1. liga

Druga porażka z rzędu Arki i wyścig żółwi o drugie miejsce

Za nami 32. kolejka Fortuna 1 Ligi, w której z drużyn walczących o bezpośredni awans wygrała tylko Miedź. Ta ma już zapewnione pierwsze miejsce. Widzew, Arka i Korona przegrali swoje spotkania, a to przecież te ekipy będą się bić o drugą pozycję w tabeli. Dowiedzieliśmy się też, że do GKS-u Jastrzębie dołączył Górnik Polkowice i także spadnie w tym sezonie do 2. Ligi.

Niewykorzystana szansa Arki

W piątek swoje spotkanie przegrała Korona, a w sobotę poległ Widzew. Dzięki temu w niedzielę przed Arką stała szansa powrotu na fotel wicelidera. „Żółto-niebiescy” musieli tylko albo aż pokonać świetną w tym sezonie Miedź. Piłkarze z Legnicy mieli już zapewniony awans, więc mogli sobie mecz z Arkowcami odpuścić. Niestety dla fanów z Gdyni, tak się nie stało. Już w 10. minucie najlepszy snajper drużyny z Dolnego Śląska wyprowadził ekipę trenera Łobodzińskiego na prowadzenie. Gdynianie co akcję zbliżali się do pola karnego gości, ale nie potrafili oddać żadnego groźnego strzału na bramkę rywali.

Druga połowa dla podopiecznych Ryszarda Tarasiewicza była pod tym względem lepsza. Jak na złość w świetnej formie był bramkarz Miedzi, który jest przecież rezerwowym i w Gdyni rozgrywał swoje pierwsze spotkanie w tym sezonie. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić i zgodnie z tym powiedzeniem w 74. minucie ponownie do bramki Krzepisza trafił Makuch. Mimo wyniku 0:2 Arka wciąż atakowała, ale już do końca meczu nie potrafiła znaleźć recepty na defensywę legniczan.

Gdyby zawodnikom znad Bałtyku udało się pokonać Miedź to nie musieliby się oglądać na to czy swoje spotkania wygrają Widzew i Korona, a tak znów muszą liczyć na potknięcie łodzian. Do rozegrania zostały 2. kolejki, w których Arkowcy podejmą na wyjeździe Podbeskidzie i w ostatnim meczu u siebie Sandecję. Jeśli chcą wywalczyć sobie bezpośredni awans powinni wygrać oba starcia, a Widzew nie może zdobyć kompletu punktów w meczu z Miedzią lub Podbeskidziem. Koronę czekają spotkania z GKS Katowicem i GKS-em Tychy. Jeśli w Kielcach myślą o drugim miejscu to jeszcze bardziej niż Arka muszą liczyć na 6 punktów. Bardzo możliwe, że po następnej kolejce nadal trzy zespoły będą w walce o drugą pozycję w tabeli. Natomiast na rozstrzygnięcie tego wyścigu przyjdzie czekać nam do ostatniej serii gier.

Górnik Polkowice spada z ligi

Po sobotniej porażce z ŁKS-em, Górnik Polkowice dołączył do GKS-u i tak jak zespół z Jastrzębia pożegna się po sezonie z Fortuna 1 Ligą. Polkowiczanie przez 32. kolejki zdołali zdobyć komplet punktów tylko 4 razy, zaliczyli 14 remisów, co jest największym wynikiem w lidze, a także tyle samo spotkań przegrali. Dotychczas uzbierali na swoim koncie 26 punktów, a ich bilans bramkowy to 29:53 – drugi najgorszy po ostatnim w tabeli GKS-ie Jastrzębie. Górnik w sezonie 2021/2022 był beniaminkiem 1 Ligi, więc po niespełna roku zmagań znów wraca na trzeci szczebel rozgrywkowy w Polsce.