Obserwuj nas

Rozgrywki

Maciej Stolarczyk nowym trenerem Jagielloni

Trener po nieudanej przygodzie w reprezentacji U21 obejmie drużynę z Podlasia. Stolarczyk podpisał roczny kontrakt z drużyną z Białegostoku.

Przygoda w Szczecinie

Były piłkarz Wisły Kraków zaczął swoją trenerską karierę w 2010 roku, kiedy to po 12 miesiącach sprawowania funkcji asystenta w Pogoni Szczecin został pierwszym trenerem. Drużynę przejął 17. sierpnia, a już 9. listopada został zwolniony. Łącznie powadził zespół w 14 meczach. Odpadł w 1/16 Pucharu Polski – w starciu z Legią Warszawa. Po bramce Michała Kucharczyka, który jest obecnym piłkarzem „Portowców”. W lidze na 12 spotkań wygrał tylko 4 i zostawił klub na 12. miejscu w tabeli.

W marcu 2013 roku wrócił do Szczecina i został asystentem trenera, a w styczniu 2015 dyrektorem sportowym. I tę funkcję piastował aż do czerwca 2018 roku. Uważam, że w tej roli się sprawdził, ponieważ dokonał takich ruchów jak m.in. zakontraktowanie Kamila Drygasa za darmo, transfer Jakuba Czerwińskiego z Termalici i sprzedanie go po roku za pół miliona euro czy zabranie Legi za „frytki’ Sebastiana Walukiewicza. Oczywiście było kilka nieudanych ruchów takich jak np. wydanie 75 tysięcy euro za 33-letniego Rasmussena, który jako napastnik w 11 spotkaniach strzelił jednego gola. W międzyczasie, a dokładnie w latach 2016-2017 Stolarczyk prowadził reprezentację Polski U20. I to całkiem udanie. Jego reprezentacja zanotowała takie mecze jak wygrane: 3:0 z Niemcami czy 3:1 z Włochami.

Słodko-gorzka przygoda w Wiśle

W czerwcu 2018 roku Stolarczyk objął krakowską Wisłę. „Biała Gwiazda” radziła sobie nie najgorzej i po rundzie jesiennej zajmowała 9. miejsce. W przerwie między rundami odgrywał się prawdziwy dramat w klubie. Drużyna stała na skraju bankructwa i nie było wiadomo czy w ogóle wystartuje w rundzie wiosennej. Klubowi jednak udało się dograć sezon. Ostatecznie podtrzymał miejsce z rundy jesiennej, a niewiele brakowało do awansu do grupy mistrzowskiej. Na pewno trzeba pochwalić Stolarczyka za ten sezon. Zajęcie 9. miejsca z takimi problemami finansowo-organizacyjnymi zasługuje na pochwałę. Kolejny sezon był jednak fatalny. Trener został zwolniony już w listopadzie. Powodem były wyniki – „Biała Gwiazda” po 15 meczach w lidze miała 11 punktów i zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli.

Nieudana przygoda w reprezentacji U21

1. Marca 2020 roku Stolarczyk objął reprezentację Polski U19, ale nie poprowadził w niej ani jednego meczu, ponieważ wtedy wybuchła pandemia koronawirusa. Prace zakończył już 30. czerwca tego samego roku. W październiku objął reprezentację Polski U21, jego celem był awans na młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w 2023 roku. Tak się jednak nie stało i Polacy w grupie eliminacyjnej zajęli 3. miejsce, za Niemcami i Izraelem. Głównym powodem nie zajęcia 2. miejsca, które oznaczało baraże, były słabe wyniki w starciach z Izraelem i Węgrami (kolejno: 1:2, 2:2 i 2:2, 1:1).

Karuzela trenerska w Białymstoku

Stolarczyk będzie miał ciężką misję do wykonania. Oczywiście ma kilku solidnych graczy takich jak Taras Romanczuk, Tomas Pikryl czy Jesus Imaz, ale nie będzie łatwym zadaniem zajęcie z Jagiellonią miejsca chociażby w pierwszej ósemce. Władze Jagielloni nie są cierpliwe co do trenerów. Tak naprawdę w ostatnich latach szkoleniowcy zwalniani są już po pół roku pracy. A do tego dochodzą kłopoty finansowe klubu, przez co dużo pieniędzy na wzmocnienia nie będzie. Twardy orzech do zgryzienia przed trenerem Stolarczykiem.

Pasjonat polskiej piłki nożnej, fan talentu Michała Skórasia.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Rozgrywki