Obserwuj nas

Rozgrywki

Pro Junior System po 22. kolejce Ekstraklasy

22. kolejki Lotto Ekstraklasy to nadal za mało dla takich klubów jak Wisła Płock, Piast Gliwice, Arka Gdynia oraz Górnik Łęczna, aby dać szansę swoim młodym zawodnikom na zaprezentowanie umiejętności i dołączyć do Pro Junior System. W tej kolejce ponownie z dobrej strony pokazał się Dawid Kownacki, który wpisał się na listę strzelców. Paweł Stolarski nadal utrzymuje miejsce w pierwszej „11” gdańskiej Lechii, z kolei Czesław Michniewicz, choć trochę z konieczności postawił na Przemysława Szarka. Trzeba powiedzieć, że stoper „Słoników” zaprezentował się z dobrej strony.

Na samym początku krótkie przypomnienie o projekcie, w jaki sposób dany klub gromadzi punkty, kto jest młodzieżowcem a kto wychowankiem według przepisów PZPN.

Zasada punktowania Pro Junior System w Ekstraklasie jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca, liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Słownik Pro Junior System w Ekstraklasie

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1996 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia, spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

Po co został wprowadzony projekt?

Po to, aby kluby Ekstraklasy, I oraz II Ligi chętniej korzystały z usług swoich młodych zawodników, tym samym, aby ich udział w grze zespołu wzrastał. Pula nagród dla trzech najlepszych klubów Ekstraklasy to 3 miliony złotych, rozdzielone odpowiednio: 1. miejsce  – 1,4 mln zł, 2. miejsce – 1 mln zł, 3. miejsce – 0,6 mln zł. Pieniądze powinny być traktowane jako miły dodatek, nie odgrywając kluczowej roli w projekcie.

[vc_single_image image=”19479″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

*Na czerwono zaznaczeni zostali zawodnicy, którzy nie będą już reprezentować barw klubów ESA i nie rozegrali wymaganej liczby 270 minut, aby mogli  oficjalnie punktować. Na żółto – zawodnicy, którzy zaliczyli wymagane 270 minut, a wiec oficjalnie zapunktowali, jednak nie będą występować w rundzie wiosennej na boiskach ESA, ponieważ zostali wypożyczeni.

Przemysław Mystkowski

W starciu z Górnikiem Łęczna pojawił się na murawie w 70. minucie spotkania, zastępując „Cesarza Estonii” – Konstantina Vasiljeva. Mecz zakończył się przekonującą wygraną „Jagi” 5:0.

Przemysław Szarek

Środkowy obrońca wybiegł w podstawowym składzie Bruk-Bet Termaliki Nieciecza na spotkanie z liderem Lotto Ekstraklasy – Lechią Gdańsk. W linii defensywny zastąpił pauzującego za czerwoną kartkę – Artema Putiwcewa. 20-latek wypadł pozytywnie, dobrze współpracował z Kornelem Osyrą, a na placu gry spędził pełne 90 minut. W 57. minucie spotkania został upomniany żółtym kartonikiem.

Paweł Stolarski

Prawy obrońca Lechii Gdańsk nie oddaje miejsca w pierwszym składzie swoim konkurentom. Spotkanie z Termaliką rozpoczął w podstawowej „11”, a na murawie przebywał do 74. minuty meczu.

Kamil Dankowski

Konfrontacja z Wisłą Kraków była dla 20-letniego obrońcy dwunastą, w której rozegrał pełne 90 minut w aktualnie trwającym sezonie. W sobotnim meczu popisał się bardzo dobrym uderzeniem z rzutu wolnego, jednak bramkarz gości – Łukasz Załuska był na posterunku. Z nie najlepszej strony pokazał się podczas rajdu Patryka Małeckiego, jednak skrzydłowy Wisły minimalnie chybił. Śląsk pokonał Białą Gwiazdę 1:0.

Dawid Kownacki

19-letni napastnik „Kolejorza” notuje znakomity początek 2017 roku w Ekstraklasie. Drugi mecz i druga bramka. Tym razem przeciwko Piastowi Gliwice. Kownacki na murawie przebywał do 70. minuty spotkania, a jego miejsce zajął Marcin Robak.

Sebastian Szymański

Dobre jesienne występy młodego pomocnika w UEFA Youth League oraz w rezerwach „Wojskowych” nie pozostały niezauważone przez Jacka Magierę. Szkoleniowiec warszawskiej Legii umieścił 17-latka w pierwszym składzie na spotkanie z chorzowskim Ruchem. Nie był to łatwy występ dla Sebastiana Szymańskiego, gdyż „Niebiescy” nieoczekiwanie postawili trudne warunki warszawianom. Pomocnik na murawie przebywał przez pierwszą część gry, w przerwie został zmieniony przez Kaspera Hamalainena.

Filip Jagiełło

Wychowanek Zagłębia wybiegł w pierwszej „11” na spotkanie z gdyńska Arką. Przez pierwsze 15 minut wyróżniał się na tle kolegów z zespołu, jednak później dołączył do sennego widowiska. Ogólnie rzecz biorąc poniedziałkowe spotkanie było jednym ze słabszych w 22. kolejce Ekstraklasy. Pomocnik na murawie przebywał do 69 minuty spotkania, zastąpił go Adrian Rakowski.

Adam Buksa

Napastnik „Miedziowych” w konfrontacji z Arką Gdynia na murawie przebywał do 34. minuty spotkania. Doznał urazu, a zastąpił go Martin Nespor. Nie wyróżnił się niczym szczególnym.

Zasady

Przypominam, że aby punkty do Pro Junior System weszły w życie, dany zawodnik musi pojawić się na murawie w minimum pięciu spotkaniach, a jego łączna liczba minut musi wynosić co najmniej 270. Ten wymóg spełnili na razie tylko: Karol Świderski, Paweł Stolarski, Jakub Bartosz, Mateusz Wdowiak, Robert Gumny, Kamil Dankowski, Jan Bednarek oraz Dawid Kownacki.

[vc_single_image image=”19478″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

[vc_single_image image=”19477″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

Zapraszam do zaglądania pod #ProJuniorSystem na Twitterze! Za przygotowane grafiki dziękujemy W.S – @obserwator1906.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Rozgrywki