Obserwuj nas

Reprezentacja

Co wiemy po debiucie Paulo Sousy?

Na wstępie mógłbym powiedzieć, że Portugalczyk dobrze rozpoczął pracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Jest to duża sprawa, że w debiucie nie przegrał, ale widać było pomysł w tej drużynie. Odwołując się do poprzednich debiutów selekcjonerów pierwszej reprezentacji, warto wspomnieć, że nikomu, kto tę kadrę obejmował, nikomu nie udało się wygrać pierwszego meczu. Debiut poprzedniego trenera w porównaniu do aktualnego selekcjonera był uboższy pod względem emocji.

Bez Glika ani rusz

To spotkanie pokazało mi, że jeśli Kamil Glik jest w pełni dyspozycji, w tym sensie, że jest do grania, nie ma poważniejszej kontuzji, patrząc też na to, czy regularnie gra w klubie, powinien swoje  szanse dostawać. Jest niesłychaną wartością dodaną w naszej defensywie. Może to będzie zbyt dużym nadużyciem, ale uważam, że dzięki obecności Glika na boisku jego koledzy z formacji defensywnej grają pewniej i są w niego wpatrzeni jak w Giorgio Chelliniego. On umiejętnie spaja całą obronę, dzięki swoim interwencjom, czytaniu gry i inteligentnemu ustawianiu się podbił nasze serca. W ostatnich latach przecież to on był pewniakiem do gry, a do niego byli dobierani partnerzy. Ma doświadczenie, które zawsze pomaga naszej kadrze. Zachwycaliśmy się, jak fenomenalnie grał z Michałem Pazdanem na Euro 2016. Równie dobrze prezentował się, mając za partnera dużo młodszego Jana Bednarka w eliminacjach do Euro 2021 i w meczach Ligi Narodów.

Jak starcie ocenia Portugalczyk?

W pomeczowym wywiadzie dla TVP sport stwierdził, że było za mało agresji w środkowej strefie, nie było doskoku, dojścia do rywala pressingiem. Co więcej brakowało wyższego podejścia do przeciwników, graliśmy zbyt bojaźliwie. Sousa jest  świadomy, że zagraliśmy źle w obronie i wie o tym, że trzeba nad tym pracować. Cieszy się z tego, co się stało w drugiej połowie, ale to za mało. Przede wszystkim trener chce więcej kreatywności, jego zdaniem jesteśmy na dobrej drodze, aby kreować sobie więcej sytuacji. Nasi piłkarze mają odpowiednią mentalność, aby to osiągnąć. Słowa selekcjonera napawają optymizmem, bo mogą oznaczać, że nasza reprezentacja jeszcze będzie ciekawie grać w piłkę. Niewątpliwie powinniśmy ciężko pracować i nie spoczywać na laurach.

Impuls z ławki

Po pierwszej połowie do głowy przychodziły mi tylko myśli: co oni grają, czemu tak źle to wygląda w defensywie?Włączam telewizor w drugiej połowie, dostają kolejną bramkę. Wtedy sobie pomyślałem: oho już nic nie zrobią i pewnie tak się zakończy. Nie pamiętam takiego meczu, w którym naszej reprezentacji udało się zrobić tak spektakularny come back – powrót do meczu. Miło się oglądało, jak nasz zespół wraca do żywych. W taki sposób mogę być zaskakiwany w każdym spotkaniu. Trener Sousa wykazał się posiadaniem przysłowiowego nosa, robiąc szybkie i sprawne roszady, które zaważyły na zmianie wyniku. Zostali wprowadzeni: Kamil Grosicki, Maciej Rybus, Kamil Glik, Kamil Józwiak i Krzysztof Piątek. Najwięcej zamieszania, ale takiego pozytywnego, wprowadził Jóźwiak. Najpierw zagrał piłkę w pole karne, a akcję zakończył Piątek. Gdy doszło do wyrównania, Krychowiak wymienił podania z Jóźwiakiem, który strzelił bramkę. Młody skrzydłowy zanotował asystę i gola, dzięki czemu między 60. a 61. minutą zdobyliśmy dwie bramki.

W końcu radość

Podsumowując, ten mecz  trzeba podzielić na dwie części: nieumiejętne ustawienie się w defensywie i skuteczna gra w ataku. Błędy popełniane w obronie w pewnych momentach, to był po prostu kryminał. Ze względu na to, że mecz był miłą niespodzianką, już nie mogę się doczekać następnych starć. Dał to, co chce widzieć w każdym meczu kadry. Abstrahując od zaangażowania, nie odstawiania nogi i takiej nieustępliwości, waleczności, chcę doświadczać emocji. Już za dużo czasu się irytowaliśmy, gdy nasi reprezentanci rozgrywali swoje mecze. Brakuje nam szczęścia i radości z meczów. Myślę, że ta reprezentacja da nam dużo radości, szczęścia i powodów do dumy.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Reprezentacja