Connect with us

Rozgrywki

Żurawski w Warcie

Maciej Żurawski do końca obecnego sezonu będzie występował w koszulce Warty Poznań. Piłkarz przechodzi do poznańskiego klubu z Pogoni Szczecin na zasadzie wypożyczenia.

Z Torunia do Szczecina

Żurawski urodził się w Toruniu i tam też stawiał swoje pierwsze kroki w piłkarskiej karierze. Jest wychowankiem Włókniarza Toruń, z którego przeniósł się do największego klubu w mieście – Elany. W 2016r. po zawodnika zgłosiła się Pogoń Szczecin. Początkowo występował w drużynach młodzieżowych, rywalizując z najlepszymi w kraju w Centralnej Lidze Juniorów. Kolejnym etapem rozwoju było przesunięcie piłkarza do zespołu rezerw. W drugiej drużynie rozegrał 38 spotkań, wszystkie na poziomie 3. ligi.  Po zebraniu odrobiny doświadczenia w dorosłej piłce, przyszedł czas na debiut w ekstraklasie. Ten nastąpił w 2019r. przeciwko Cracovii.

Przegrana rywalizacja

W końcówce ubiegłego sezonu Żurawski dostawał sporo szans od trenera Runjaicia. Aż sześciokrotnie pojawiał się na boisku w rundzie finałowej. Wydawało się, że wszystko zmierza w należytym kierunku. Podobnie sytuacja klarowała się na początku obecnych rozgrywek – piłkarz występował w pierwszej jedenastce, bądź meldował się na murawie wchodząc z ławki. Z czasem zaczął przegrywać rywalizację w środku pola. Rolę młodzieżowca zaczęli pełnić inni utalentowani – Kozłowski oraz Smolinski. W ostatnich pięciu spotkaniach “Portowców” Żurawski nie zanotował ani minuty. W klubie postanowiono wypożyczyć zawodnika, aby ten mógł ograć się na poziomie Ekstraklasy.

Rozwój

Wydaje się, że nie bez powodu wybór padł na Wartę. Poznaniacy nie posiadają w swoich szeregach tylu zdolnych graczy, co Pogoń. W ekipie Piotra Tworka, Żurawski powinien mieć więcej okazji do pokazania się z możliwie jak najlepszej strony. Sam piłkarz komentuje sytuację w następujący sposób:

– Jestem w takim wieku, że najważniejszy dla mnie rozwój, jako zawodnika. Chcę grać jak najwięcej w PKO Ekstraklasie i pomóc Warcie Poznań utrzymać się w lidze, bo wiemy, że póki co sytuacja w tabeli nie jest zbyt ciekawa. Musimy łapać jak najwięcej punktów w rundzie wiosennej – podkreśla zawodnik i dodaje: – Zależy mi na też tym, żeby w każdym meczu grać jak najwięcej, zachować rytm meczowy i wrócić latem do Pogoni w jak najlepszej formie.

Dobry ruch

W mojej ocenie posunięcie wygląda na rozsądne – Żurawski powinien więcej grać, a Pogoń w łatwy sposób będzie mogła monitorować postępy swojego zawodnika. Dla Warty oznacza to zabezpieczenie pozycji młodzieżowca – trener Tworek będzie miał odrobinę większe pole do manewru. Oczywiście, jak przy wielu tego typu wypożyczeniach, mogą pojawić się głosy, że Pogoń wzmacnia swojego ligowego rywala. Jednak w tej sytuacji podobne argumenty można wyrzucić do kosza, gdyż zainteresowane zespoły mają odmienne cele i nie są bezpośrednimi rywalami. Owe cele można zdiagnozować w bardzo łatwy sposób – spoglądając na ekstraklasową tabelę. Podsumowując, Żurawski może być “powiewem świeżości” w środku pola i okazać się solidnym wzmocnieniem “Zielonych”. Na ten moment widzę samych wygranych tego ruchu.

Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

⚽️

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Rozgrywki