Obserwuj nas

Jagiellonia Białystok

Co gryzie Ireneusza Mamrota przed meczem z Cracovią?

Gwoli ścisłości – nie wiem dokładnie, co gryzie trenera Ireneusza Mamrota. Poza kurtuazyjnym handshakiem i krótkim wywiadem nie miałem przyjemności dłuższej rozmowy z sympatycznym trenerem z województwa dolnośląskiego. Nie jestem też psychoanalitykiem. Cały ten felieton to nieludzka fantazja na temat tego, co dzieje się w głowie Mamrota przed meczem z Cracovią!

Możliwe, że trener Jagiellonii odrobinę boi się konfrontacji z Michałem Probierzem. Trener Cracovii doskonale zna zawodników prowadzonych przez Mamrota. Obserwując ich na treningach obudzony w środku nocy potrafi wymienić ich mocne i słabe strony i na te drugie będzie w sobotę polował. Przykładowo, na bank widzi słabsze elementy psychiki Przemka Frankowskiego, rozumie to, że pomocnik łatwo traci cierpliwość i szybko się podłamuje. Pewnie będzie starał się to wykorzystać, chociażby próbując obniżyć morale Frankowskiego przez prowokacyjną grę lewego obrońcy, czy intensywne sprowadzanie Przemka na ziemię bardzo szybko ten proces przyśpieszy. Doskonale zdaje sobie też sprawę z tego, że dysponuje zespołem słabszym kadrowo, więc ogromne znaczenie będzie miało wykorzystanie swoich ścian i przełamanie nieskuteczności. To i często popełniane ostatnio przez Jagiellończyków błędy w defensywie mogą dać Probierzowi korzystny rezultat.

Stosunkowo nierealnym aspektem może być szczur w drużynie z Białegostoku. Trener Probierz i Kurdziel mogą przed sobotnim spotkaniem próbować wynieść z szatni Jagiellonii jak najwięcej informacji. Skoro sekrety wyciekają bez większego problemu do najbardziej wpływowych dziennikarzy, to czym się od nich różni szkoleniowy duet z Krakowa…

***

Drugi z karabinów ciężkiego kalibru obijających o czaszkę trenera Mamrota to dobór personalny. Po pierwsze defensywa. Na środku obrony obok Gutiego może stanąć albo stawiający coraz to pewniejsze kroki Bartosz Kwiecień, albo nowy nabytek, Nemanja Mitrović. Młody zawodnik w środku pomocy radził sobie bardzo słabo, a w meczu z Piastem wyglądał przede wszystkim pewnie, co chyba wydaje się być podstawą gry na tej pozycji. Słoweniec jest o wiele bardziej doświadczonym, ale ciężko stwierdzić, aby ligowy mecz na wyjeździe był odpowiednią okazją do debiutu. Brakowało w okresie reprezentacyjnym mało wymagającego sparingu z lokalnym rywalem. Piłkarze porozjeżdżali się na krótkie urlopy, co zawodnikom ogranym dało sporo, ale niewiele samemu Nemanji. Wydaje się, że trener Mamrot postawi więc na zawodnika z Polski. Do około godziny 19:30 będziemy czekali na decyzję kluczową dla defensywy zespołu z Podlasia.

Co jeszcze wydaje się być mocno niepewne? Obsada ofensywy. Mamrot może kombinować do woli. Zawodnicy tacy jak Świderski, Chomczenowski, Cernych i Novikovas grają na kilku różnych pozycjach z przodu. Litwini dwa razy w meczach kadry grając ponad 90 minut za jednym i drugim razem dwukrotnie przegrywali. Świderski wchodził z ławki, a cała reszta błogo odpoczywała w Białymstoku i nie tylko. Głowa trenera Jagiellonii w tym momencie musi boleć ponadprzeciętnie, bo wszyscy wydają się być bardzo nieskuteczni i niepewni. Zadecyduje chyba forma z ostatnich zajęć treningowych, a ostateczne ustawienie pozostanie również tajemnicą.

***

Ostatni z czynników „migrenotwórczych” to pojękiwania białostockich kibiców. Podobnie jak w przypadku reprezentacji Adama Nawałki, ogromne apetyty rozbudziły zeszłosezonowe sukcesy, a jakiekolwiek potknięcia u siebie zaczęły generować głośne gwizdy na trybunach i wylewanie żali na jagiellońskim forum kibiców. Ciężko powiedzieć, czy krytyka dociera do trenera Mamrota i jak sobie z nią radzi. Ten mecz może być o tyle ciężki i nerwowy, że w przypadku strzelonej bramki przez Cracovię zespół prowadzony przez Probierza cofnie się do głębokiej defensywy, co zresztą nie raz mogliśmy zobaczyć w Jadze prowadzonej przez Pana Michała. Można powiedzieć, że kluczem do zwycięstwa w Krakowie będzie zarządzanie stresem, ale z drugiej strony wszelkie lęki mogą być tylko fikcją i moim wyobrażeniem, a Ireneusz Mamrot to wyciszony stoik. Okaże się w sobotę po 22:15.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Jagiellonia Białystok