Gdy wydawało się, że za trenera Hasiego to się zmieni, sytuacja nie ulega poprawie. Wprawdzie to początek sezonu, minęło dopiero 5 kolejek, jednak gdy trener nie daje grać młodym zawodnikom przy tak „gęstym” terminarzu można się trochę zaniepokoić.

Zachęcam do śledzenia rankingu Pro Junior System na Twitterze. Zarówno występów zawodników z Lotto Ekstraklasy, I oraz II ligi. Pojawiają się one cyklicznie pod #ProJuniorSystem. Mam nadzieję, że z kolejki na kolejkę będą wyglądały coraz lepiej, a liczba błędów osiągnie poziom zero.

[vc_row][vc_column text_align=”center” width=”1/3″][TS_VCSC_Team_Mates_Standalone team_member=”10599″ custompost_name=”Rafał Stary” style=”style2″ show_download=”false” show_contact=”false” show_opening=”false” show_skills=”false” icon_align=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Rozgrywki