Obserwuj nas

Legia Warszawa

Odmładzamy Legię Warszawa – kogo może kupić Mistrz Polski?


fb.com/watchekstraklasa

ŚLEDŹ NAS NA FACEBOOKU! 


Legia Warszawa jak co roku walczy o Mistrza Polski. Jednak, gdy spojrzymy na wiek piłkarzy pierwszej jedenastki w porównaniu z innymi drużynami, okazuje się, że Legia Warszawa ma jedną z najstarszych drużyn w Ekstraklasie (średnia 28,74 lat*). Ustępuje nieznacznie Górnikowi Łęczna (29,47) i Wiśle Kraków (28,82). Czy na Łazienkowskiej 3 padnie hasło: Odmładzamy Legię Warszawa?

Z jednej strony walka o Mistrza Polski i Ligę Mistrzów wymusza granie zawodnikami doświadczonymi, z drugiej strony ciężko oczekiwać, aby Legia kontynuowała dobrą passę w sprzedaży zawodników, mając tak zaawansowany wiekowo skład.

W letnim okienku transferowym szykuje się kolejna rewolucja w składzie Legii i to bez względu na końcowy wynik rywalizacji o Mistrza Polski. Powodem takiego stanu rzeczy są:

  • Nieudane wypożyczenia Necida i Vako, które nie zostaną przedłużone.
  • Nietrafione transfery Daniela Chima Chukwu i Jakuba Czerwińskiego.
  • Zawodnicy nie dający jakości drużynie tj. Łukasz Broź, Tomasz Jodłowiec, Alban Sulejmani, Tin Matić, Sadam Sulley
  • Zawodnicy, którzy mogą zostać sprzedani w letnim okienku transferowym tj. Michał Pazdan, Vadis Odjidja-Ofoe.

Daje nam to 11 zawodników! Wielkie zadanie przed działem sportowym, by te ubytki załatać. Oczywiście wszystko będzie zależało od celów postawionych przed drużyną, a te będą powiązane z miejscem, które Legia osiągnie w trwających właśnie rozgrywkach. Jednakowoż, oprócz nieuniknionych wzmocnień z zagranicy, przydałoby się odmłodzić kadrę młodymi polskimi zawodnikami. Przygotowałem listę kilku nazwisk, które powinny znaleźć się w orbicie zainteresowań Legii Warszawa.

Środkowy obrońca

Po spodziewanym odejściu Michała Pazdana zostanie dziura w środku pola. Jacek Magiera ma kilka wyjść z tej sytuacji. Postawić na Jakuba Rzeźniczaka lub też przesunąć Artura Jędrzejczyka na środek obrony. Jest jeszcze Kuba Czerwiński, ale raczej Legia to za wysokie progi dla niego.

Jeśli chodzi o Ekstraklasę i młodych piłkarzy w zasięgu Legii to ja polecałbym zwrócenie uwagi na 21-letniego Michała Helika. Środkowy obrońca Ruchu Chorzów powoli wraca do formy po długotrwałej kontuzji kolana. Jest to bardzo wysoki zawodnik (1,92 cm wzrostu), zaawansowany taktycznie i technicznie. Minus – to na pewno gra tylko prawą nogą. Przy ustawieniu bliżej lewej strony w środku obrony może mieć problem przy wyprowadzaniu lub przerywaniu akcji.

Prawy obrońca

Po przesunięciu Jędrzejczyka na środek obrony na pewno będzie problem z prawą stroną defensywy. Prawdopodobne jest także odejście Łukasza Brozia. Nie ma tu Magiera niestety następców, trzeba będzie posiłkować się transferami.

W Polsce widzę dwóch kandydatów w zasięgu Legii. Są to Kamil Dankowski ze Śląska Wrocław i Alan Czerwiński z GKS Katowice. Poza zasięgiem Legii jest Tomasz Kędziora z Lecha Poznań. Przed tym zawodnikiem Mistrzostwa Europy i pewnie wyjazd za granicę.

Kamil Dankowski to podstawowy gracz Śląska Wrocław. Wystąpił w 24 meczach, strzelił 1 bramkę i przy jednej asystował. 20-latek, jak na swój wiek, jest dobrze zbudowanym zawodnikiem. Jest także kadrowiczem U20. Ma wszystkie papiery, by zostać czołowym prawym obrońcą Ekstraklasy. Problemem może być kwota odstępnego, Dankowski w tym roku przedłużył kontrakt ze Śląskiem do 2021 roku.

Drugim zawodnikiem, którego proponuję do Legii, jest Alan Czerwiński. 24-latek jest graczem GKSu Katowice. Cechuje go ofensywny styl gry, żelazne płuca i dobre dogranie. W 1. Lidze zanotował 14 asyst. Wiosną o zawodnika bardzo mocno zabiegał Michał Probierz, ale piłkarz zdecydował się pomóc GKSowi awansować do Ekstraklasy.

