Bruk Bet Termalica Nieciecza

Lech – Termalica: zdecydował hat-trick jedenastek!

Powrót Ekstraklasy był długo wyczekiwanym wydarzeniem. W Poznaniu był to moment dodatkowo naznaczony głodem piłki. W spotkaniu 21. kolejki przeciwko rywalowi, a także przeciwko przeszywającemu zimnu zdecydowanie lepiej zaprezentowali się piłkarze Lecha Poznań, którzy po hat-tricku jedenastek pokonali gości z Niecieczy 3:0. Gole dla „Kolejorza” zdobywali Dawid Kownacki, Marcin Robak oraz Darko Jevtić.

W pierwszych minutach starcia przewagę starali się uzyskać piłkarze Czesława Michniewicza, którzy szybciej i dokładniej operowali piłką. Jednak z biegiem czasu coraz bardziej do głosu dochodzili gospodarze. Pierwszą okazję strzelecką stworzyli sobie lechici, kiedy to po wymianie podań pomiędzy Maciejem Makuszewskim i Darko Jevticiem ten pierwszy oddał płaski strzał zza pola karnego. Krzysztof Pilarz nie miał najmniejszych problemów ze złapaniem futbolówki w koszyczek.

Wraz z upływającym czasem „Kolejorz” powiększał swoją przewagę, okopując się coraz głębiej na połowie Termaliki. W 14. minucie po dośrodkowaniu Radosława Majewskiego z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył Maciej Wilusz i uderzył głową. Piłka minęła dalszy słupek. Pięć minut później lechici otrzymali od sędziego rzut wolny, po którym Darko Jevtić trafił w boczną siatkę, a na trybunach INEA Stadionu niósł się jęk zawodu.

Gospodarze non stop próbowali znaleźć receptę na szczelny zamek zawodników Czesława Michniewicza, który swoją aktywnością przy linii bocznej chciał być może dać przykład swoim piłkarzom. W 29. minucie po podaniu Radosława Majewskiego, piłkę w polu karnym przyjął Dawid Kownacki i po chwili odpalił pocisk ziemia-powietrze na bramkę Pilarza. Na nieszczęście młodego napastnika, gości uratowała poprzeczka.

Ponoć cierpliwi czasu nie liczą. Dwieście czterdzieści sekund później bardzo aktywny w tym spotkaniu Dawid Kownacki przyjął w polu karnym piłkę od Darko Jevticia. Niestety dla Termaliki jeden z obrońców nie wytrzymał ciśnienia i sfaulował zawodnika Nenada Bjelicy. Arbiter Paweł Gil nie miał innego wyjścia — rzut karny! Wykonawcą był sam poszkodowany, a Lech Poznań w 33. minucie objął prowadzenie! Wynik do 45. minuty nie uległ zmianie, choć swoją szansę miał jeszcze Radosław Majewski.

Początek drugiej połowy należał do Lecha Poznań. Zaledwie dwie minuty po rozpoczęciu szansę miał Dawid Kownacki, jednak jego uderzenie po ziemi było dalekie od takiego, które mogłoby zagrozić bramce „Słoników”.

Kuriozalna sytuacja miała miejsce w 62. minucie. Po rzucie rożnym autorstwa Radosława Majewskiego piłka została wybita poza pole karne, lecz tam dopadł do niej Maciej Gajos. Pomocnik „Kolejorza” postanowił uderzyć, ale futbolówka odbiła się od jednego z defensorów gości. Trójka lechitów ruszyła do bezpańskiej piłki, lecz tylko niebędący na spalonym Tomasz Kędziora mógł ją przejąć. Obrońca odpalił na bramkę Pilarza, a ten instynktownie obronił. Piłka po interwencji odbiła się od Kornela Osyry i trafiła w słupek.

Dalsza faza spotkania biegła pod dyktando piłkarzy chorwackiego szkoleniowca, a goście starali się zaledwie odgryzać gospodarzom spotkania. Niestety działo się niewiele.

Końcówka pod napięciem

Najwięcej emocji przyniosła sama końcówka spotkania, w której to gospodarze w odstępie około pięciu minut otrzymali dwa rzuty karne. Najpierw w 89. minucie Wojciech Kędziora niefortunnie zagrał ręką w polu karnym. Jedenastkę pewnie wykorzystał Marcin Robak, który cztery minuty wcześniej zmienił Dawida Kownackiego. Wynik spotkania ustalił w szóstej minucie doliczonego Darko Jevtić. Ponownie bohaterem był Marcin Robak, który z czterdziestego metra ruszył na bramkę Pilarza. W szesnastce faulował go Putivtsev, który obejrzał czerwoną kartkę od Pawła Gila.