Obserwuj nas

Mundial

„Polskie” miasta mundialu – Kazań, Wołgograd i Soczi | #RuskieParty 3

W autokarze „ozdobionym” hasłem „Polska, dawaj!” reprezentanci przemierzą, ku uciesze „zachwyconych” sloganem fanów, nie tak znów wiele kilometrów. Z hotelu w bazie pobytowej, do miast w których zagrają, podróżować będą bowiem samolotem, już bez wymyślnego hasła. Dziś w #RuskieParty kolejne 3 miasta. Te w których spotkamy reprezentację Polaków – Soczi, Kazań i Wołgograd. Pajechali!

KAZAŃ | КАЗАНЬ

Na charakteryzującym się ogromnym wyświetlaczem LCD, intrygującym i stylizowanym na lilie wodną stadionie w Kazaniu odbędzie się aż 6 meczów MŚ. Obiekt wcześniej goszczący Letnią Uniwersjadę 2013 i Puchar Konfederacji 2017, to na co dzień miejsce spotkań lokalnego Rubina. Ekipa byłych mistrzów Rosji, w której swego czasu występował Rafał Murawski, to dziś zespół środka tabeli. Dużo większe sukcesy odnosi wielokrotny zwycięzca siatkarskiej LM, Zenit, a w mieście gra także mocna drużyna siatkarek, Dynamo. A że Kazań, leżący na podmokłych tatarskich terenach nad dopływem Wołgi, to bardzo usportowione miasto, nie mogło zabraknąć też innych znanych aren. Nieopodal mundialowego stadionu umieszczony jest kompleks basenów, które gościły najlepszych pływaków na Mistrzostwach Świata w 2015 r.

KAZAŃ ARENA (Fot.: Wikipedia)

Stolica Tatarstanu to także zupełnie inny świat niż Moskwa, czy Soczi. Mieszka tu tyle samo Tatarów, co rodowitych Rosjan, a miasto założone zostało przez… Bułgarów. Do Rosji przyłączył je dopiero w XVI wieku Iwan IV Groźny. Mimo, że jego losy nie były tak dramatyczne jak Moskwy (o czym przeczytać możecie w poprzednim odcinku), w 1654 roku blisko 50.000 mieszkańców zmarło w wyniku epidemii dżumy.

Zwiedzając miasto należy zwrócić uwagę na pokaźnych rozmiarów świątynie – m.in. jeden z największych meczetów na świecie, Meczet Kul Szarif, Sobór Zmartwychwstania Najświętszej Maryi Panny, czy też bardzo ciekawy obiekt jakim jest Świątynia Wszystkich Religii. Znaleźć na niej możemy nawiązania do buddyzmu, chrześcijaństwa, judaizmu, a nawet do religii Starożytnego Egiptu. Budowla ta ma w zamyśle architekta, Iwana Chanowa, łączyć spuściznę duchową ludzkości i skłaniać ich do dobra.

Brany pod uwagę przez PZPN, jako możliwa baza reprezentacji, Kazań gościć będzie ostatecznie dwie drużyny – Australię i Japonię. Ponadto na zachodzie Republiki Tatarstanu, zamieszka rywal grupowy Polaków, Kolumbia

Świątynia Wszystkich Religii w Kazaniu, Fot.: Flickr

Meczet Kul Szarif, jeden z największych meczetów na świecie, Fot.: Pixabay

WOŁGOGRAD | ВОЛГОГРАД

Miejsce klęski Niemców – w 1945 r. – tym razem nie będzie mieć szansy być świadkiem ich upadku. A to z prostej przyczyny – Niemcy w Wołgogradzie nie zagrają. Projektanci stadionu w dawnym Stalingradzie nie zapomnieli jednak o bitwie, która powstrzymała nazistów. Krzyżowa fasada areny ma przypominać sztuczne ognie, które co roku, 9. maja w Dzień Zwycięstwa widoczne są na rosyjskim niebie.

Arena Wołgograd, Fot.: Wikipedia

Na Wołgograd Arenie gra na co dzień sławny niegdyś Rotor, jednokrotny mistrz ZSRR i wicemistrz Rosji, który w sezonie 1995/96 wyeliminował z Pucharu UEFA słynny Manchester United Alexa Fergusona. To właśnie w tej rywalizacji słynnego gola na 2-2, podczas meczu na Old Trafford, strzelił Peter Schmeichel. Dziś Rotor pomimo wspaniałego stadionu osiadł na dobre na zapleczu rosyjskiej Premier Ligi. Chęci na powrót do elity jednak są. Włodarze mundialowej areny wspominają o nadziei na lepsze jutro i wielką piłkę w Wołgogradzie. Póki co skupiają się jednak na właściwym ugoszczeniu najlepszych reprezentacji świata, w tym Polski. Niedaleko czeczeńskiego Wołgogradu, w jeszcze niedawno pogrążonym wojną mieście Grozny zagości kadra Egiptu z Mohamedem Salahem na czele.

