Obserwuj nas

Legenda

Umarł Pele – wspomnienia z życia legendy

29 grudnia w godzinach wieczornych cały piłkarski świat obiegła niezwykle smutna informacja. Otóż śmierć poniósł jeden z najlepszych, jak nie najlepszy zawodnik w historii piłki nożnej, czyli Pele. W tym artykule chciałbym po prostu godnie pożegnać osobę, która z pewnością przyczyniła się do promocji futbolu piłki nożnej na całym świecie, a przede wszystkim w Brazylii.

Kariera piłkarska

Edson Arantes do Nascimento urodził się 23 października 1940 roku. Chłopak był praktycznie skazany na zostanie piłkarzem, bowiem ojcem przyszłej legendy światowego futbolu również był futbolistą. Zwał się on Dondinho. Grał on na pozycji napastnika, ale poważna kontuzja odniesiona podczas jednego z meczów sprawiła, że musiał przedwcześnie zakończyć karierę.  Zanim przejdziemy do kariery piłkarskiej trzykrotnego mistrza świata, chciałbym skupić się na wydarzeniu, które na dobre zmotywowało chłopca do stania się profesjonalnym zawodnikiem. Miało to miejsce 16 lipca 1950 roku. Dokładnie tego dnia odbywał ostatni mecz Mistrzostw Świata rozgrywanych w Brazylii. Gospodarze mierzyli się w nim z Urugwajem. Faworytem byli oczywiście popularni Canarinhos. Objęli oni prowadzenie, ale mimo to rywale się nie poddali i doprowadził do swojej wygranej. Spotkanie to poruszyło samego Pele jak i cały kraj. Chłopiec nasłuchiwał wydarzeń boiskowych z transmisji radiowej wraz z  całą rodziną. Po końcowym gwizdku nastolatek straszliwie rozpaczał. Obiecał sobie samemu, że jako piłkarz doprowadzi swoją drużynę na sam szczyt i sięgnie z nią po najważniejszy skalp na poletku reprezentacyjnym.

Pierwsze swoje kroki stawiał w brazylijskim Santosie. Zadebiutował w nim w 1956 roku i przez kolejne osiemnaście lat był gwiazdą drużyny. Zdobył z nią m.in. 6 mistrzostw Brazylii oraz dwa tytuły Copa Libertadores (południowoamerykańskiej Ligi Mistrzów). Jednakże przede wszystkim trzykrotnie (!!!) wygrał Mundial, tworząc m.in. fantastyczny duet z Garrinchą. Wiele osób kwestionuje sukcesy tamtejszej drużyny, a przede wszystkim Pelego z racji na ogólny niższy poziom drużyn. Ja osobiście nie zgadzam się z tymi głosami, ponieważ to nie wina zawodnika, że ogólna jakość zawodników była niższa. Oglądając fragmenty spotkań z tamtych lat, można przypuszczać, że w dzisiejszych czasach obrońcy drużyn mieliby podobne problemy z nim, co wtedy. Piłkarz na ostatnie lata swojej kariery przeszedł do New York Cosmos, w barwach którego przez 3 lata zdobył 31 bramek w 66 meczach, a na dodatek wygrał ligę amerykańską.

Życie po życiu

Tuż po zakończeniu kariery Pele został dyrektorem sportowym Santosu. W 1995 roku został ministrem sportu w Brazylii, stanowisko to piastował trzy lata. Grał jeszcze w kilku filmach, ale na ogół raczej usunął się w cień i kilkanaście ostatnich lat swojego życia spędził w domowym zaciszu.

Okoliczności śmierci

Brazylijczyk od kilku lat zmagał się z bardzo ciężką chorobą – nowotworem jelita grubego. We wrześniu 2021 roku przeszedł operację usunięcia guza okrężnicy, jednak niedawno nastąpił nawrót infekcji. 29 listopada 82-latek trafił do szpitala, a równy miesiąc później zmarł wraz ze swoją familią u boku.

Fot.: Foreign, Commonwealth & Development Office (flickr.com), org.

Pasjonat polskiej piłki nożnej, fan talentu Michała Skórasia.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Legenda