Obserwuj nas

Transfery

Dimitrios Stavropoulos piłkarzem Warty Poznań

Warta Poznań zbroi się przez rozpoczęciem sezonu. Nowym zawodnikiem został Grek, Dimitrios Stavropoulos. Środkowy obrońca przeniósł się do polskiego zespołu na zasadzie wolnego transferu i podpisał kontrakt do końca czerwca 2024 roku. Jest to trzecie wzmocnienie Zielonych w letnim okienku transferowym. Wcześniej przyszedł Kamil Kościelny z Puszczy Niepołomice oraz przedłużono wypożyczenie Miłosza Szczepańskiego z Lechii Gdańsk. W przypadku tego drugiego porozumienie ważne jest do 30 czerwca 2023 roku. W umowie znalazła się też opcja pierwokupu.

Z ziemi włoskiej do Polski

Stavropoulos jest wychowankiem Olympiakosu Pireus, ale nie miał okazji zadebiutować w pierwszym zespole, dlatego przeniósł się do stolicy Grecji i w latach 2016-2020 reprezentował barwy Panioniosu Ateny. Najpierw grał w zespołach juniorskich, a następnie w greckiej ekstraklasie. Dla tego zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał 61 spotkań, w których strzelił 3 gole.

Stamtąd wyjechał do Włoch, gdzie przez dwa sezony reprezentował barwy Regginy Calcio, z której przeniósł się do stolicy Wielkopolski. W ubieym sezonie zagrał w 19 spotkaniach Serie B, a do tego dołożył 1 w Pucharze Włoch. Przez dwa lata we Włoszech rozegrał 42 mecze we wszystkich rozgrywkach.

Występował jako środkowy obrońca zarówno w trzyosobowym jak i czteroosobowym bloku obronnym. Jest to ważny aspekt, bo Warta Poznań jest klubem, która gry różnymi ustawieniami w obronie. Wydaje się, że mimo wszystko trener Dawid Szulczek bardziej preferuje grę trójką defensorów.

Defensywa potrzebowała wzmocnień

Warta Poznań od samego początku okienka transferowego miała na celu wzmocnienie defensywy na nowy sezon Wynikało to z sytuacji kadrowej w zespole. Łukasz Trałka zakończył karierę, przez co odszedł im jeden z liderów w obronie, który regularnie grał. Do tego planowana jest sprzedaż Roberta Ivanova. Zieloni pozyskali już jednego obrońcę, Kamila Kościelnego z Puszczy Niepołomice. Wydaje się, że po odejściu wspomnianych zawodników i przyjściu nowych ta jakość piłkarska w Warcie spadnie.

Stavropoulos jest ciekawym transferem ze strony Warty i może okazać się bardzo ważnym graczem, ale ciąży na nim duża presja, żeby zastąpić bardzo dobrych zawodników, którzy odchodzą. Przed Zielonymi szykuje się kolejny sezon walki o utrzymanie w PKO Ekstraklasie.

To typ obrońcy, który dobrze radzi sobie w powietrzu, przede wszystkim w obronie, ale też w polu karnym przeciwnika. Może grać na lewej lub prawej stronie w trójce obrońców i ta uniwersalność też jest dla nas istotna. Podobnie, jak jego skuteczność w defensywie – podkreśla Piotr Barłóg, pełnomocnik zarządu Warty Poznań ds. sportu i dodaje: – Cieszę się, że Dimitrios trafia do Warty Poznań, bo to piłkarz, który wywodzi się z szanowanej akademii Olympiakosu Pireus, a potem swoją jakość udowodnił w seniorskiej piłce, także w zagranicznym klubie, na odpowiednim poziomie. Gdy robiliśmy wywiad środowiskowy przed podpisaniem umowy, to wiele osób mówiło: super, że jesteście w stanie przeprowadzić taki transfer, bo to na pewno będzie dobry ruch. Mam nadzieję, że Dimitrios potwierdzi to na boiskach Ekstraklasy.

 

Kibic @LechPoznan

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Transfery