Obserwuj nas

1. liga

Na co stać Arkę w nowym sezonie?

Start nowego sezonu już za pasem. Czas więc na małą zapowiedź tego, co czeka nas na zapleczu Ekstraklasy. Dziś skupimy się na drużynie z Trójmiasta, w której co prawda kadra jest skompletowana, lecz zawirowań podobnie jak u rywala zza miedzy nie brakuje. Czego w nadchodzącym sezonie możemy spodziewać się po Arce Gdynia, której nowym trenerem jest Wojciech Łobodziński?

Transfery i kadra

W trwającym wciąż oknie transferowym kilku zawodników Gdynię opuściło, kilku do niej zawitało, a niektórzy powrócili z wypożyczeń. Wielkich strat kadrowych żółto-niebiescy jednak nie ponieśli. Z podstawowych graczy odeszli: mający za sobą fatalną rundę wiosenną Omran Haydary oraz Mateusz Stępień, który też nie zawsze błyszczał formą. W przypadku tego drugiego, nieuniknionym było, że w końcu jakiś klub z Ekstraklasy się po niego zgłosi. Największym wzmocnieniem Arki wydaję się powrót z wypożyczenia Olafa Kobackiego, który ma już za sobą bardzo udany sezon w żółto-niebieskich barwach. Do Gdyni wrócił także młody środkowy obrońca Kasjan Lipkowski, który minioną kampanię spędził na wypożyczeniu w KKS-ie Kalisz. Młodzieżowy reprezentant Polski pod wodzą trenera Łobodzińskiego ma spore szanse na grę i zostanie odkryciem sezonu w szeregach Arkowców.

Kadra Arki Gdynia na sezon 2023/2024:

Bramkarze: Kacper Krzepisz, Paweł Depka, Martin Chudy, Paweł Lenarcik

Obrońcy: Martin Dobrotka, Oleksandr Azacki, Michał Marcjanik, Jerzy Tomal, Przemysław Stolc, Kasjan Lipkowski, Dawid Gojny

Pomocnicy: Sebastian Milewski, Hubert Adamczyk, Michał Borecki, Kacper Skóra, Abdallah Hafez, Wojciech Zieliński, Jakub Staniszewski, Michał Bednarski, Marcel Predenkiewicz, Janusz Gol

Napastnicy: Olaf Kobacki, Karol Czubak, Luan Capanni, Marcel Szymański, Wiktor Sawicki, Jakub Wilczyński

Dodatkowo z ważnych kwestii warto dodać, że trener Łobodziński wybrał nowego kapitana Arki. W nadchodzącym sezonie będzie nim środkowy obrońca Ołeksandr Azacki. Jest to ciekawy wybór, ponieważ Ukrainiec jest w gdyńskim klubie dopiero od pół roku. Jego zastępcą został Dawid Gojny, który dołączył do Arki także w ostatnim zimowym oknie transferowym.

Sparingi

Jak wiemy, przedsezonowe mecze kontrolne często nijak mają się do tego jak dana drużyna prezentuje się już w oficjalnych spotkaniach. Sparingi mają jednak na celu dobre przygotowanie zespołu do sezonu, a także wyłonienie grona zawodników, którzy mogą znaleźć się w wyjściowej jedenastce na pierwsze ligowe starcie. Arka w zakończonym już okresie przedsezonowym rozegrała cztery takie gry. W pierwszej bezbramkowo zremisowała z Chojniczanką, aby następnie uznać wyższość Piasta Gliwice w przegranym meczu, który zakończył się wynikiem 2:3. Ostatnie dwa sparingi to zwycięstwa 2:0 z Radunią Stężyca oraz 2:1 z Olimpią Elbląg. Najskuteczniejszymi zawodnikami w tych spotkaniach byli Michał Marcjanik i Karol Czubak, którzy wpisywali się na listę strzelców w sumie po 3 razy.

Cele na nowy sezon

Miniony sezon w wykonaniu Arki był bardzo nieudany. Czubakowi i spółce nie udało się przecież awansować chociażby do baraży o Ekstraklasę. W Gdyni oczekuje się znacznej poprawy i dużo lepszego wyniku w nowej kampanii Fortuna 1 Ligi. Trener Łobodziński pytany na konferencji prasowej, o co gra jego zespół w tym sezonie, bezpiecznie odpowiedział, że Arkowcy będą liczyć się w grze o górną szóstkę. W porównaniu do poprzedniego roku cel jest usytuowany o półkę niżej. Mówiło się przecież o tym, że Żółto-Niebiescy są faworytem do wywalczenia bezpośredniego awansu do Ekstraklasy. W gruncie rzeczy może i lepiej celować w gorsze miejsce w tabeli i na koniec sezonu miło się zaskoczyć, niż tak jak ostatnio, odczuwać wielkie rozczarowanie.

Puste trybuny

W Gdyni od dłuższego czasu niestety nie tylko na boisku są problemy. Saga związana ze zmianą właścicielską wciąż trwa, a pokłosiem tego jest obecny bojkot kibicowski. Fanatycy Arki i osoby mocną związane z klubem chcą, aby obecnie rządząca klubem rodzina Kołakowskich opuściła Gdynię raz na zawsze. Innego zdania są jednak sami właściciele, którzy stanowczo mówią, że nie mają zamiaru sprzedawać klubu. Przez ten konflikt kibice postanowili, że będą strajkować i na najbliższe mecze Arki nie przyjdą. W mojej ocenie taka akcja jest zupełnie niepotrzebna i na pewno nie pomoże zawodnikom skupić się tylko i wyłącznie na grze w piłkę.

Nowy sezon Fortuna 1 Ligi ma swoją inaugurację dzisiaj o godzinie 18 właśnie w Gdyni. Prawdopodobnie przy częściowo pustych trybunach gospodarze zmierzą się z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej 1. liga