Obserwuj nas

Rozgrywki

Wystawa dla Trenera Tysiąclecia

2 marca 2021, setne urodziny obchodziłby Kazimierz Górski. Najbardziej utytułowany, wybitny Polski Szkoleniowiec, ale także były zawodnik i trener Legii Warszawa. Pomne zasług tego wybitnego człowieka, Muzeum Legii Warszawa postanowiło zorganizować wyjątkową ekspozycję, poświęconą właśnie Trenerowi Tysiąclecia. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, jest Wiktor Bołba kustosz Muzeum Legii Warszawa.

Oprócz eksponatów z archiwów Legii, swoją cegiełkę dołożyła zarówno rodzina, jak i równie zasłużeni zawodnicy z mundialu w 1974 w RFN, którzy zdobyli wtedy pod wodzą Kazimierza Górskiego brązowy medal, który pozostaje największym osiągnięciem Polskiej reprezentacji, w rozgrywkach Mistrzostw Świata. Kustosz muzeum Wiktor Bołba uchylił rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o to, co będzie zawierać wystawa.

– Udało się nam zebrać kilka bardzo ciekawych eksponatów. Mamy tu chociażby pamiątkowy wazonik z 1948 roku, który Kazimierz Górski otrzymał w prezencie ślubnym od Legii Warszawa. Znajdują się tu także jego legitymacje klubowe, legijny dres, a także pamiątki związane z występami na Igrzyskach Olimpijskich czy słynnym Mundialu z 1974 roku

Ekspozycje, z zachowaniem zasad sanitarnych będzie można oglądać do końca roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00.

W uczczenie 100-urodzin najlepszego Polskiego szkoleniowca, zaangażowała się fundacja Kazimierza Górskiego, której działania patronatem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. I tak oto Poczta Polska wypuściła znaczek upamiętniający rocznicę, Mennica Polska wydała medal z podobizną jubilata. PZPN przychylił się do nadania szkole Trenerów imienia Kazimierza Górskiego. Polskie Kole Państwowe nadały pociągowi trasy Rzeszów-Szczecin nazwy ,,TLK Górski”. Na fasadzie pałacu prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu oraz na elewacji Stadionu Narodowego wyświetlone zostały informacje, przypominające rocznicę. Do obchodów dołączyła swoją ekspozycją również Legia, a TVP Sport przygotowało specjalną ramówkę, poświęconą właśnie Trenerowi Tysiąclecia. Wszystkie te akcje, są pięknym świadectwem pamięci o Wielkim Polaku, który wyniósł naszą Reprezentację na sam szczyt, i z pewnością zasłużył, na tak huczne obchody 100 rocznicy urodzin.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki