Obserwuj nas

Bruk Bet Termalica Nieciecza

Słoniowi lepiej nie grać na trąbie!

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, dlaczego rewelacja jesieni, którą swego czasu zachwycał się brytyjski The Guardian tak słabo radzi sobie w 2017 roku? Słoniki mocno spuściły z tonu na wiosnę.

Znając naszych ligowych „ekspertów” można sobie wyobrazić odpowiedź w stylu: „Piłkarze są już zmęczeni sezonem. Bla, bla, bla…” Umówmy się, to nie jest liga angielska – grana na Bóg wie jakiej intensywności, tylko Ekstraklasa – grana na sami wiecie jakiej intensywności.

*

Słaba dyspozycja Słoników wiąże się z nałożeniem na siebie kilku czynników, z czego głównymi są źle przepracowany okres przygotowawczy, ale przede wszystkim kryzys komunikacji na linii zarząd – trener i w konsekwencji zwolnienie tego drugiego.

Jak szanuję Czesława Michniewicza za analityczne postrzeganie futbolu, tak nie mogę zrozumieć, co stało się z jego podejściem do zarządzania drużyną. Od osób związanych z klubem dochodziły bowiem wiadomości o tym, że były trener m.in. Pogoni czy Lecha całkowicie zamknął się na opinie współpracowników i chciał podejmować wszystkie decyzje – jak powiedział dyrektor sportowy Marcin Baszczyński – po dyktatorsku.

Sytuacji nie poprawiła też prezes Witkowska, sprowadzając w zimowym okienku Martina Mikoviča ze Sprataka Trnava, nie pytając o zdanie ani trenera (sam Michniewicz o transferze miał dowiedzieć się z mediów), ani wspomnianego Baszczyńskiego. Ciężko mi stwierdzić po czyjej stronie leży wina za wywołanie tego konfliktu, choć znając życie pewnie po środku. Faktem jest to, że relacje między władzami klubu a trenerem zaczęły iść w bardzo złym kierunku, kierunku, z którego nie było już powrotu…

*

I tak po raz kolejny sprawdziła się zasada, że chaos wokół klubu przekłada się na wyniki. Termalica w tym roku nie wygrała jeszcze meczu, notując w siedmiu starciach cztery porażki i trzy remisy. Z miejsca trzeciego, czyli gwarantującego grę w europejskich pucharach, drużyna zaczęła osuwać się sukcesywnie w dół tabeli. Taka sytuacja była idealnym pretekstem do pożegnania się ze szkoleniowcem.

Drużynę na dwa mecze przejął asystent Michniewicza – Marcin Węglewski. Po konfrontacji z Jagiellonią trudno przypuszczać, że będzie on Garethem Southgatem z Niecieczy. Choć jeśli miałbym do wyboru jego lub „trenera” Mariusza Rumaka (przymierzanego przez media do objęcia posady), to też dałbym mu szansę.

Patrząc jednak na to, że w kadrze nie doszło do rewolucji względem poprzedniej rundy, zaryzykuję stwierdzenie, że problem tkwi w mentalności drużyny i „nowa miotła” mógłby w końcówce sezonu dać pozytywny impuls drużynie (w najgorszym razie poprawić jej grę o 23% – cytując klasyka 😉 ).

*

Bruk-Bet Termalica w sobotę o 20:30 podejmie na swoim stadionie krakowską Wisłę. Będzie to mecz z gatunku tych o 6 punktów. Biała Gwiazda sąsiaduje ze Słonikami w tabeli i zwycięstwo dałoby piłkarzom z Niecieczy dobrą pozycję do walki o czołową ósemkę (przy dobrych wiatrach awans z siódmej na piątą pozycję).

Ekipę Węglewskiego czeka ciężkie spotkanie. Wiślacy to jedna z kilku drużyn w Ekstraklasie, których gospodarze dzisiejszego meczu nie zdołali jeszcze pokonać. W rundzie jesiennej na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana górą byli podopieczni – wtedy jeszcze – trenera Dariusza Wdowczyka, wygrywając 2:0. Od tego czasu forma zespołu spod Wawelu poszła znacznie w górę. Po uspokojeniu sytuacji wewnątrz klubu związanej z zawirowaniami właścicielskimi i objęciu posady przez Kiko Ramireza, Wiślacy spisują się bardzo solidnie, jeśli nie świetnie. W siedmiu ostatnich meczach zdobyli 13 punktów (4Z-2R-1P). Ponadto trener Termaliki nie będzie mógł prawdopodobnie skorzystać z usług czterech graczy: Jakuba Wróbla, Bartłomieja Smuczyńskiego, Wojciecha Kędziory, i Krystiana Pedy, którzy zostali wyłączeni z treningów.

W dzisiejszy wieczór zobaczymy, jaką wizję gry zdążył wprowadzić Marcin Węglewski i czy drużyna z niewielkiej podtarnowskiej miejscowości przełamie złą passę i znów zadziwi piłkarski świat. Mam nadzieję na wiele emocji w tym spotkaniu!

Student WZiKS UJ | Typer | Ekspert piłkarski | Felietonista | Obserwator życia publicznego | Znawca tureckich seriali | Znany nalewkarz |

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Bruk Bet Termalica Nieciecza