Lewy obrońca

Adam Hlousek po wyraźnym dołku, zaczyna odbudowywać formę z początków jego występów w Legii Warszawa. Jednak brak zmiennika to duży problem Mistrza Polski. W Ekstraklasie brak jest młodych zawodników z dobrą lewą nogą. Jednak jak poszukamy głębiej możemy zwrócić uwagę na Guilherme zawodnika Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. To 27-letni Brazylijczyk z portugalskim paszportem, który od czerwca będzie najprawdopodobniej bez kontraktu. Jak na lewego obrońcę ma bardzo dobrą technikę użytkową i celne dośrodkowanie. W 21. meczach zanotował 4 asysty. To bardzo ciekawa opcja do rywalizacji z Adamem Hlouskiem, no i według mnie promocja w Ekstraklasie.

Prawy pomocnik

Legia cierpi na ustawiczny brak skrzydłowych. Wszystkie próby ściągnięcia skrzydłowego okazywały się niewypałem, wystarczy wspomnieć takich piłkarzy jak Ivan Trickovski czy Steeven Langil. Jacek Magiera zmuszony jest wystawiać fałszywych skrzydłowych. Gui i Rado mają wiele do zaoferowania, ale na pewno rola skrzydłowych mocno ogranicza ich na boisku. Często zamieniają sie pozycjami, zawężają pole gry, nie mają dobrej wrzutki, przez co Legia praktycznie nie zagraża w tym elemencie gry. Rozwiązaniem tego problemu na pewno byłby zakup Przemysława Frankowskiego z Jagiellonii. 22-latek jest bardzo szybkim prawym pomocnikiem z niezłą techniką użytkową. Jak na swój wiek, ma bardzo duże doświadczenie w Ekstraklasie. Rozegrał już w niej 128 meczów, w których strzelił 19 bramek i przy 7 asystował. Jest też reprezentantem U21 na najbliższe Mistrzostwa Europy.

Defensywny pomocnik

Słaba forma Tomasza Jodłowca i niewiele lepsza Michała Kopczyńskiego to na pewno największa bolączka aktualnego składu Legii Warszawa. W środku pola mamy niezawodnego, ale niskiego Thibault Moulina. Do pary z nim Legia potrzebuje zawodnika umiejącego grać głową, przerywającego akcje, ale także potrafiącego rozegrać piłkę do przodu. Z Ekstraklasy poleciłbym dwóch kandydatów: Damiana Dąbrowskiego z Cracovii i Petara Brleka z Wisły Kraków. Obaj mają odpowiedni wiek i umiejętności do gry w Legii Warszawa. Spełniają też wyżej wymienione przeze mnie parametry. Polak to niestety pechowiec, który łapie kontuzje. Mam nadzieję, że najgorsze za nim i będzie mógł wykazać się dobrą grą w lepszym klubie, niż Cracovia. Brlek to objawienie tego sezonu. 24 mecze dla Wisły, 6 bramek i dwie asysty.

Napastnik

Po sprzedaniu Nikolicia i Prijovicia w Legii wrócił problem napastnika. Niestety Necid i Chukwu nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Czech najprawdopodobniej opuści Legię, Chukwu pewnie będzie wypożyczony. Jeśli zostanie, będzie sprawdzany jako skrzydłowy. Legia zimą kupiła z Zagłębia Sosnowiec Vamara Sonogo, ale ten jest po kontuzji i tak naprawdę to jedna wielka niewiadoma. Naturalnym ruchem Legii jest powrót z Ruchu Chorzów Jarosława Niezgody. Wypożyczony z Legii 22-latek wdarł się przebojem do pierwszego składu Niebieskich. Strzelił 10 bramek w 21 meczach, a przy 3 bramkach asystował. Wynik bardzo dobry biorąc pod uwagę miejsce i sytuację Ruchu Chorzów.

Odmładzamy Legię Warszawa?

Dziur w składzie Legii jest więcej, ale próżno szukać w Ekstraklasie zawodników, którzy mogliby wzmocnić aktualnego jeszcze Mistrza Polski. Jedno jest pewne – czeka nas niesamowicie ciekawe okno transferowe. Zadanie pod tytułem „Odmładzamy Legię Warszawa” jest niezwykle trudnym wyzwaniem. W Legii zawsze trzeba pogodzić wyniki sportowe z długofalową polityką transferową, jednak w ostatnich dwóch latach polityka długofalowa przegrywała z podstawowym celem, jakim była Liga Mistrzów. Teraz nowy zarząd będzie pewnie chciał wrócić do tych założeń. Czy to się uda? Wszystko w rękach pionu sportowego Legii.

Jak Wam podobają się moje propozycje? Jeśli kibicujecie Legii, zapraszam do podawania swoich typów. Jeśli jesteście kibicami innej drużyny Ekstraklasy, proponuję napisanie podobnego tekstu na łamach Watch Ekstraklasy.

*Dane ze strony https://ekstrastats.pl

15 komentarzy

15 Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Legia Warszawa