Connect with us

Pismo Kibiców

Na horyzoncie Mistrzostwa Europy do lat 21

Od 16 do 30.06. 2019 r. będą rozgrywane Mistrzostwa Europy U- 21.  Impreza będzie się odbywać we Włoszech i w San Marino. Nasza drużyna wywalczyła sobie miejsce na imprezie docelowej po pokonaniu  faworyzowanej Portugalii  3:1. Mały krok został wykonany. Teraz trzeba pokazać się z jak najlepszej strony, choć grupa nie jest najłatwiejsza. Już wygraliśmy z Belgią (3:2), przed nami mecze z Włochami i Hiszpanią. Jeżeli Polska wygra grupę, to awansuje do półfinału i od razu „załapie” się na Igrzyska Olimpijskie 2020. Scenariusz trudny do zrealizowania, ale w piłce wszystko jest możliwe.

Niezrozumiała decyzja Bartłomieja Drągowskiego

30.05.2019 r. trener Czesław Michniewicz podał kadrę zawodników, którzy pojadą na Mistrzostwa Europy 2019 do Włoch. Na liście zabrakło Bartłomieja Drągowskiego. Jego miejsce zajął Mateusz Lis. Na początku Drągowski był jednym z graczy powołanych na turniej, lecz sam pozbawił się udziału w imprezie, twierdząc, że doznał kontuzji.  Mnie się wydaje, że nie godził się na to, aby być zmiennikiem dla  Kamila Grabary, pamiętając jak rewelacyjną miał rundę wiosenną w Empoli. Postąpił na pewno karygodnie, bo nawet jakby nie grał, to byłby częścią tej drużyny i zbierałby doświadczenie, które niewątpliwie przyda mu się w dalszej karierze.  Wydaje mi się, że w niedalekiej przyszłości będzie żałował podjętej decyzji. Bramkarz spadkowicza  Empoli tylko w dwóch meczach eliminacyjnych zdołał zagrać, a w następnych spotkaniach już zastąpił go Grabara.

Lista  zawodników powołanych  na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2019

Bramkarze: Kamil Grabara, Tomasz Loska i Mateusz Lis (który nigdy nie był powoływany do młodzieżówki).

Obrońcy: Krystian Bielik , Paweł Bochniewicz, Karol Fila , Robert Gumny (powoływany był już do pierwszej reprezentacji), Dominik Jończy, Kamil Pestka i Mateusz Wieteska (w tym sezonie rozegrał 27 meczów).

Pomocnicy:  Patryk Dziczek , Filip Jagiełło (podpisał już kontrakt z Genoą), Kamil Jóżwiak, Konrad Michalak , Jakub Piotrowski, Przemysław Płacheta, Mateusz Wdowiak i Szymon Żurkowski (płuca oraz serce tego zespołu – przenosi się do Fiorentiny).

Napastnicy: Adam Buksa, Karol Świderski, Paweł Tomczyk i Dawid Kownacki.

Występ kapitana Kownackiego stał pod znakiem zapytania, bo piłkarz nabawił się urazu na zgrupowaniu pierwszej reprezentacji. Lekarze z kadry młodzieżowej walczyli z czasem, aby na turniej był w pełni sprawny. Ciężko sobie wyobrazić kadrę U – 21  bez gracza Fortuny Dusseldorf.

Drużyna jest już po obozie w Grodzisku Wielkopolskim, który trwał od 02.06 do 13.06. Tego  dnia Polacy udali się do Włoch, będą mieszkać w Modenie, a ich baza treningowa będzie się znajdować w Spilamberto. Podczas trwania tego zgrupowania rozegrali ostatni mecz towarzyski przed turniejem 10.06. 2019 r.  podejmując reprezentację  Niemiec (niestety przegrali 2:3).

Na obozie przed meczami eliminacyjnymi kadry Jerzego Brzęczka z reprezentacji młodzieżowej byli: Sebastian Szymański, Robert Gumny i Dawid Kownacki. Mam wrażenie, że reprezentacja trenera Michniewicza jest mocniejsza od tej sprzed dwóch lat Marcina Dorny. Zawodnicy są ważnymi postaciami w swoich zespołach, a na dodatek zdobywają puchary i medale. Genialnym przykładem jest Patryk Dziczek, mistrz Polski z Piastem Gliwice. Karol Fila i Konrad Michalak zdobyli puchar Polski i 3. miejsce w barwach Lechii Gdańsk.  Karol Świderski – mistrzostwo i puchar Grecji.

Co przed turniejem uważał selekcjoner

Czesław Michniewicz do każdego zespołu ma  duży szacunek. Jednak jest świadomy możliwości i umiejętności  swoich zawodników. Zadowolony z faktu, że do zdrowia po kontuzji wraca lider tej drużyny Dawid Kownacki. „Kownaś” jest najbardziej doświadczonym graczem tej reprezentacji, bo grał na poprzednich Mistrzostwach Europy U-21 i na mundialu w Rosji. Selekcjoner dodaje, że piłkarz pozytywnie wpływa na swoich kolegów. Sądzi, że na turnieju kluczowe będą umiejętności, technika, taktyka. Michniewicz traktuje tę imprezę jako wyzwanie, a jednocześnie nagrodę za ciężką pracę. Na koniec chce, żeby całą reprezentację dobrze się oglądało, tak aby nikt nie miał do nich pretensji.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Pismo Kibiców