Obserwuj nas

PZPN

Pro Junior System po 7. seriach gier Lotto Ekstraklasy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Sezon 16/17 to początek Pro Junior System. PZPN troszcząc się o młodych graczy, o to żeby mieli większe szanse na zaprezentowanie swoich umiejętności na ligowych boiskach, wprowadził specjalny system premiowania. Wychowankowie oraz młodzieżowcy zbierają punkty dla swoich klubów, które na koniec sezonu najlepiej punktującym przynoszą korzyści finansowe.

Zasada punktowania jest prosta. Liczba minut spędzonych przez wychowanka na boisku zostaje pomnożona przez 2. W przypadku młodzieżowca, liczba minut nie podwaja się, jest taka sama.

Młodzieżowiec to gracz, który posiada obywatelstwo polskie. W obecnym sezonie pod uwagę brani są gracze urodzeni w roku 1996 oraz młodsi.

Wychowanek to młodzieżowiec, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia spędził w klubie 3 pełne sezony lub 36 miesięcy (może być z przerwami).

LOTTO Ekstraklasa, I Liga oraz II Liga są włączone w Pro Junior System.

Wiele mówi się o akademiach, które wiodą prym w Polsce. Do tych najlepszych zalicza się te Zagłębia Lubin, Lecha Poznań czy Legii Warszawa. Przyjmuje się, że to one stanowią ścisły TOP w naszej Ekstraklasie. Zobaczmy więc, czy to te kluby będą miały największą ilość punktów – wychowanków.

Po 7 kolejkach rozgrywek Lotto Ekstraklasy doszło do niewielkich przetasowań w tabeli.  W zestawieniu przewodzi nadal Lech Poznań, który zdecydował do tej pory postawić na 4 wychowanków, co jest aktualnie rekordową liczbą. Robert Gumny, Jan Bednarek, Dawid Kownacki oraz Kamil Jóźwiak. Pierwsze skrzypce jeśli chodzi o punktowanie w „Kolejorzu” grają wspomniani obrońcy. Lewy defensor do tej pory wystąpił w 6 z 7 ligowych potyczek, przeważnie od 1. do 90. minuty spotkania. Jan Bednarek zadebiutował w 5. kolejce przeciwko Cracovii i do tej pory nie opuszcza wyjściowej jedenastki.

Na drugie miejsce awansowała Cracovia, głównie za sprawą Mateusza Wdowiaka, który jest jedynym zawodnikiem aktualnie punktującym dla „Pasów”. Tym samym na trzecią pozycję spadła Wisła Kraków dla której punkty gromadzi jej wychowanek Jakub Bartosz. Ofensywnie usposobiony prawy obrońca w meczu 6. kolejki przeciwko Koronie Kielce doznał urazu i musiał przedwcześnie zejść z murawy. W 7. serii gier również nie wystąpił.

Tuż poza podium plasuje się Lechia Gdańsk. Paweł Stolarski (wychowanek Wisły Kraków) jest jedynym graczem, który punktuje dla „Biało-Zielonych”. Boczny obrońca nie może pochwalić się występami od 1. do 90. minuty spotkania, ale na murawie pojawia się regularnie wchodząc z ławki.

Kolejna pozycja przypada ekipie Śląska Wrocław. Dla podopiecznych Mariusza Rumaka punkty zdobywają dwaj wychowankowie: Kamil Dankowski oraz Mariusz Idzik.  Nie najlepiej jest z ich regularnością, do tej pory zagrali w trzech spotkaniach. Nie są to występy pełnowymiarowe, maksymalnie zagrali po 45 minut.

W 6. kolejce do projektu Pro Junior System dołączył Mistrz Polski – Legia Warszawa. W spotkaniu przeciwko Arce Gdynia szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności dostali dwaj wychowankowie obrońca – Mateusz Wieteska oraz pomocnik – Sebastian Szymański.  Warto podkreślić, że Sebastian Szymański jest najmłodszym graczem, jaki do tej pory wziął udział w projekcie Pro Junior System. Młody pomocnik urodził się 10. maja 1999 roku.

W dalszej części tabeli plasuje się Jagiellonia Białystok, dla której wystąpili wychowanek – Przemysław Mystkowski oraz Karol Świderski. Ten pierwszy miał okazję zagrać jedynie 8 minut, natomiast Karol Świderski na boisku pojawia się w miarę regularnie, najczęściej wchodząc z ławki rezerwowych. Zdążył się już wpisać na listę strzelców pokonując w 2. kolejce bramkarza Ruchu Chorzów. Przedostatnie miejsce okupuje Zagłębie Lubin, dla którego wystąpił Artur Siemaszko. Epizod zaliczyła Bruk-Bet Termalica Nieciecza, wysyłając w bój swojego obrońce Przemysława Szarka.

Do tej pory w projekcie Pro Junior System w Lotto Ekstraklasie udział wzięło 16 zawodników. Najwięcej przedstawicieli ma rocznik 1996, bo aż ośmiu. Z rocznika 1997 jest czterech graczy. O rok młodsi zawodnicy, czyli rocznik 1998 ma trzech graczy. „Rodzynkiem” wśród swoich kolegów jest najmłodszy Sebastian Szymański z Legii Warszawa, urodzony 10. maja 1999 roku.

W projekcie Pro Junior System, po 7. kolejkach Lotto Ekstraklasy udział wzięło 9 klubów. W 6. kolejce do tego grona postanowiła dołączyć Legia Warszawa. Sezon jest długi, do końca pozostało 30 kolejek ligowych, a ja mam nadzieję, że już niedługo każdy zespół będzie miał swojego przedstawiciela. Najlepiej regularnie grającego.

Przypominam, że aby punkty weszły w życie dany zawodnik musi pojawić się na murawie w minimum pięciu spotkaniach, a jego łączna liczba minut musi wynosić co najmniej 270. Ten wymóg spełnił na razie tylko: Robert Gumny.  Zawodnicy, którzy na koniec sezonu nie spełnią wymogu rozegrania pięciu spotkań oraz na swoim koncie nie zgromadzą 270 minut zostaną wykreśleni. Zaglądajcie pod #ProJuniorSystem na Twitterze.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13303″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13304″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image”][/vc_column][/vc_row]

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej PZPN