Connect with us

Felietony

Raz na wozie, raz pod wozem, czyli ciężka praca trenerów

Jak trudna i ciężka jest praca trenera, każdy z nas bardzo dobrze wie. Wszyscy jesteśmy tego świadomi. Choć zawsze chcemy i oczekujemy, żeby szybko trenerzy osiągali znaczące wyniki. Nieważne, jaki ten trener by nie był. Czy pracuje w drużynie narodowej czy w klubie często zdarza się, że  jest  krytykowany bądź  hejtowany. W skrajnym przypadkach nawet obrażany. Oczywiście z trenerami należy  polemizować i warto to robić, by dowiedzieć się, jaki mają pomysł na futbol. Choć należy to robić w sposób elegancki i kulturalny, aby nikogo nie urazić.  

Sinusoidy zawsze są obecne

Może będzie to trochę kontrowersyjne, ale uważam, że trenerzy nie ważne jakiej nacji są poddawani takiej samej presji jak: lekarze, adwokaci, sędziowie i sędziowie piłkarscy. Jedni sobie z nią radzą i dzięki temu dochodzą, że tak to nazwę na Piłkarski Olimp. Niestety niektórzy są odsuwani w cień, wszyscy o nich zapominają, bo się poddali albo nie dali rady. Zawód ten jest kapitalny jak wygrywasz , wtedy każdy chce być blisko ciebie. Wszystko ci wychodzi każdy mecz zamieniasz w złoto, czyli w zwycięstwo.

Masz pewną serię, tylko to jest właśnie smutne, że każda passa się zawsze  kończy. Jest to brutalne, że czyjaś klęska jest szansą dla kogoś  innego. Komuś się podwinęła noga, kolega z branży to wykorzystuje, trochę jak w drużynie piłkarskiej. Gdy kumpel z podstawowego składu doznał  kontuzji i zastępuje go zmiennik i na tyle na dobrze się prezentuje, że gra mimo pomimo powrotu pierwszego. Zgoda, że wszyscy chcą zwycięstw pucharów, ale jak nie idzie zawsze poszkodowany jest trener. Zgadzam się, że to on bierze pełną odpowiedzialność za wyniki, ale potrzebuje też czasu. Żeby na przykład zbudować drużynę do walki o najwyższe cele w lidze, aby się w niej utrzymać. Dopiero po przekroczeniu  okresu próbnego, który mógłby trwać przynajmniej jeden sezon i jeżeli po jego przekroczeniu nic by się nie zmieniło wtedy byłbym skłonny, żeby z takim trenerem się pożegnać.

Ważne, że są pasjonaci

Podsumowując, cieszmy, że są ludzie, którzy chcą to robić. Czyli trenować nowe pokolenia, przyszłych reprezentantów Polski – gwiazdy, którymi będziemy się zachwycać. Cieszmy się i miejmy też świadomość, że trener chce najlepiej dla naszej drużyny. Chce usprawnić grę zespołu, a niektórzy kibice, niestety nie dostrzegają tego co on robi. Każdy może być piłkarzem, ale nie każdy może być trenerem. Pamiętajmy, że trudniejsze jest zaplanowanie jak coś mamy wykonać niż sama realizacja i dlatego uważam, że trenerzy mają dużo trudniej bo to oni wymyślają taktykę i dobierają skład.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Felietony