Obserwuj nas

Rozgrywki

Klasyfikacja Pro Junior System po 1. kolejce Ekstraklasy

Połowa lipca już za nami, a to oznacza, że rozpoczęły się zmagania w Lotto Ekstraklasie. Podobnie jak w poprzednim sezonie, tak i w tym, będzie kontynuowany projekt PZPN-u Pro Junior System. W pierwszej serii gier z dobrej strony pokazał się beniaminek z Zabrza oraz Cracovia prowadzona przez Michała Probierza.

Krótkie przypomnienie o projekcie, w jaki sposób dany klub gromadzi punkty, kto jest młodzieżowcem a kto wychowankiem, według przepisów PZPN.

Zasada punktowania Pro Junior System w Ekstraklasie jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Słownik Pro Junior System w Ekstraklasie

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1997 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia, spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

Po co został wprowadzony projekt?

Po to, aby kluby Ekstraklasy, I oraz II Ligi chętniej korzystały z usług swoich młodych zawodników, tym samym, aby ich udział w grze zespołu wzrastał. Pula nagród dla trzech najlepszych klubów Ekstraklasy to 3 miliony złotych, rozdzielone odpowiednio: 1. miejsce  – 1,4 mln zł, 2. miejsce – 1 mln zł, 3. miejsce – 0,6 mln zł. Pieniądze powinny być traktowane jako miły dodatek, nie odgrywając kluczowej roli w projekcie.

Dobra postawa Górnika Zabrze

W pierwszej kolejce Lotto Ekstraklasy bardzo dobrze pod względem stawiania na młodzież zaprezentował się Górnik Zabrze. Sztab szkoleniowy beniaminka nie miał obaw, aby wysłać w bój swoich młodych zawodników przeciwko mistrzowi Polski – Legii Warszawa. Wynik meczu pokazuje, że była to słuszna decyzja, a cała trójka – Mateusz Wieteska, Szymon Żurkowski oraz Maciej Ambrosiewicz na placu gry prezentowała się co najmniej przyzwoicie.

Michał Probierz postawi na młodzież?

Duża część obserwatorów Ekstraklasy była zaskoczona, gdy ukazał się skład Cracovii na spotkanie z Piastem. Trener Michał Probierz, znany z dawania szansy występów młodym zawodnikom, już w 1. kolejce skorzystał z usług 19-latków: Adama Wilka oraz Kamila Pestki, którzy wywarli bardzo dobre wrażenie na szkoleniowcu podczas okresu przygotowawczego. Wraz z zatrudnieniem Michała Probierza w Krakowie, pojawiły się duże nadzieje, że w tym sezonie wychowankowie mogą bardziej zaistnieć w I drużynie i stanowić o jej silę. Ponadto dobre spotkanie rozegrał Mateusz Wdowiak, który popisał się asystą, jednak skończył on już wiek młodzieżowca i nie będzie punktował dla „Pasów” w projekcie Pro Junior System.

Zasady

Przypominam, że aby punkty do Pro Junior System weszły w życie, dany zawodnik musi pojawić się na murawie w minimum pięciu spotkaniach, a jego łączna liczba minut musi wynosić co najmniej 270. Jako, że jesteśmy dopiero po pierwszej kolejce sezonu, wszyscy zawodnicy punktują nieoficjalnie.

Zapraszamy do zaglądania pod #ProJuniorSystem na Twitterze!

1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki