Obserwuj nas

Rozgrywki

Wspomnienie zmarłych osobowości piłki

Początek listopada to czas wspomnień. My także postanowiliśmy powspominać tych co odeszli, choć nadal są obecni w naszych piłkarskich sercach.

Kazimierz Górski

Znakomity polski trener, doprowadził reprezentację Polski do zwycięstwa na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. i trzeciego miejsca na mundialu w 1974 r. Sukcesy osiągał także w Grecji. W państwie Hellenów z różnymi klubami zdobył 5. mistrzostw i 4. Puchary Grecji. Przez wielu uważany za najlepszego trenera w dziejach polskiego futbolu. Prywatnie trener Górski był bardzo skromną osobą. Zmarł w 2006 roku w wieku 85. lat.

Gerard Cieślik

Legenda Ruchu Chorzów. Łącznie w drużynie „Niebieskich” w Ekstraklasie rozegrał 237 meczów, w których strzelił 167 goli. Z Ruchem trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski. W reprezentacji zapamiętany głównie jako strzelec dwóch bramek drużynie Związku Radzieckiego w 1957 roku. Uwielbiany przez kibiców w całym kraju. Wybitny Reprezentant Polski. Zmarł w 2013 roku w wieku 86. lat.

Ernest Wilimowski

Gwiazda przedwojennej piłki w Polsce. Cztery razy z Ruchem Chorzów zdobył mistrzostwo kraju. Na mundialu w 1938 r. strzelił Brazylii cztery gole. Przez 56 lat był rekordzistą pod względem liczby zdobytych bramek w jednym spotkaniu Mistrzostw Świata. Podczas wojny wyjechał do Niemiec. Do Polski już nie wrócił. Zmarł w wieku 81. lat w 1997 roku.

Stanisław Terlecki

Na przełomie lat 70. i 80. jeden z najlepszych polskich piłkarzy. W reprezentacji Polski rozegrał 29 spotkań, w których zdobył 7 bramek. Nie pojechał na mundial w 1982 roku, bo brał udział w „aferze na Okęciu”. Legenda Łódzkiego Klubu Sportowego. Grał również w USA, w takich klubach jak New York Cosmos czy Pittsburgh Spirit. Zmarł w 2017 roku w wieku 62. lat.

Jan Ciszewski

Legendarny komentator zwycięstw Orłów Górskiego. Lubiany przez wszystkich, wspominany zawsze z uśmiechem. Oprócz spotkań reprezentacji komentował również m.in. mecze Górnika Zabrze w Pucharze Zdobywców Pucharów, kiedy „Górnicy” awansowali do finału tych rozgrywek. Zmarł przedwcześnie w 1982 roku w wieku 52 lat.

Kazimierz Deyna

Niewątpliwie jedna z czołowych postaci polskiego futbolu. Uznany za najlepszego polskiego piłkarza XX wieku według tygodnika „Piłka nożna”. W latach 1968-1978 był stałym bywalcem kadry narodowej, której przez 5 lat był kapitanem. Do jego największych sukcesów możemy zaliczyć złoty medal Igrzysk Olimpijskich 1972 (król strzelców), srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich 1976 oraz brązowy medal Mistrzostw Świata 1974. Grał m.in. dla takich klubów jak: Legia Warszawa czy Manchester City. Ostatnie lata piłkarskiej kariery spędził w amerykańskim San Diego Sockers. Zginął tragicznie w 1989 roku w wypadku samochodowym w San Diego w wieku 42 lat.

Paweł Zarzeczny

Znakomity dziennikarz sportowy, publicysta, felietonista. Jego osobowość wyróżniała się na tle pozostałych redaktorów. Niezwykle charyzmatyczny, kontrowersyjny w swoich wypowiedziach. Nie bał się mówić wprost to, co myśli. Mimo to był lubiany wśród czytelników. Jego artykuły ukazywały się m.in. na łamach „Wprost”, „Gazety Wyborczej”, „Piłki Nożnej”, „Wirtualnej Polski”, „Interii”, Super Expressu, „Polska The Times”. Pojawiał się także w redakcjach telewizyjnych np. TVP Sport, Canal+ Sport czy w nieistniejącej już stacji Orange Sport. Zmarł nagle w 2017 roku wskutek zawału serca. Miał 56 lat.

Krzysztof Nowak

10-krotny reprezentant Polski w latach 1997-1999. W wieku 23 lat trafił do niemieckiego Wolfsburga. Rozegrał tam 83 spotkania, zdobywając 10 bramek. Na nieszczęście samego zawodnika w 2001 roku stwierdzono u niego chorobę układu nerwowego ALS, która objawia się zwiotczeniem oraz stopniowym zanikiem mięśni. W 2002 roku musiał przymusowo zakończyć karierę. Próby leczenia nie przyniosły skutku. Zmarł 3 lata później, mając zaledwie 30 lat.

Janusz Wójcik

Piłkarz i trener. Selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1997-1999. Jego największym sukcesem było wywalczenie srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich 1992 w Barcelonie z reprezentacją U-21 w roli szkoleniowca. Bardzo wyrazista postać w polskim futbolu. Został także posłem na Sejm V kadencji (2005-2007). Zmarł w 2017 roku w wieku 64 lat.

Włodzimierz  Smolarek

Zaliczył 60 spotkań w reprezentacji Polski, strzelając 13 goli. Zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata 1982 w Hiszpanii. W piłce klubowej grał m.in. dla Legii Warszawa, Eintrachtu Frankfurt oraz FC Utrecht. Jednak znamy go głównie z występów w Widzewie, gdzie rozegrał 181 meczów (rekord klubu) oraz strzelił 61 goli. Do dziś jest pamiętny przez kibiców RTS jako jeden z najlepszych zawodników w historii drużyny. Jego synem jest doskonale znany Euzebiusz Smolarek (także były reprezentant Polski). Włodzimierz Smolarek zmarł w 2012 roku w wieku 54 lat.

Mateusz Bartoszek; Mateusz Adamczyk

Pasjonat polskiego sportu, zwłaszcza piłkarskiej Ekstraklasy.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki