Przegrany wygrany mecz

hybala

43 dni czekali kibice na powrót Wisły Kraków na boiska Ekstraklasy. Po pierwszym okresie przygotowawczym pod okiem trenera Hyballi “Biała Gwiazda” mierzyła się z zawsze groźnym Piastem Gliwice.

Maszyna do pressingu

Przez pierwsze trzydzieści minut spotkania przy Reymonta mogliśmy oglądać pomysł na grę Petera Hyballi w pełnym wydaniu. Wisła ustawiła się wysoko. Na połowie drużyny z Gliwic odbierała piłkę stosując “gegenpressing”. Widać było pełne zaangażowanie, nawet Maciej Sadlok dośrodkował dobrze piłkę w pole karne, która lecąc przez 4 obrońców Piasta trafiła na głowę Łukasza Burligi, a ten celnym strzałem z głowy umieścił futbolówkę w siatce.

Zaledwie 7 minut później Burliga odwdzięczył się Sadlokowi. Otrzymawszy piłkę ze skrzydła od Savicia, ustawiony przed polem karnym dograł do wbiegającego w pole karne Sadloka, który dołożył nogę i zdobył bramkę. Między 1. a 30. minutą Wisła zdobyła jeszcze jednego gola. Michał Frydrych zagrał długą piłkę na pole karne, którą do Forbsa strącił Stefan Savić. Do tego momentu Wiślacy grali super piłkę i realizowali założenia trenera…

Kontrowersje sędziowskie

Sędzia Jakubik błąd popełnił jeszcze w pierwszej połowie, gdy nie odgwizdał ”jedenastki” dla Wisły Kraków. Felicio Brown Forbes wbiegał z piłką w pole karne, a Tomasz Huk zrobił wślizg w nogi Kostarykanina, blokując mu jeszcze przy tym drogę. Arbiter po analizie VAR anulował rzut karny. Druga kontrowersja to również rzut karny, ale tym razem dla Gliwiczan. W 84. minucie doszło do sytuacji, gdzie zdaniem sędziego nabiegający wprost w Piotra Starzyńskiego napastnik Piasta Jakub Świerczok był faulowany. Po bardzo długiej, trwającej ponad 4 minuty analizie sędzia Jakubik wskazał na ”wapno”. Mimo namówień wozu VAR, który doradzał anulowanie karnego, arbiter został przy swoim.

Według mnie w stosunku do arbitra powinny zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. Nie może być tak, że sędzia robi dwa poważne błędy, a w następnej kolejce znów prowadzi spotkania. Dla porównania – gdy piłkarza zagra słaby mecz, to w następnym nie gra. Powyższe sytuacje zostały przeanalizowane również przez ekspertów w tym fachu, m.in. przez Sławomira Stempniewskego w programie “Liga+Extra”. On również przychylił się do zdania o dwóch kardynalnych błędach sędziego.

Błędy Wiślaków

Mimo tego, że Krakowanie zostali pokrzywdzeni przez arbitra, to trzeba też jasno powiedzieć o wiślackich problemach w defensywie oraz jednym odstającym zawodniku z ofensywy.

Przy pierwszej bramce (co potwierdził trener Hyballa) zawodnicy byli źle ustawieni, a później dali się okiwać przez Świerczoka, który zdobył w tej sytuacji bramkę. Następny gol to błąd w ustawieniu bramkarza Michała Buchalika, który nie popisał się swoją paradą. Przy bramce na 3-4 krycie zgubił Piotr Starzyński, choć trzeba wspomnieć o tym, że Michal Frydrych też mógł się lepiej zachować w tej sytuacji.

Co do ofensywy… Trzeba też wrzucić kamyczek do ogródka Jean Carlosa Silvy. Był dość niewidoczny, a gdy doszedł już do dwóch stuprocentowych sytuacji, to zepsuł je w spektakularny sposób, obijając dwukrotnie poprzeczkę bramki strzeżonej przez Placha.

Perspektywa następnego meczu

Podczas 16. serii gier, Wisła podejmie na własnym terenie “Dumę Podlasia”. Będzie to ciężki bój, ponieważ Jagiellonia zaczyna grać coraz lepiej, o czym świadczyć może m.in. przełamanie się na stadionie Lechii, gdzie wygrali po ośmiu latach. Wisła ma za to kolejną okazję do odbudowy twierdzy przy R22, gdzie w tym sezonie wygrali zaledwie jeden mecz (3-0 z Podbeskidziem). Zawodnicy “Białej Gwiazdy” muszą poprawić grę w obronie oraz skuteczność w ataku, by nie dawać szans rywalom do wykorzystywania błędów. Dodatkowym utrudnieniem dla Wiślaków będzie również pauza za kartki Adiego Mehremicia.