Connect with us

Kluby

“Drużyny, które będą mieć szersze kadry będą w lepszej pozycji wyjściowej” – Fornalik dla TVP Sport

Trener_Piasta

Arłamów, Gniewino, Sochocin – te miejscowości piłkarzom i trenerom polskich klubów kojarzą się najczęściej z letnim okresem przygotowawczym. Owszem, obecnie pogoda jest zbliżona do tej lipcowej, ale okres przez który przechodzimy już raczej nie. O wyjątkowym okresie przygotowawczym i powrocie do gry po dwumiesięcznej przerwie opowiadał, w wywiadzie udzielonym TVP Sport, trener Piasta Gliwice – Waldemar Fornalik.

“Bezpieczny Arłamów”

Rok temu, dokładnie 19 maja 2019 roku, drużyna z Gliwic zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo Polski. Wtedy nikomu przez myśl nie przeszło, że w maju 2020 roku zamiast na wyłonienie kolejnych mistrzów, będziemy czekać na powrót Ekstraklasy. A jeśli mowa o powrocie po kwarantannie, to obowiązkowy jest okres przygotowawczy. W obecnym sezonie już trzeci. Nie są to jednak takie przygotowania jakie wszyscy znamy. Często kluczowy jest ośrodek przygotowawczy.

– Arłamów to jeden z najbezpieczniejszych ośrodków w Polsce. Są wdrożone niesamowite obostrzenia i  procedury. Nie brakuje środków do dezynfekcji i środków ochronnych. Pod tym względem ośrodek stanął na bardzo wysokim poziomie. Więc przepracowaliśmy to zgrupowanie bardzo solidnie. – tak ośrodek w Arłamowie opisuje trener Fornalik.

***

Piłkarz też człowiek, więc do określonych obostrzeń również musi się przyzwyczaić.

Przede wszystkim stosowaliśmy się do różnych wytycznych. Trenowaliśmy tak, jak przepisy na to pozwalały. Najpierw w mniejszych grupach, później w większych. Na zgrupowaniu już mogliśmy trenować praktycznie całym zespołem. – opowiada szkoleniowiec mistrzów Polski i dodaje – Pod każdym względem ten restart ligi będzie zupełnie czymś innym. Jeśli chodzi o przygotowania, można to w pewnym sensie porównać z zimowym okresem przygotowawczym. 

Razem, ale osobno

Zawodnicy muszą być sami w pokojach, a poza boiskiem nie mogą się praktycznie spotykać. Na pewno może to “uderzyć” w sferę mentalną kilku zawodników. W końcu dobry duch w zespole oraz wzajemne wspieranie się jest bardzo ważne.

–  Początek na pewno nie był łatwy, przede wszystkim najgorsza była ta niewiadoma. Czy wystartujemy, a jak wystartujemy – to kiedy? – tłumaczy Fornalik – W momencie kiedy padła już konkretna data, zawodnicy już zaczęli inaczej funkcjonować. Każdy zobaczył szansę, że jednak liga wystartuje i powrócimy do treningów. Widząc zawodników już na pierwszych treningach w małych grupkach, widziałem ludzi niesamowicie entuzjastycznie nastawionych do tego co robią. 

Rezerwa wystąp

Każdy zespól chce powrotu na boisko, jednak trzeba też mieć kim zastąpić graczy podstawowego składu. Przecież, po dwóch miesiącach bez treningu z drużyną, niektórzy zawodnicy mogą nie wytrzymać tak dużego natężenia meczów. W końcu często będzie trzeba grać co trzy dni. Właśnie dlatego po wznowieniu rozgrywek kluczowe może się okazać posiadanie “długiej” ławki rezerwowych. W końcu dobra rezerwa to podstawa.

–  Na pewno te drużyny, które będą mieć szersze, mocniejsze kadry będą w lepszej pozycji wyjściowej i w lepszej sytuacji w trakcie rozgrywek – podsumowuje były selekcjoner reprezentacji Polski.

Pasjonat polskiego sportu, zwłaszcza piłkarskiej Ekstraklasy.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Kluby