Obserwuj nas

Rozgrywki

Pro Junior System po 36. kolejce Lotto Ekstraklasy

36 kolejek aktualnie kończącego się sezonu Lotto Ekstraklasy to wciąż za mało dla Arki Gdynia i Górnika Łęczna, aby dać szanse swoim młodym zawodnikom. Oba zespoły walczą o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, więc bardzo wątpliwe jest to, iż w najbliższy weekend młodzi piłkarze otrzymają swoją szansę. Za kilka dni przekonamy się, czy trenerzy obu tych klubów są konsekwentni… do bólu.

Krótkie przypomnienie o projekcie, w jaki sposób dany klub gromadzi punkty, kto jest młodzieżowcem a kto wychowankiem według przepisów PZPN.

Zasada punktowania Pro Junior System w Ekstraklasie jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca, liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Słownik Pro Junior System w Ekstraklasie

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1996 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia, spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

Po co został wprowadzony projekt?

Po to, aby kluby Ekstraklasy, I oraz II Ligi chętniej korzystały z usług swoich młodych zawodników, tym samym, aby ich udział w grze zespołu wzrastał. Pula nagród dla trzech najlepszych klubów Ekstraklasy to 3 miliony złotych, rozdzielone odpowiednio: 1. miejsce  – 1,4 mln zł, 2. miejsce – 1 mln zł, 3. miejsce – 0,6 mln zł. Pieniądze powinny być traktowane jako miły dodatek, nie odgrywając kluczowej roli w projekcie.

Klasyfikacje po 36. kolejce Lotto Ekstraklasy

Finisz rozgrywek jasno pokazuje, kto nie bał się stawiać na swoich wychowanków. Na czele jest poznański Lech, który postawił na sześciu swoich graczy z Akademii. Czołowymi postaciami drużyny był Dawid Kownacki oraz Jan Bednarek. Rozegrali oni bardzo dużo minut, a co więcej „Kolejorz” do ostatniej kolejki walczy o mistrzostwo Polski.

pro junior system

* Na czerwono zaznaczeni zostali zawodnicy, którzy nie będą już reprezentować barw klubów ESA i nie rozegrali wymaganej liczby 270 minut, aby mogli oficjalnie punktować. Na żółto – zawodnicy, którzy zaliczyli wymagane 270 minut, a więc oficjalnie zapunktowali, jednak nie będą występować w rundzie wiosennej na boiskach ESA, ponieważ zostali wypożyczeni.

W zespole Śląska Wrocław świetną pracę wykonał Kamil Dankowski, który rozegrał najwięcej minut spośród wszystkich graczy. Z kolei Zagłębie Lubin trzecią pozycję zawdzięcza w głównej mierze Filipowi Jagiełło oraz Adamowi Buksie.

***

pro junior system

***

pro junior system

Dajcie młodym realną szansę!

Śmieszą mnie osoby, które dziwią się, iż wprowadzono limit graczy spoza Unii Europejskiej, a pomimo tego nie przełożyło się to na promowanie młodych, polskich zawodników. Kluby znalazły lukę w przepisie, zaczęły go omijać i znalazły sobie zawodników na Słowacji, czego bardzo dobitnym przykładem jest Bruk-Bet Termalica.

Jeżeli chcemy, aby polska młodzież więcej więcej grała w najwyższej klasie rozgrywkowej, to wprowadźmy przepis dotyczący przebywania na boisku młodzieżowca, tak jak jest to w pierwszej lidze.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki