Connect with us

Rozgrywki

Xavier Dziekoński Najlepszym Młodzieżowcem Lutego!

podsumowanie sezonu Jagiellonii

Jak co Miesiąc, została przyznana statuetka, dla najlepszego urodzonego po 1999 roku, zawodnika ligi. Trzeci raz w historii otrzymuje ją bramkarz. Tym razem jest nim Xavier Dziekoński z Jagielonii Białystok.

W obecnym sezonie, bramkarz wystąpił w 7 spotkaniach, w których zachował 2 czyste konta. W samym lutym, kiedy doceniono jego zasługi, rozegrał 5 spotkań, z czego 1 z czystym kontem. Statystyka obronionych strzałów, tylko w tym jednym miesiącu opiewa na 24, co w połączeniu z 81% skutecznością podań, daje obraz naprawdę obiecującego młodego talentu.

Xavier dołącza do dotychczas dwuosobowego grona laureatów Plebiscytu na Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego, którzy wywalczyli go w barwach ,,Dumy Podlasia”. W listopadzie 2018 roku taką nagrodę zdobył Karol Świderski, a w październiku 2019 roku Patryk Klimala. Jednakże obaj ci zawodnicy, w momencie zdobycia statuetki, byli starsi od Dziekońskiego, który urodził się w 2003 roku. Tylko Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin, może pochwalić się równie wcześnie zdobytą statuetką.

Do walki o tytuł Młodzieżowca Lutego wraz z Dziekońskim stanęli Patryk Plewka z Wisły Kraków oraz Jan Biegański z Lechii Gdańsk, dla których również byłoby to pierwsze takie wyróżnienie.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom z polskim obywatelstwem, urodzonym w 1999 roku i młodszym. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się jednocześnie ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Trójka kandydatów – wraz z laureatem – wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej. W tym sezonie owe nagrody zdobywali:

Luty 2021 – Xavier Dziekoński (Jagiellonia Białystok)

Grudzień 2020 – Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin)

Listopad 2020 – Kacper Chodyna (KGHM Zagłębie Lubin)

Październik 2020 – Karol Niemczycki (Cracovia)

Wrzesień 2020 – Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze)

Sierpień 2020 – Mateusz Praszelik (Śląsk Wrocław)

Xavier Dziekoński słusznie został utytułowany statuetką Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Mimo bardzo młodego wieku prezentuje wysokim poziom, na najwyższym Polskim szczeblu rozgrywkowym. Patrząc na to, że dwóch piłkarzy Jagielonii, którzy zdobywali ten tytuł, gra już w ligach zagranicznych, przed Xavierem Dziekońskim maluje się świetlana przyszłość. Dodatkowo, Polscy bramkarze mają już porządną renomę w Europie, dlatego w przyszłości zawodnik nie powinien mieć problemów z brakiem ofert z zagranicy. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki, za rozwój i zdrowie zawodnika.

 

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Rozgrywki