Obserwuj nas

Legia Warszawa

Tin Matić – nowy „Nemanja Nikolic”

Tin Matić urodził się 23 października 1997 roku w Zagrzebiu. Młody Chorwat nie jest typową „dziewiątką”, jego główną zaletą jest nawyk wchodzenia w drugą linię.

Tin do większości piłek startuje z głębi pola, czekając na prostopadłe podania od kolegów z zespołu. To oraz umiejętna gra na pograniczu spalonego, pozwalają mu wykorzystać szybkość jaką dysponuje. Także krótkie kontrolowanie futbolówki pozwala mu z piłką przy nodze z łatwością uciec każdemu rywalowi. Do tego dochodzi niesamowita zwrotność i błyskawiczne zmiany kierunku biegu. Ponadto, dzięki dobrej technice, preferuje grę po ziemi. Jego dominującą nogą jest prawa.

Bardzo ważną cechą u młodego Chorwata jest częsty powrót do defensywy, stara się wspomóc kolegów z drużyny, ciągle pokazuje się do gry, dzięki czemu naprawdę trudno go upilnować.

*

Czym jeszcze wyróżnia się Matić? Z pewnością inteligencją i niezłą antycypacją oraz fantastyczną grą bez piłki w obrębie pola karnego. Nie ma kłopotów z przewidywaniem dokąd może trafić futbolówka. Dobrze czyta grę oraz intencje partnerów. Tin dysponuje też niesamowitym opanowaniem i przytomnością umysłu w obrębie pola karnego. Sytuacje sam na sam wykańcza ze stoickim spokojem, zachowując do końca zimną krew. W jego przypadku można wręcz powiedzieć, że im mniej ma czasu na podjęcie decyzji, tym jego działania są skuteczniejsze. Nie jest też typem egoisty i kiedy zauważy w szesnastce lepiej ustawionego partnera, bez wahania odda mu futbolówkę.

Jak każdy zawodnik na świecie, Tin Matić ma też swoje wady. Na pewno jedną z nich jest siła fizyczna, a w zasadzie jej brak. Matić dość łatwo daje się wytrącić z rytmu biegu, przegrywa pojedynki bark w bark. Dzięki zwrotności i szybkości wielokrotnie ich unika, ale nie zawsze jest to możliwe. Popracować musi także nad kontrolą piłki słabszą lewą nogą, której praktycznie nie używa. Kryjącemu go przeciwnikowi ułatwia to przewidzenie ruchu Tina i odczytanie jego intencji. Nawet do prowadzenia futbolówki używa niemalże wyłącznie prawej stopy.

Statystyki Maticia w Dinamo Zagrzeb nie są tak dobre jak Sandro Kulenovicia, ale też robią wrażenie. W ciągu 8 sezonów (od sezonu 08/09 do sezonu 15/16) Tin rozegrał dla młodzieżowych drużyn Dinama Zagrzeb 213 spotkań, w których zdobył 122 bramki i zanotował 45 asyst. Bardzo dobry bilans Tin ma również w młodzieżowej reprezentacji Chorwacji, w której wystąpił w 9 spotkaniach i 5-krotnie zdołał wpisać się na listę strzelców.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=52kk2qLHRAI” align=”center”]

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Legia Warszawa