Connect with us

Rozgrywki

Z Monachium do Wrocławia – Marcel Zylla w Śląsku

Marcel Zylla zasilił szeregi Śląska Wrocław. Młodzieżowy reprezentant Polski po dziesięciu latach spędzonych w Bayernie Monachium postanowił przenieść się do polskiej Ekstraklasy. O tym jak oceniają ten ruch sympatycy Śląska oraz co Zylla może dać ich drużynie powiedział nam Jakub Kurowski ze stowarzyszenia Kibice Razem Śląsk Wrocław.

Wychowanek Bayernu

Zylla urodził się w Monachium, jednak jest młodzieżowym reprezentantem Polski. Całą swoją dotychczasową karierę spędził w Bayernie. W drużynie z Bawarii przeszedł przez wszystkie sekcje juniorskie. Choć był uważany za jednego z lepszych wychowanków, to ostatecznie nie przebił się do pierwszej drużyny. Marcel Zylla przez polskich kibiców głównie kojarzony jest za sprawą występu na Mistrzostwach Świata U20 2019 rozgrywanych w Polsce. Teraz polscy kibice poznają go jeszcze lepiej, bo zagra w polskiej Ekstraklasie.

Miał inne oferty, ale wybrał tę z Wrocławia

Marcel Zylla na początku lipca pożegnał się z Bayernem. Bawarczycy chcieli przedłużyć z nim kontrakt, jednak Marcel wraz ze swoimi doradcami postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej. Zylla miał oferty praktycznie z całej Europy. Był blisko Saint-Etienne, ale nie porozumiał się z władzami francuskiego klubu. Ostatecznie młody Polak zdecydował się na Śląsk Wrocław.

Sztylka w ostatnich latach sprowadził do Śląska kilku młodych graczy, którzy dostali szanse na pokazanie swoich umiejętności i zbudowanie nazwiska. Wrocław jest dobrym miastem do życia dla młodego piłkarza, a Śląsk daje szanse rozwoju i jest trampoliną do lepszej ligi. Przemek Płacheta trafił do Śląska z pierwszoligowego Podbeskidzia i rozegrał we Wrocławiu jeden sezon. Był wyróżniającym się graczem, dostawał szanse od trenera Lavicki i znakomicie z nich korzystał, szczególnie po wznowieniu rozgrywek. Dzisiaj Przemek jest w Norwich, gdzie będzie pomagał “Kanarkom” w powrocie do Premier League. Na pewno znajomość z Mateuszem Praszelikiem i wspólne występy w kadrze U-20 nie pozostały bez znaczenia. Od początku sezonu Mateusz gra bardzo dobrze, przed chwilą został wybrany młodzieżowcem sierpnia w Ekstraklasie. Dla mnie kluczowym czynnikiem jest jednak trener, który potrafi wydobyć z piłkarzy maksimum ich potencjału. – tak o tym dlaczego Zylla zdecydował się na Śląsk, opowiada Jakub Kurowski ze stowarzyszenia Kibice Razem Śląsk Wrocław.

Znacząca postać, ale nie od razu

Piłkarz który spędził w Bayernie 10 lat to w Ekstraklasie na pewno rzadkość. Nie można jednak oczekiwać, że Zylla od początku będzie najlepszym zawodnikiem polskiej ligi. Trzeba pamiętać, że to jego pierwszy seniorski klub. Nie wiadomo jak dostosuje się też do ekstraklasowych warunków. Jedna gdyby grał tak, jak w juniorskich drużynach Bayernu, to na pewno byłby dużym wzmocnieniem dla drużyny z Wrocławia.

Zylla może być graczem, który dostarczy kilku zagrań w meczu, które będą decydowały o bramkach i punktach dla Śląska. – ocenia Jakub, i dodaje – Śląsk nie jest klubem, do którego piłkarze przychodzą z gwarancją miejsca w podstawowym składzie. Zylla nie wysiądzie z samolotu, żeby od razu wybiec w jedenastce na mecz z Lechem. Ma wielki potencjał, ale za bycie w rezerwach Bayernu Monachium nie powinien liczyć na wyjątkowe traktowanie. Wszystko jest przed nim i musi udowodnić swoją jakość na treningach.

Moim zdaniem Marcel Zylla szybko przebije się do składu Śląska i będzie znaczącą postacią drużyny z Dolnego Śląska. Dodatkowym atutem może być to, że Zylla jest młodzieżowcem, a teraz młodzieżowcy są na wagę złota.

fot. Dawid Antecki/slaskwroclaw.pl

Pasjonat polskiego sportu, zwłaszcza piłkarskiej Ekstraklasy.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Rozgrywki