W tle stadionu zobaczymy największy (dosłownie i w przenośni) symbol miasta – monumentalną statuę „Matka Ojczyzna Wzywa!” poświęconą radzieckim żołnierzom poległym w bitwie stalingradzkiej. Dosłownie, bo jest to jeden z najwyższych tego typu pomników na świecie. Na miejsce jego wzniesienia wybrano Kurhan Mamaja – najwyższe wzniesienie w mieście, o które toczyła się zażarta bitwa. W tym miejscu pochowanych zostało również 34.505 żołnierzy poległych w obronie miasta.

Matka ojczyzna wzywa!, Fot.: Wikimedia Commons (Администрация Волгоградской области)

 

SOCZI| СОЧИ

Tak jak szeroko pojęta klasa średnia w Polsce ma domki letniskowe, tak bogaci Rosjanie za swoją letnią stolicę uważają Soczi. To właśnie rajskie miasto nad Morzem Czarnym będzie jednym z głównych organizatorów mundialu. Na Stadionie Olimpijskim, zbudowanym jeszcze na Zimowe Igrzyska w 2014 roku odbędzie się aż 6 meczów, w tym starcie 1/8 finału z udziałem zwycięzcy grupy A, czyt. Rosji – przynajmniej takie są plany. Rosja – Portugalia w Soczi o ćwierćfinał? Taki jest cel!

W mieście tym już niedługo powstanie jedna z największym na turnieju stref kibica. Działania związane z organizacją mundialu są zresztą przeprowadzone na tak szeroką skalę, że przez jakiś czas mieszkańcom zabraknie telewizji i radia. Jak to mówił jeden z bohaterów „Misia” Barei, „Nie ma prądu, bo są same plusy!”.

Fisht Stadium, Fot.: Wikipedia

Drugie najdłuższe miasto na świecie (Soczi rozciąga się na ponad 150 km. wzdłuż brzegu) nie może poszczycić się jednak wielką piłką klubową. Największym klubem jest nieistniejąca już dziś Żemczużyna, w której w 2011 roku występował Michal Papadopoulos, dziś piłkarz Piasta Gliwice. Największym sukcesem klubu było 9. miejsce w rosyjskiej Premier Lidze w sezonie 1994. Swego czasu zespół ten prowadził Stanisław Czerczesow. Dziś poważny futbol w Soczi raczej nie istnieje. Ale czy to przypadek? Czy w tak komfortowych warunkach można poważnie myśleć o piłce? Podobnie niepoważny stosunek do futbolu mieli przecież choćby w hiszpańskim Las Palmas, gdzie piłkarzom bliżej było na plażę niż na trening…

***

Jedno z największych miast krainy Kubań ma niedaleko siebie stolicę regionu, Krasnodar z dwoma dużymi klubami. Posiadającym piękny stadion, możnego właściciela i śniącego o Lidze Mistrzów FK Krasnodar, a także występującym dziś na zapleczu elity Kubaniem. I choć Soczi jest bogatsze w plaże i hotele, niż w zabytki i słynne świątynie, jak w przypadku poprzednich miast – gospodarzy, to kraina w jakiej się znajduje zmusza mnie do poruszenia jeszcze jednego tematu – kultury pieśni i tańca Kubania.

W Chórze Kubańskich Kozaków występuje także znana na cały świat solistka, Nadzieżda Kadyszewa.

W okręgu krasnodarskim zamieszka w czasie turnieju aż 6 reprezentacji, w tym wszystkie skandynawskie. Szwecja i Islandia – w miejscowości Gelendzik, a Dania w nadmorskiej Anapie. Oddaleni od morza będą też Hiszpanie którzy zamieszkają w Krasnodarze, największym mieście regionu. Niedaleko Soczi, choć w innym okręgu – Stawropolskim zamieszka kadra Nigerii. Jej bazą będzie niewielkie miasto Jessentuki. W samym Soczi mieszkać będą natomiast tylko dwie kadry – Brazylia i Polska. Druga z nich zamieszka w hotelu oddalonym od morza o… 200 metrów. Oby morska bryza pozytywnie wpłynęła na naszych reprezentantów. Innej opcji nie ma!

https://twitter.com/LaczyNasPilka/status/944191101962981376

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Mundial