Connect with us

Felietony

Oddajcie punkty Ruchowi Chorzów! | Liga po mojemu odc. 26

Orzeł Adler Ruch Chorzów

Dziś Ruch Chorzów został ukarany odjęciem 8 punktów za ukrywanie zobowiązań wobec piłkarzy. Nie będę tu opisywał całego procederu, bo dość dokładnie opisały go media komercyjne i te które działają poza granicami naszego kraju 😉 Dziś mam jedną prośbę: Oddajcie punkty Ruchowi Chorzów, bo wywalczyli je na boisku!

Ruch Chorzów ukarany odjęciem 8 pkt w bieżącym sezonie z jednoczesnym zawieszeniem odebrania 4 pkt do dnia 31 stycznia 2017r, które to punkty zostaną anulowane w przypadku spłaty do tego terminu przez Klub lub Fundację wszystkich zaległości finansowych w stosunku do pracowników Fundacji będących jednocześnie piłkarzami Klubu.

Piłka nożna to fair play

Może wydawać się wam to głupie i niedorzeczne o co proszę, ale ja tylko zwracam uwagę na fundament piłki nożnej. Podstawą tej naszej kochanej dyscypliny jest przecież fair play. Odejmowanie punktów przy zielonym stoliku jakże mocno godzi w ten fundament. Piłkarze i trenerzy wywalczyli te punkty. Jaki ma sens dla nich walka na boisku, której uczymy młodych adeptów piłki nożnej?

Nie zabieraniem punktów przy zielonym stoliku

Wina Ruchu Chorzów jest bezdyskusyjna, ale kara już tej dyskusji wymaga. Będąc zawodnikiem nic mnie tak nie wkurzało jak walkower. Punkty, które bardziej wkurzały niż cieszyły. Punkty tak naprawdę niezasłużone. Wygrana nad przeciwnikiem powinna odbywać się na boisku, tak smakuje najlepiej.

Konsekwencje odejmowania punktów mogą także dotknąć inne kluby. Pamiętamy przecież zamieszanie z Podbeskidziem w tamtym sezonie. Instytucje odwoławcze mogą nieźle namieszać w w tabeli, a to na pewno będzie miało negatywny wpływ na wizerunek całej Ekstraklasy. Ogólnie patrząc historycznie nigdy odejmowanie punktów nie kończyło się dobrze.

Tak się zastanawiam, skąd się wzięło 8 punktów karnych? Jak to zostało policzone? Dlaczego niepłacone pensje wyliczone są akurat na 8 punktów? Moim zdaniem absurd. Dlaczego tak jak w wypadku kibiców jest serwowana nam odpowiedzialność zbiorowa? Czy kibice Ruchu na to zasłużyli? Czy piłkarze, którzy zdobyli te 8 punktów brali w tym procederze udział?

Kara finansowa za malwersacje finansowe.

Ruch Chorzów powinien być ukarany finansowo. Zapytacie skąd Ruch ma wziąć kasę? Moim zdaniem PZPN wraz z Ekstraklasą powinni wprowadzić do klubu komisarza, który do czasu spłaty zobowiązań zarządzałby klubem lub nadzorował zarządzanie. Jeśli to prawnie niemożliwe trzeba nakazać Ruchowi tak rozdzielić transzę za prawa medialne aby starczyło na karę płaconą w ratach, spłatę zadłużenia wobec piłkarzy i na minimalne zaspokojenie potrzeb bieżących. Podkreślam nie zagłębiałem się w możliwości tych rozwiązań, mnie jako kibica interesuje efekt. Decyzje które nie będą zabierać punktów wywalczonych na boisku.

Wykluczyć tych ludzi ze środowiska piłkarskiego.

Ostatni najważniejszy postulat! Osoby biorące w tym procederze udział powinny być wykluczone na pewien okres z działania w polskiej piłce nożnej. Byłoby to ostrzeżenie dla innych, by nie kombinować. Myślmy długofalowo, a nie doraźnie.

Droga Ekstraklaso, oddajcie punkty Ruchowi Chorzów!


Polecamy odpowiedź doktora UGHR na ten tekst. Dominik ma zupełnie inne zdanie na temat problemów Ruchu Chorzów i wyciągania konsekwencji wobec śląskiego klubu.

Do tekstu Pawła to polemika spisana przez Dominika

5 komentarzy

5 Comments

 1. Avatar

  Sylwester Mucha

  20 grudnia at 00:39

  Zgadzam się z Autorem, że nie powinno się rozdzielać punktów i miejsc w tabeli przy stoliku, jednak jest jedna rzecz którą należy brać pod uwagę: Bez tych malwersacji, Ruch nie miałby możliwości zatrudnienia takich piłkarzy jakich ma obecnie, co mogło wpłynąć na wyniki spotkań i pozycje w tabeli. Oczywiście nie da się tego wymiernie policzyć ile punktów na tym tak naprawdę zyskali, czy jest to 8, 10 czy 1 punkt, natomiast w ten nieuczciwy sposób Ruch podniósł swój poziom sportowy, czego nie mogły zrobić inne kluby (bo trzymały się przepisów).
  Kara finansowa (dwukrotność/trzykrotność kwoty na jaką oszukali[kolejna trudna rzecz do oszacowania]) musiałaby być na tyle wysoka, że pewnie Ruch nie byłby w stanie jej spłacić
  Zabierając punkty krzywdzimy piłkarzy Ruchu Chorzów
  Niezabierając punktów krzywdzimy kluby które uczciwie pracują na swoje punkty w zgodzie z prawem licencyjnym.
  Jak mówi przysłowie „jak się nie wykręcisz, tak dupa z tyłu”.
  jedno jest pewne: Dwaj panowie odpowiedzialni za całą aferę powinni dostać dożywotnie zakazy na funkcjonowanie w jakikolwiek sposób w dowolnym, nawet orlikowym, klubie piłkarskim.

  • Avatar

   PabLo

   20 grudnia at 01:08

   To mam pomysł na kompromis. Karaimy ludzi odpowiedzialnych jak najszybciej – a kluby po zakończeniu sezonu. Bo teraz ta kara jest kuriozalna. Ruch teraz może już spasować, oddawać punkty innym drużynom. Co z klubami które grały już z Ruchem i straciły punkty?

   • Avatar

    Grzegorz Burzykowski

    20 grudnia at 17:40

    Jeśli się wycofają, to kolejne ich mecze to walkowery, a wcześniejsze spotkania zostawia się w spokoju – jak ktoś grał z Ruchem 2 razy i 2 razy stracił punkty to po prostu ma pecha. To samo był m.in. ostatnio z Dolcanem Ząbki, z tym że oni byli wysoko w tabeli, czyli sporo drużyn straciło z nimi punkty.

    • Avatar

     PabLo

     21 grudnia at 16:04

     Grzegorz, znalazłbym takie rozwiązanie, by pech nie miał nic do gadania. Słabe to: Masz pecha!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Felietony