Obserwuj nas

Radomiak Radom

Pedro Henrique w Wuhan. Słów kilka od kibica Radomiaka

Pedro Henrique był jednym z najjaśniejszych punktów zespołu z Radomia w poprzedniej rundzie. Klubowe media oficjalnie podały, że Brazylijczyk przenosi się do Chin. Czy w Radomiaku zrobili interes życia?

Dobry obcokrajowiec

Ten kto śledzi Ekstraklasę, zna na pamięć argumenty w dyskusji: dlaczego warto (albo nie)  sprowadzać do naszej ligi obcokrajowców. Jeśli sprowadzać, to na pewno takich jak Pedro Henrique. Brazyliczyk dołączył latem do zespołu z Radomia na zasadzie wolnego transferu z portugalskiego Farense. W przeszłości występował również w rezerwach Benfiki. Napastnik z miejsca wywalczył sobie podstawowy skład. W 19 spotkaniach Ekstraklasy strzelił 8 goli i zanotował 4 asysty. Teraz zagra w 7. drużynie ostatniego sezonu chińskiej Super Ligi.

Komentarz Grzegorza Nowocienia, znanego na portalu X/Twitterze kibica Radomiaka:

,,Interes życia w przypadku transferu Henrique to zdecydowanie za duże słowa. Chyba tutaj zgodzimy się wszyscy, że piłkarz pokroju Henrique powinien odejść z naszej ligi za przynajmniej milion euro (jak nie więcej), ale z drugiej strony to zawodnik, który został pozyskany bez odstępnego. 

Na pewno duża szkoda, że nie zdążyliśmy na dobrą sprawę ,,nacieszyć się” tym piłkarzem, a już znalazł się na kolokwialnych walizkach. Osobiście żałuję, że odszedł. Przede wszystkim dlatego, że wiem jak w dużym stopniu jego potencjał był hamowany przez nieudolność poprzedniego sztabu szkoleniowego. Brak pomysłu na wykorzystanie Pedro, oprócz dużej liczby wrzutek z bocznych sektorów boiska. Za to niektóre spotkania pokazały, że ten chłopak ma również duży zmysł do gry kombinacyjnej. Myślę, że byłby to dobry materiał do popracowania z ekipą trenerską prowadzoną przez Macieja Kędziorka. Niewykluczone, że jego bilans bramek powiększyłby się znacznie wiosną, a sam Pedro rozwinąłby się jeszcze bardziej jako piłkarz.

Z drugiej strony – na ławce rezerwowych przez całą rundę siedziała druga ,,bestia” w postaci Leonardo Rochy. Umówmy się, kiedy popatrzymy na tabelę naszej ekstraklasy, to myślę, że 90% klubów (jak nie więcej) chciałoby mieć takiego Rochę w swoim składzie. Ba – w większości drużyn grałby ,,od deski do deski”. Mi tego Rochy było naprawdę szkoda, bo ten chłopak też potrafi strzelać, ale nie było miejsca dla obu panów na boisku. Wydaje mi się, że z trenerem Kędziorkiem również nie będziemy grali dwiema ,,9″ i bez transferu, jeden z wspomnianych chłopaków marnowałby się. Teraz zacieram ręce na to co pokaże Rocha. Zespół go lubi i mu ufa. Osobiście wierzę, że jeśli tylko zdrowie pozwoli – to Leonardo będzie cieszył publikę przez S63 I zapewniał nam liczby.”

Trzeba ,,łatać”

,,Wiele osób stawia krzyżyk na Radomiaku, krytykuje, grilluje, hejtuje – bo sprzedano piłkarza za niecałą ,,bańkę” . Warto jednak pamiętać o tym, że Radomiak miał w ostatnich miesiącach naprawdę gigantyczne wydatki. Transfery, pensje, pieniądze zainwestowane w budowę obiektów akademii, stadion – to wszystko skumulowane, tworzy przepotężne koszta, a biorąc pod uwagę, że w Radomiu nie ma (póki co) mega zamożnego sponsora – pewne rzeczy trzeba ,,łatać” sprzedając piłkarzy.

Zapatrywania na wiosnę

Myślę, że wiosną damy sobie radę. Czas by pokazali się kolejni. Czas by wrócił stary, dobry Rocha z poprzedniego sezonu, wraca Luis Machado. Do zespołu dołączył również Vagner, który ma za sobą grę choćby we Francji czy w Belgii, a sam trener jest z niego zadowolony. Vagner Dias mimo że nie grał kilka miesięcy w piłkę, osiągał jedne z lepszych wyników na monitorach GPS. Jest zatem zdolny od razu do gry. Do tego mamy młodzież – Zimovski, Vusković, która może troszkę namieszać. No i czekamy wciąż na kolejne wzmocnienia. Być może do zespołu dołączą piłkarze na pozycję numer ,,8″ i ,,9″ (to właśnie ta ,,ósemka” jest najbardziej wyczekiwania). 

Jestem bardzo zbudowany postawą sztabu szkoleniowego. Panowie pracują od rana do nocy, widać w nich mega pasję do tego co robią. Są na maksa zaangażowani i przede wszystkim – znając realia finansowo-organizacyjne klubu –  ,,nie pękają na robocie”. Czuję, że powstaje fajny kolektyw.

Rozmawiał Patryk Kapa 

Kibic. Piłka Nożna: od A-Klasy do Ekstraklasy.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Radomiak Radom