Obserwuj nas

Reprezentacja

Paulo Sousa – co my o nim wiemy?

Wydaje mi się, że oprócz tego, że został ogłoszony niedawno trenerem reprezentacji Polski, to nie wiele o nim wiemy. Jeżeli nie jest się pasjonatem dawnych lat, to można go po prostu nie kojarzyć. Sam kojarzę tego trenera, gdy prowadził Fiorentinę lub Bordeaux. Postaram się przybliżyć sylwetkę naszego selekcjonera.

 

Bogata kariera zawodnicza

Lepsze kluby zwiedził jednak, będąc zawodnikiem niż trenerem. Ogółem był w ośmiu zespołach. W swojej ojczyźnie występował w dwóch drużynach: Sporting i Benfica. Jednak najwięcej klubów miał we Włoszech trzy były to: Juventus, Parma i Inter. Miał także po jednym zespole z Niemiec, Hiszpanii i Grecji. Były to odpowiednio: Borussia Dortmund, Espanyol i Panathinaikos. Łącznie rozegrał 257 spotkań w całej karierze, w których strzelił 5 bramek. Ciekawostką na pewno jest fakt, że niezależnie, w którym klubie grał, był powoływany do reprezentacji Portugalii w latach 1989 – 2002. We wspomnianym 1989 r. został wraz z kolegami z reprezentacji Mistrzem Świata U – 20. Był dwukrotnie uczestnikiem Euro z 1996 i 2000 roku, lecz ani razu nie wygrał tego turnieju, ale ta sztuka udała mu się na mundialu w 2002 roku.

Jakim trenerem jest Paulo Sousa?

Przy takich pytaniach można odpowiedzi szukać u zawodników, którzy z nim pracowali, a także w wynikach i zespołach, które prowadził. Zawodnicy mogą źle ocenić danego trenera, z którym przyszło im współpracować, a był on np. bardzo dobrym fachowcem, który znał się na swojej robocie, lecz gracz go zbytnio nie lubił. Moim zdaniem lepiej jest, jak trener broni się swoimi wynikami, bo wtedy pokazuje swoją klasę i pokazuje większym klubom: „Uwaga, jestem. Miejcie na mnie baczenie”. W przypadku naszego bohatera nie ośmieliłbym się powiedzieć, że bronił się dobrymi wynikami, gdyż albo były nieznaczne, albo prawie w ogóle ich nie było. Gdy patrzę na to, ile czasu spędził w klubach jako zawodnik i jako trener znajduję wspólny mianownik. Jest nim fakt, że zbytnio nie chcieli go aż tak bardzo w danym miejscu. Najdłuższy pobyt w danym zespole jako trener zaliczył podczas prowadzenia tylko dwóch zespołów. Są to: Videoton i Fiorentina. Paulo Sousa na Węgrzech był w latach 2011 – 2013, a we Florencji w sezonach 2015- 2017. Daje mi to wyraźny sygnał i zapala się czerwona lampka, że ta osoba nie umie zagrzać miejsca dłużej niż dwa lata. Nie świadczy to dobrze o jego karierze. Nie daje sukcesów, ale z drugiej strony daje możliwość, że niektórzy z graczy się rozwiną. Jest to raczej słaba pociecha. Z reguły po roku albo w tym samym roku zostaje zwalniany. Jest to na pewno smutne, że nie umie zagrzać długo miejsca w jednym otoczeniu.

Osiągnięcia

Bogate sukcesy osiągał jako zawodnik niż jako trener. Może też łatwiej było osiągać mu te laury jako piłkarz. On jako trener mógłby sobie pozazdrościć tego co osiągnął jako gracz. Z drugiej strony też nie może się dziwić czemu nic szczególnego nie osiągnął. Jak inaczej nazwać zdobycie dwóch tytułów mistrza kraju: Izraela z Maccabi Tel Awiw i Szwajcarii z Basel. Mistrzostwo Izraela zdobył w 2013/14, a Szwajcarii w 2014/15 r. Jako piłkarz był spełniony w klubie i reprezentacji. Sięgnął po mistrzostwo świata w Korei Południowej i Japonii 2002. Chociaż ani razu tam nie zagrał. Zdobył mistrzostwo i Puchar Włoch w barwach Juventusu Turyn w sezonie 1994/95 oraz najważniejsze trofeum w Europie – puchar Ligi Mistrzów z Juve w 1995/96. Rok później powtórzył to z Borussią Dortmund.

Jeżeli mielibyśmy rozpatrywać możliwość gry Paulo Sousy – zawodnika dla reprezentacji Polski to byłoby to dla nas duże wzmocnienie. Bogate CV, ciekawe kluby, laury i tryumfy. Jego kariera w tamtym momencie była ciekawa, a wręcz pasjonująca. Pół żartem pół serio mogę powiedzieć, że problemem mogłoby być przyznanie mu paszportu naszego kraju, a także ewentualna komunikacja.

Myślę, że jak Paulo Sousa obejmował stery reprezentacji jako szkoleniowiec, przyjęliśmy tę wiadomość bez jakiegoś większego zachwytu. Delikatnie mówiąc – średnia kariera trenerska, niektóre zespoły miał ciekawe, ale nie powtórzył tego co robił, gdy biegał po murawie.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Jak może wyglądać kadra Polski na EURO 2020? | #WatchEuro - odc. 1. | WATCH EKSTRAKLASA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Reprezentacja