Obserwuj nas

Górnik Zabrze

Górnik Zabrze wzmacnia środek pola. Kamber już w Zabrzu

Robin Kamber jest 26-letnim defensywnym pomocnikiem, który pochodzi ze Szwajcarii. Kibice Górnika Zabrze raczej nie spodziewali się takiego transferu do klubu. W kuluarach krążą plotki, za kogo Robin przyszedł. Zawodnik podpisał z zespołem polskiej Ekstraklasy Górnikiem Zabrze dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata.

Za kogo?

Mówi się, że sprzedany zostanie ktoś z dwójki gracz: A. Manneh lub K. Kubica. Patrząc na warunki fizyczne Szwajcara – bardzo zbliżone do byłego młodzieżowca zespołu z Zabrza, na myśl przychodzi, że to zawodnik do środka pola i stałych fragmentów gry. Jednak trener Gaul potrafi zmieniać zawodnikom pozycje i szukać im odpowiedniej do swojej taktyki. Dlatego Kamber może być następcą Bartka Nowaka, który opuścił Zabrze na rzecz Rakowa Częstochowa lub graczem bardzo defensywnym. Tak by bardziej zacieśnić środek pola.

Kariera klubowa

Robin Kamber urodził się w Bazylei 15 lutego 1996 roku. Gra na pozycji defensywnego lub ofensywnego pomocnika. Jest prawo nożny piłkarz o dobrych warunkach fizycznych – ma 187 cm wzrostu. Oprócz trzymiesięcznego epizodu w młodzieżowym zespole RB Salzburga, przeszedł wszystkie szczeble grup młodzieżowych w FC Basel. Jednak nigdy nie udało mu się zadebiutować w pierwszym zespole. W lutym 2015 r. został wypożyczony do 2. ligowej drużyny Servette Geneva. Następnie po okresie wypożyczenia pozyskał go zespół z superligi szwajcarskiej – FC Vaduz. Tam rozegrał największą liczbę spotkań, bo 49. Strzelił 5 goli i zaliczył 2 asysty. Później były po drodze zespoły Winterthur i Grasshopper Club.

W styczniu 2020 roku Robin udał się do Chorwacji, aby dołączyć do zespołu 1. ligi – Slaven Belupo Koprivnica. Po zaledwie 208 minutach w czterech rozegranych meczach wrócił do Szwajcarii pod koniec przerwy spowodowanej koronawirusem. W tym kraju ostatni sezon zagrał w dwóch klubach. Pierwszą część – w drużynie FC Will 1900. Rozegrał 15 spotkań, w których zaliczył łącznie 1225 minut na boisku, zdobył 2 bramki i dołożył 1 asystę. Do tego zebrał pokaźną ilość żółtych kartek – 7.
Na drugą część sezonu przeniósł się do drużyny FC Stade-Lausanne-Ouchy. Tam zaliczył 14 spotkań, strzelił 3 gole i zanotował 2 asysty. Ujrzał tylko 1 żółtą kartkę.

Kamber był podstawowym reprezentantem młodzieżowych reprezentacji Szwajcarii. Począwszy od U-15 przeszedł wszystkie roczniki na U-20 skończywszy. Teraz decydował się na swoją już drugą przygodę za granicą, jeśli nie liczyć RB Salzburg za młodu. Wszyscy kibice Górnika Zabrze zapewne chcieliby, by ta obecna była długa i owocna.

Moim zdaniem

Kamber to zawodnik kreatywny, z dobrym przeglądem pola i nieźle wyszkolonym technicznie. Lubi grać do przodu, często się włącza w akcje ofensywne, ale też potrafi dobrze zabezpieczyć tyły. Warunki fizyczne pozwalają mu na walkę o piłkę przy stałych fragmentach gry. Nie jest zawodnikiem wolnym i ociężałym, więc potrafi przyspieszyć i szybko rozegrać piłkę. Jak dla mnie transfer na plus biorąc pod uwagę jeszcze tylko roczny kontrakt Alasany Manneha i Joachima Kotzke. Myślę, że Kamber to dobra opcja jako zmiennik. Ale tak naprawdę dopiero po kilku występach będziemy w stanie go dobrze ocenić.

Fot. Materiały prasowe Górnika Zabrze

Jestem sobą G/órnik Zabrze KSG/ HAJDUK SPLIT ARSENAL INTER M PSG ATLETICO M AJAX A GLASGOW R, BVB 09 CHICAGO BULLS PITSBURGH

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Górnik Zabrze