Obserwuj nas

Rozgrywki

WALCZ, ZWYCIĘŻAJ, ŻYJ!-Ekstraklasa wspiera akcję na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego wśród młodzieży!

Dariusz Gałęzewski – Prezes Fundacji OSHEE i Marcin Jędrychowski – Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie , poprzez podpisanie listu intencyjnego, zadeklarowali początek akcji, pod hasłem ,,WALCZ, ZWYCIĘŻAJ, ŻYJ!”, mającej na celu poprawę zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Projekt będzie składał się z kampanii edukacyjnych, promujących tematykę kondycji fizycznej u młodzieży. Ekstraklasa w ramach wsparcia, zadedykowała akcji 2 kolejki ligowe.

Eksperci i statystyki mówią jasno: Problem jest poważny

Firma Oshee od lat posługuje się hasłem „ŻYJ, WALCZ, ZWYCIĘŻAJ”. Zwraca tym samym uwagę, na konieczność konsekwentnego podejmowania wysiłków, w celu przezwyciężania codziennych problemów. Podejmując współpracę z Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, marka chce zająć się z jednym z najcięższych rodzajów problemów, czyli tych o podłożu psychicznym. Dr hab. n. med. Maciej Pilecki – Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w swojej wypowiedzi na temat projektu, wskazuje na dodatkowe problemu młodzieży związane z czasem pandemii:

„Projekt skierowany jest przede wszystkim do młodego pokolenia, ponieważ w dobie pandemii to właśnie dzieci i młodzież, poza przeżywaniem standardowych problemów wieku dojrzewania, są narażone na dodatkowe sytuacje stresujące, które odciskają negatywny ślad na ich psychice. Wśród czynników budujących niepokój o ich kondycję psychiczną można wymieniać przymusową izolację, brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, co z kolei przekłada się na zaburzenia w budowaniu relacji, a także brak edukacji emocjonalnej oraz rosnący wpływ mediów społecznościowych na budowanie samooceny. Pandemia przyczyniła się do wzrostu ilości młodych ludzi zmagających się z depresją, stanami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, jak również zachowania autodestrukcyjnymi, a nawet próbami samobójczymi”

Badania tylko potwierdzają powyższe słowa. Z badania przeprowadzonego przez studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej około 44% nastolatków ma objawy depresji. Przedstawiciele fundacji Dajmy Dzieciom Siłę, w rozmowie z portalem Onet przyznają, że liczby interwencji w przypadku prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży rosną. W 2019 roku interwencji w celu ratowania życia młodych osób podjęto 519 a w 2020 roku aż 747 interwencji, z czego większość to próby samobójcze.

Cele i perspektywy

Jednym z celów kampanii, jest zwrócenie uwagi na problem niechęci społeczeństwa wobec lekarzy psychologów, czy terapeutów. Mimo upływu lat w społeczeństwie nadal panuje przeświadczenie, że na takie badania kierują się jedynie szaleńcy rodem z filmów, kiedy problem jest wręcz globalny. Nie bez powodu depresja, nazywana jest chorobą XXI wieku. Siłą projektu mają być działania promocyjne prowadzone w mediach społecznościowych, gdzie najłatwiej jest trafić do młodych ludzi. Pozytywny przekaz, oraz motywację do chęci pomocy samemu sobie, mają wzmacniać rozpoznawalni ambasadorzy. Tym lepiej, że za pośrednictwem Ekstraklasy, będą mogli być nimi sportowcy dla których każdy dzień jest próbą przekraczania własnych granic. Ideę hasła pierwszej akcji promocyjnej „Ej, wszystko okej? przedstawia Anna Jaworska – Project Manager OSHEE.

„Pierwsza akcja promocyjna odbędzie się z hasłem „Ej, wszystko okej?”, ponieważ na to proste pytanie większość z nas odpowiada bez zastanowienia. A refleksja jest bardzo potrzebna. Z pomocą tej kampanii, wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, chcemy zachęcić by otworzyć się na drugiego człowieka i dostrzec jego problemy. Porozmawiać i postarać się go wesprzeć. Jest to również zachęcenie do autorefleksji. Obserwowania siebie i diagnozowanie własnych stanów emocjonalnych i potrzeb”

Ekstraklasa w akcji

Marcin Mikucki, Dyrektor Komunikacji Marketingu i Sprzedaży Ekstraklasy S.A.. opowiedział, w jaki sposób Ekstraklasa włączy się do akcji, która poza gestami zwracającymi uwagę społeczeństwa, realnie ma pomóc, młodzieży potrzebującej wsparcia psychologicznego.

„Podczas 28. i 29. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy czeka nas akcja inaugurująca projekt „WALCZ, ZWYCIĘŻAJ, ŻYJ!”. Piłkarze wszystkich klubów wybiegną na murawę w koszulkach promujących inicjatywę. Nie będzie to jednak pusty gest. Pójdą za nim motywujące i zagrzewające do walki słowa. W szczegóły projektu wprowadzą komentatorzy meczów, ale również sami piłkarze, którzy w specjalnie przygotowanych produkcjach wideo opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z dbaniem o zdrowie psychiczne. Sportowcy często muszą radzić sobie z niepowodzeniami, ale mogą znaleźć oparcie w zespole. Regularnie korzystają także z pomocy psychologa i nie jest to dla nich nic wstydliwego” .

Kryzys rodzi…kryzys?

Postęp technologiczny z jednej strony ułatwia codzienne funkcjonowanie, z drugiej jednak strony jak każdy aspekt codziennego życia potrafi rodzić problemy. Problemy, których adresatem najczęściej jest młode pokolenie, wychowane w cyfrowym świecie. Przez maksymalnie ułatwioną komunikację w internecie, młodzież częściej spotyka się z krytyką, czy nawet hejtem. Aktualna sytuacja również nie pomaga w rozwijaniu więzi czy relacji z innymi, będąc jednakże wodą na młyn dla introwertycznych pobudek. Ten natłok zbieżnych odczuć zdecydowanie może przytłaczać młode osoby, szczególnie te będące w okresie buntu, nie szukające pomocy u nikogo. Tego typu akcje szczególnie w aktualnej rzeczywistości muszą być organizowane oraz nagłaśniane, gdyż problem na który zwracają uwagę, jest bardzo poważny. Jednocześnie potrzeba adekwatnych ambasadorów, przykładowo ludzi ze świata sportu, którzy bardzo dobrze wiedzą jaką rolę w sukce3sie odgrywa dobrze poukładana psychika. Brawa dla Ekstraklasy za wsparcie, tak potrzebnego projektu.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki