Obserwuj nas

Zagłębie Lubin

Zagraj to jeszcze raz, Stoki

Przed Piotrem Stokowcem zagadka, której rozwiązanie może przynieść wymierne korzyści: jak sprawić, by Zagłębie Lubin grało zawsze tak, jak w pierwszej połowie meczu w Warszawie?

Tak zdominowanej Legii jak w niedzielę nie widziano od… środy. Ofensywne ustawienie z dwójką napastników (żmudnie pracujących również w obronie), intensywny pressing, odpowiedzialna gra w defensywie – tymi cechami Zagłębie zamknęło Legię w dybach.

Ale trener „Miedziowych” podkreślił na pomeczowej konferencji, że taka gra wyżyłowała jego zespół: „Drużyna była zmęczona. W niedzielę sporo wytrzymaliśmy w wysokim pressingu. Lepiej grać 30 minut tak, jak się chce, niż przez całe spotkanie być zachowawczym. Stać nas na narzucanie swojego tempa i będziemy nad tym dalej pracować.”

Dzisiaj przed Zagłębiem drużyna z jednej strony na pewno solidna i groźna; z drugiej Cracovia ostatni raz zwyciężyła 5 sierpnia. „Pasy” w tygodniu przed meczem z Zagłębiem ćwiczyły skuteczność, bo to z pewnością najważniejszy zarażony organ w grze drużyny Jacka Zielińskiego.

Ale mam też swoją teorię, nieco bardziej ogólną. Cracovia zakontraktowała latem 11 zawodników. Jak na zespół, który chwaliła cała piłkarska Polska, to dosyć sporo. Być może, a nawet na pewno komponowanie poszczególnych elementów przez bardzo dobrego trenera, jakim jest Jacek Zieliński.

Spotkanie Zagłębia z Cracovią ma co najmniej trzy powody, dla których warto się nad nim pochylić. Damian Dąbrowski, Mateusz Szczepaniak i Krzysztof Piątek. Trzej „synowie” Zagłębia, choć inaczej patrzono w klubie na Damiana i Mateusza, a inaczej na Krzyśka. Mówił o tym na czwartkowym „Forum Futbolu” prezes rady nadzorczej Mateusz Dróżdż, że to też potwierdzenie dobrej drogi Zagłębia.

W Zagłębiu nie zagra Filip Starzyński. To właśnie brak tego zawodnika niejako wymusił na Piotrze Stokowcu zmianę ustawienia na 4-4-2. Ale moim zdaniem, mimo pewnych sukcesów tego ustawienia, Zagłębie potrzebuje na boisku człowieka od rozegrania. „Figo” kontuzjowany, Vlasko zawodzi.

Jest jednak młody człowiek, który zasłużył na swoją szansę, choćby meczem w Warszawie. To Filip Jagiełło. Czy dostanie dzisiaj szansę?

Mecz w Lubinie poprowadzi Szymon Marciniak.

fot. Tomasz Folta

Piszę dla mkszaglebie.pl

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Zagłębie Lubin

 • Grafika Zagłebie Lubin Grafika Zagłebie Lubin

  Wszyscy na swoim miejscu

  Bramkarz – na bramkę. Obrońcy – do obrony. Pomocny – do pomocy. Napastnicy –...

 • Grafika Zagłebie Lubin Grafika Zagłebie Lubin

  Prezesa z pomysłem zatrudnimy

  Źle się złożył kalendarz Dariuszowi Żurawiowi. Trudną do wytłumaczenia porażkę w Płocku (sorry, przecież...

 • A może jednak?

  W pierwszej kolejce Dariusz Żuraw wypełnił oczekiwania pesymistycznie nastawionej części kibiców Zagłębia Lubin (czyli...

 • miroslav_stoch miroslav_stoch

  Miroslav Stoch w Zagłębiu Lubin!

  Do drużyny Miedzowych dołączył 60-krotny reprezentant Słowacji Miroslav Stoch. Wydaje się, że ma za...