Connect with us

Rozgrywki

Makana Baku wypożyczony do Warty Poznań!

Niemal 23-letni Niemiec, przychodzi do Poznania, z Holstein Kiel na półroczne wypożyczenie, z późniejszą opcją wykupu przez ,,Zielonych”.

***

Swoją karierę zawodnik rozpoczynał W FSV Mainz, jednakże szybko zdecydował się na przenosiny do  SG Sonnenhof Grossaspach. Na wyższy piłkarski poziom wszedł, gdy w poprzednim sezonie przeniósł się do Holstein Kiel, klubu z 2.Bundesligi, w której rozegrał 20 spotkań. Strzelił wtedy 4 bramki i zanotował asystę. W swoich 2 spotkaniach w ramach Pucharu Niemiec, trzykrotnie zapisał się na liście strzelców. Baku zaliczył też 2 spotkania w Niemieckiej kadrze U-20 oraz 3, w drużynie do lat 21.

Młody zawodnik potrzebuje ogrania, a walka o utrzymanie ma zmotywować piłkarzy Warty, do jeszcze cięższej pracy. Młody zawodnik zdaje sobie z tego sprawę i pragnie podjąć to wyzwanie.

– Kilka dni po tym, jak mój menedżer poinformował mnie o zainteresowaniu Warty Poznań, zadzwonił do mnie trener Tworek. Powiedział, że bardzo chce mnie mieć w swoim zespole i wierzy w to, że mogę pomóc drużynie. Nie ukrywał, że zespół jest w potrzebie, że czeka nas walka o utrzymanie się w lidze. Doceniam takie gesty, takie podejście do zawodnika i mogę powiedzieć, że to mnie ostatecznie przekonało do tego, że warto podjąć to wyzwanie i przyjść do Warty Poznań.- Jestem młodym zawodnikiem i bardzo potrzebuję regularnej gry, dlatego musiałem szukać rozwiązania, które mi na to pozwoli. Uznałem, że oferta z Warty Poznań jest korzystna dla mnie, zdecydowałem się ją przyjąć i sprawdzić się w nowym otoczeniu, w nowej lidze.

***

Zakończone w czwartek testy medyczne zawodnika pozwoliły mu dołączyć do przebywającej na zgrupowaniu w Grodzisku Wielkopolskim drużyny Warty Poznań. Baku zapowiada, że pomoże Warcie w odnoszeniu ligowych zwycięstw, korzystając ze swoich największych atutów jakimi są gra jeden na jeden i nieszablonowe zagrania.

– Słyszałem że Warta ma fajny zespół i bardzo się cieszę, że tutaj jestem. Najważniejsze w piłce są zwycięstwa i przychodzę po to, żeby pomóc Warcie odnosić zwycięstwa. To jest dla mnie kluczowa sprawa. Chcę jak najszybciej wprowadzić się do zespołu po to, żeby realizować ten cel.Jestem szybkim zawodnikiem, lubię grę jeden na jednego, oczywiście cieszą mnie gole, ale również asysty. Muszę też przyznać, że radość sprawiają mi nieszablonowe zagrania, takie, na które inni zawodnicy nie zawsze się decydują w czasie meczu.

***

Warta, pod względem strzelonych bramek, znajduje się ex aequo, wraz z Podbeskidziem, na ostatnim miejscu, spośród wszystkich klubów Ekstraklasy, w tym sezonie. Dyrektor Sportowy klubu, Robert Graf przyznaje, że drużynie potrzeba ofensywnych wzmocnień.

– Już w trakcie rundy jesiennej wiedzieliśmy, że musimy wzmocnić się w ofensywie: na skrzydłach i w ataku. Makana Baku był naszym celem transferowym już od jakiegoś czasu. Wiedzieliśmy, że ten sezon w Holstein Kiel nie należał do niego, mimo całkiem udanego poprzedniego sezonu. Nie wynikało to z kontuzji, ale ze zmiany koncepcji gry przez nowego trenera drużyny. Zabiegaliśmy o wypożyczenie Makany, ale nie brakowało perturbacji, bo zawodnik miał oferty z 2. Bundesligi oraz z drugiej ligi francuskiej. Na szczęście udało się go wypożyczyć na pół roku z opcją wykupienia po sezonie. Pozyskaliśmy zawodnika, który charakteryzuje się dużą dynamiką, dużą skutecznością w grze jeden na jednego. Jest jeszcze młodym graczem, ma za sobą grę w niemieckiej młodzieżówce. Głęboko wierzymy w to, że będzie dużym wzmocnieniem siły ofensywnej Warty Poznań w drugiej części tego sezonu.

***

Cała transakcja na pierwszy rzut oka wydaje się dla klubu korzystna. Na całą drugą rundę, będą mogli korzystać z usług zawodnika, przychodzącego z lepszej ligi, mającego za sobą występy w młodzieżowych drużynach niemieckich. Piłkarza, który pomoże rozruszać ofensywną grę ,,Zielonych”. Jednakże, po głębszym zastanowieniu się na myśl przychodzi kilka wątpliwości. Makana Baku przychodzi z Niemiec, kraju w którym piłka nożna jest o wiele bardziej techniczna. Sam Vadis Odidja Ofoe, w rozmowie z FootTruckiem mówił, że Polska liga nie sprzyja zawodnikom technicznym, którzy narażeni są na bezpardonowe wejścia. Mowa tutaj o skali całej ligi, jednakże pod kolejną wątpliwość, należy poddać dopasowanie się zawodnika do stylu gry Warty.

Ekipa z Poznania preferuje defensywny styl gry, w którym nie ma miejsca na fajerwerki. W klubie czynione są kolejne kroki, aby coś zmienić, żeby na boisku pokazywać jakość w ofensywie, a nie opierać grę na długich piłkach od obrońców. Klub na pewno na transakcji nie straci, przynajmniej finansowo, i jest to zdecydowanym plusem. Oby nie okazało się, że jedyne czym odznaczy się Makuna Baku, to faktem, że przyszedł z drużyny, która wyeliminowała Bayern Monachium z Pucharu Niemiec, a rzeczywiście podniesie poziom poznańskiego ataku.

Fot.: Piotr Leśniowski, biuro prasowe Warty Poznań

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Rozgrywki