Obserwuj nas

Rozgrywki

Pro Junior System po 23. kolejce Ekstraklasy

23. kolejka Lotto Ekstraklasy nie przyniosła nam żadnych debiutów. Szansę na pokazanie swoich umiejętności otrzymało sześciu zawodników. Z najlepszej strony, co nie jest dla żadnego fana polskiej piłki zaskoczeniem, pokazał się Dawid Kownacki, który tym razem dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Napastnik Lecha Poznań notuje serię trzech meczów z rzędu ze zdobytą bramką. Kolejną szansę od trenera Czesława Michniewicza dostał Przemysław Szarek, który zanotował pełne 90 minut przy Łazienkowskiej 3.

Na samym początku krótkie przypomnienie o projekcie, w jaki sposób dany klub gromadzi punkty, kto jest młodzieżowcem a kto wychowankiem według przepisów PZPN.

Zasada punktowania Pro Junior System w Ekstraklasie jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca, liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Słownik Pro Junior System w Ekstraklasie

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1996 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia, spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

Po co został wprowadzony projekt?

Po to, aby kluby Ekstraklasy, I oraz II Ligi chętniej korzystały z usług swoich młodych zawodników, tym samym, aby ich udział w grze zespołu wzrastał. Pula nagród dla trzech najlepszych klubów Ekstraklasy to 3 miliony złotych, rozdzielone odpowiednio: 1. miejsce  – 1,4 mln zł, 2. miejsce – 1 mln zł, 3. miejsce – 0,6 mln zł. Pieniądze powinny być traktowane jako miły dodatek, nie odgrywając kluczowej roli w projekcie.

Dwóch nieobecnych na wiosnę

Jan Bednarek z Lecha Poznań oraz Jakub Bartosz z krakowskiej Wisły na wiosnę nie zanotowali jeszcze ani minuty w Lotto Ekstraklasie. Jeżeli chodzi o stopera „Kolejorza” to jego powrót powinien być kwestią czasu, a nieobecność była podyktowana ospą wietrzną, która przechodził przed meczem z Termalicą. W przypadku prawego obrońcy „Białej Gwiazdy” sytuacja nie jest taka prosta. 20-latek jest trzecim wyborem Kiko Ramireza, po Tomaszu Cywce oraz Jakubie Bartkowskim, a w ostatnim czasie ma problemy, aby załapać się do meczowej osiemnastki. Zarówno Jan Bednarek jak i Jakub Bartosz są wychowankami swoich klubów, a w tym sezonie zgromadzili już sporą liczbę punktów.

[vc_single_image image=”19937″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

* Na czerwono zaznaczeni zostali zawodnicy, którzy nie będą już reprezentować barw klubów ESA i nie rozegrali wymaganej liczby 270 minut, aby mogli  oficjalnie punktować. Na żółto – zawodnicy, którzy zaliczyli wymagane 270 minut, a wiec oficjalnie zapunktowali, jednak nie będą występować w rundzie wiosennej na boiskach ESA, ponieważ zostali wypożyczeni.

Dawid Kownacki

Napastnik Lecha Poznań przeżywa w tej chwili najlepszy okres w swojej dotychczasowej karierze piłkarskiej. Jego bardzo dobra gra, nie pozostała niezauważona przez zagraniczne kluby. Nie jest tajemnicą, że o transfer „Kownasia” zabiegała Sampdoria Genua, a ostatnio mówiło się o RB Lipsk oraz francuskim Rennes. W piątkowy wieczór napastnik „Kolejorza” ponownie nie dał spokoju obrońcom rywala. Tym razem Pogoni Szczecin. 19-latek dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, a na murawie przebywał 68 minut. Ponadto w środę w ramach Pucharu Polski, poznańska lokomotywa ponownie mierzyła się z zespołem Kazimierza Moskala. Co wydarzyło się tym razem? Dawid Kownacki ponownie zdobył bramkę. Jak widać napastnik Lecha Poznań jest bardzo skuteczny, a na wiosnę nie uznaje czegoś takiego, jak mecz bez trafienia.

Kamil Dankowski

Zespół Śląska Wrocław mierzył się w wyjazdowym spotkaniu z rozpędzonym Ruchem Chorzów. Prawy obrońca wystąpił w pełnym wymiarze czasowym, a WKS uległ drużynie z Górnego Śląska 2:0.

Przemysław Szarek

Drugi mecz z rzędu w pełnym wymiarze czasowym rozegrał środkowy obrońca „Słoników”. Dla 20-latka była to z pewnością najtrudniejsza próba, bowiem Termalice przyszło się mierzyć z mistrzem Polski – Legią Warszawa. Statystyki przed tym meczem jasno wskazywały, że podopieczni Czesława Michniewicza tanio skóry nie sprzedadzą i tak właśnie było na boisku. Grę stopera można ocenić jako poprawną, jednak widać że musi zebrać jeszcze sporo minut, aby na murawie czuć się pewniej. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Przemysław Mystkowski

W sobotni wieczór pomocnik Jagiellonii Białystok otrzymał tylko 8 minut aby zademonstrować swoje umiejętności piłkarskie przeciwko Wiśle Kraków. Wystąpił w zbyt małym wymiarze czasowym by można było cokolwiek powiedzieć na temat jego gry.

Marcin Listkowski

Pomocnik „Portowców” zanotował zaledwie dwie minuty w spotkaniu przeciwko Lechowi Poznań.

Filip Jagiełło

Środkowy pomocnik „Miedziowych” zaczyna się piąć w górę klasyfikacji piłkarzy, którzy zgromadzili największa ilość punktów dla swoich klubów. W ostatnich tygodniach zaczyna dostawać coraz więcej szans od trenera Piotra Stokowca. W spotkaniu przeciwko Wiśle Płock na murawie spędził 67 minut.

Zasady

Przypominam, że aby punkty do Pro Junior System weszły w życie, dany zawodnik musi pojawić się na murawie w minimum pięciu spotkaniach, a jego łączna liczba minut musi wynosić co najmniej 270. Ten wymóg spełnili na razie tylko: Jan Bednarek, Kamil Danowski, Dawid Kownacki, Jakub Bartosz, Filip Jagiełło, Robert Gumny, Paweł Stolarski, Karol Świderski, Mateusz Wdowiak oraz Adam Buksa.

[vc_single_image image=”19938″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”]

Zapraszam do zaglądania pod #ProJuniorSystem na Twitterze! Za przygotowane grafiki dziękujemy W.S – @obserwator1906.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Rozgrywki