Connect with us

Reprezentacja

Ostatnie tygodnie powołanych – napastnicy

Paolo Sousa przedstawił listę powołanych na zbliżające się mecze z San Marino i Albanią. Jak minęły ostatnie tygodnie w wykonaniu tych reprezentantów? Kto zagra w reprezentacji, bo jest w formie? A kto z kolei zagra za zasługi? Bierzemy pod lupę napastników.

Robert Lewandowski

Zanotował po golu w meczach z Lipskiem i Bochum. Pomiędzy tymi spotkaniami ustrzelił dublet w starciu z Barceloną. Niestety nie udało mu się wpisać na listę strzelców w ostatnim spotkaniu, z beniaminkiem – Greuther Furth.

Krzysztof Piątek

Krzysztof Piątek przez dłuższy czas leczył kontuzję i dopiero zaczyna wracać do dyspozycji. W środę (22 września) trener Dardai postanowił zrobić swoim zawodnikom gierki treningowe na dużym boisku. Ich przebieg miał dopiero wykazać czy Polak złapie. Najprawdopodobniej “Pio” w następnej kolejce powinien być już brany pod uwagę pod kątem ustalania wyjściowego składu. Samo powołanie Piątka według mnie bardzo na sztukę (przypomnijmy, że Sousa powołał go także na ostanie zgrupowanie, na które był zupełnie nie wyleczony). Sam piłkarz nie będzie jeszcze w odpowiednim rytmie meczowym, żeby być stuprocentowo gotowym na kadrę.

Adam Buksa

Dyspozycję Adama Buksy ocenia Katarzyna Przepiórka z portalu amerykanskapilka.pl

Adam Buksa jest specyficznym napastnikiem. To piłkarz, który zdecydowanie wyrasta ponad średnią w Major League Soccer, ale nie klasyfikowałabym go jako zawodnika zaliczającego się do czołówki snajperów w MLS. Od dłuższego czasu uważam, że to bardzo dobry zawodnik, ale na kontrakt TAM player [specjalna umowa dla zawodnika, dzięki której można z nim podpisać droższy kontrakt, pomimo panujących limitów w MLS – przyp.red.], niekoniecznie Designated Player [gracz z wysokim kontraktem. Umowa wyjątkowo nie jest podpięta pod limit wynagrodzeni, który obowiązuje dany klub– przyp. red.].

W ostatnich tygodniach Adam Buksa w końcu ustabilizował formę, z czym miał olbrzymie problemy od samego początku swojej przygody w MLS. Kluczowe, żeby utrzymał tę dyspozycję w końcówce sezonu zasadniczego i play-offach. To wtedy będzie musiał najbardziej udowodnić swoją wartość. Do tej pory jeszcze nie miał aż tak długiej serii meczów, w których prezentował tak wysoki poziom. To będzie dla niego spore wyzwanie.

Jak wspomniałam – moim zdaniem Adam Buksa nie do końca jest piłkarzem na kontrakt Designated Player. Klub będzie szukał możliwości zejścia z jego kontraktu (a co za tym idzie wynagrodzenia) i jeszcze możliwości zarobienia na jego transferze. Każda oferta powyżej 5mln€ powinna być rozpatrywana przez klub. Szczególnie, że jego wartość podbijają występy w reprezentacji Polski.

Szeroko pojęta moda na Polaków w MLS nie zapanuje dzięki Buksie. W zasadzie to jego transfer jest już pokłosiem tej “mody”. Przed nim w MLS byli Przemysław Frankowski, Przemysław Tytoń i Kacper Przybyłko. To powoduje zakulisowe rozmowy agentów, zwrócenie uwagi na innych piłkarzy o podobnym profilu z tego regionu. Stąd późniejsze transfery Buksy, Niezgody czy Klimali. Teraz następuje weryfikacja tych zawodników i kalkulacja, czy warto ściągać piłkarzy w takim wieku, czy może jednak sięgać po graczy U22 (nowa inicjatywa MLS) i czerpać z tego korzyści. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość, ale polscy piłkarze wciąż są ciekawą opcją w USA ze względu na stosunkowo niską cenę, która dla klubów MLS nie stanowi przeszkody.

Dodam, że ten najlepszy Polak z MLS wciąż nie dostał powołania – Kacper Przybyłko.

Karol Świderski

Na razie Polak zaliczył asystę w nowym sezonie Super Ligi (najwyższy poziom rozgrywkowy w Grecji). Po 4. Kolejkach PAOK zajmuje obecnie 2. miejsce w tabeli.

– Świderski po występach w kadrze na pewno zyskał pewność siebie. Niestety w PAOK-u jak na razie nie grzeszy skutecznością. Jednak najwyraźniej dostosował się do kolegów, bo cała salonicka drużyna gra poniżej oczekiwań. W skali 1-10 Świderskiemu dałbym 5. – ocenia Leszek Nieużyła z portalu Grecka piłka.

Polska piłka oczami kibiców. Chcesz dołączyć? DM do @nopawel

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Reprezentacja