Od kilkunastu dni przy INEA Stadionie trwają prace, które mają na celu zakończenie akcji „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”. Mówiąc dokładniej, na Bułgarskiej powstanie prawdziwy peron kolejowy, a na nim lokomotywa! Oficjalna prezentacja ma mieć miejsce 16 października 2016 roku, przed spotkaniem z Wisłą Kraków, jednak na peronie stanie już w nocy z 8 na 9 października. Dziś w Sali konferencyjnej INEA Stadionu miała miejsce konferencja prasowa dotycząca finalizacji akcji.
Projekt powstania monumentu pod areną Lecha Poznań od momentu pierwszych zarysów do realizacji trwa już od około dwóch lat.
– Pomysł postawienia na Bułgarskiej lokomotywy zaczął nabierać realnych kształtów w 2014 roku, kiedy wraz z SKLP i naszym sponsorem, marką Lech Pils, podjęliśmy decyzję o sprowadzeniu parowozu, który powstał tu: w Poznaniu, w sercu Wielkopolski – skomentował Sebastian Starczewski, dyrektor marketingu Lecha Poznań.
– Już niedługo wszyscy kibice będą mogli cieszyć się tym, że jako jedyny klub w Polsce, Kolejorz będzie mógł się pochwalić tak spektakularnym dowodem swojego przywiązania do tradycji i korzeni klubu, a także oddania kibicom – mówi Szymon Grzechulski, przedstawiciel marki Lech Pils, sponsora głównego klubu i akcji „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”.
W to ogromne przedsięwzięcie na wyjątkowo wielką skalę było zaangażowane wiele osób, które poświęciły wiele godzin, aby marzenie mogło się spełnić. Nad projektem stworzenia peronu i wkomponowania lokomotywy pracował zespół złożony z szóstki architektów.
– Codziennym otoczeniem pociągów są tory, nasypy, perony, innymi słowy obiekty liniowe. Byliśmy przeświadczeni, że tylko w takiej scenerii lokomotywa może wyglądać naturalnie i zachować swoje pierwotne znaczenie – tłumaczy Grzegorz Tracz, szef grupy architektów. – Dlatego też układ „Stacji Bułgarska” również jest układem liniowym: sekwencji murków, krawężników i krawędzi peronu, które biegną po łuku, nakładają się na siebie i łączą.
Konstrukcja, która powstaje przy INEA Stadionie ma również budzić podziw, będzie również nawiązywać do pewnej symboliki. Mowa tutaj o łuku, który oparty jest na parabolicznych kształtach legendarnych jupiterów stadiony, które przez wiele lat oświetlały murawę boiska.
– Kształt ten bardzo nam się podobał, miał w sobie dynamizm, świetnie oddawał wrażenie ruchu i prędkości, a więc cechy, które powinny towarzyszyć symbolowi Kolejorza. Ładna dynamiczna forma i historia tego miejsca – opowiada Tracz.
Prace związane z powstawaniem peronu mają się zakończyć na początku października, wedle przekazanych informacji ma to mieć miejsce 5 października. Na tę chwilę nie ma żadnych opóźnień związanych z pracami. Ogromnym wyzwaniem logistycznym jest również transport lokomotywy z hali dawnego HCP, a obecnie FPS Cegielski. Stąd też postanowiono, że pojazd zostanie przetransportowany nocą z 8 na 9 października.
– Do transportu dojdzie w nocy, przede wszystkim ze względu na znacznie mniejszy ruch uliczny i konieczność demontażu niektórych stałych elementów infrastruktury drogowej, takich jak choćby sygnalizacja świetlna zawieszona nad ulicami, czy przewody trakcyjne przeznaczone dla komunikacji miejskiej – wyjaśnia Wojciech Terpiłowski, kierownik działu Promocji i Reklamy Lecha Poznań.
– Już teraz cała operacja wywołuje ogromne zainteresowanie kibiców i mediów, dlatego na bieżąco będziemy już informować o wszystkich szczegółach naszych planów.
Warte podkreślenia jest dotychczasowe zaangażowanie wszystkich uczestników akcji. To sponsor główny Kolejorza, Lech Pils, a także partnerzy PKP Cargo, Fundacja PKP, H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Autorami projektu są Grzegorz Tracz, Michał Balas, Paweł Daszkiewicz, Marcin Kaczmarek oraz grupa buikaKRU.
Źródło: Konferencja prasowa – „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”, Biuro Prasowe KKS Lech Poznań.
Wizualizacje projektu „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska” pochodzą z Lech Poznań / LechPoznan.pl
[vc_single_image image=”13570″ img_size=”full” onclick=”link_image
[vc_single_image image=”13571″ img_size=”full” onclick=”link_image
Hobby pismak, miłośnik angielskiej piłki, archeolog historii, krnąbrny brodacz, pracoholik. Prywatnie kibic Manchesteru United i Lecha Poznań. Piszę dla: @retro_magazyn, @watch_esa i @ManUtd_PL. M: klama.mufc92@gmail.com.