Obserwuj nas

Lech Poznań

Stanie na stacji Lokomotywa…

Od kilkunastu dni przy INEA Stadionie trwają prace, które mają na celu zakończenie akcji „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”. Mówiąc dokładniej, na Bułgarskiej powstanie prawdziwy peron kolejowy, a na nim lokomotywa! Oficjalna prezentacja ma mieć miejsce 16 października 2016 roku, przed spotkaniem z Wisłą Kraków, jednak na peronie stanie już w nocy z 8 na 9 października. Dziś w Sali konferencyjnej INEA Stadionu miała miejsce konferencja prasowa dotycząca finalizacji akcji.

Projekt powstania monumentu pod areną Lecha Poznań od momentu pierwszych zarysów do realizacji trwa już od około dwóch lat.

– Pomysł postawienia na Bułgarskiej lokomotywy zaczął nabierać realnych kształtów w 2014 roku, kiedy wraz z SKLP i naszym sponsorem, marką Lech Pils, podjęliśmy decyzję o sprowadzeniu parowozu, który powstał tu: w Poznaniu, w sercu Wielkopolski – skomentował Sebastian Starczewski, dyrektor marketingu Lecha Poznań.

– Już niedługo wszyscy kibice będą mogli cieszyć się tym, że jako jedyny klub w Polsce, Kolejorz będzie mógł się pochwalić tak spektakularnym dowodem swojego przywiązania do tradycji i korzeni klubu, a także oddania kibicom – mówi Szymon Grzechulski, przedstawiciel marki Lech Pils, sponsora głównego klubu i akcji „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”.

W to ogromne przedsięwzięcie na wyjątkowo wielką skalę było zaangażowane wiele osób, które poświęciły wiele godzin, aby marzenie mogło się spełnić. Nad projektem stworzenia peronu i wkomponowania lokomotywy pracował zespół złożony z szóstki architektów.

– Codziennym otoczeniem pociągów są tory, nasypy, perony, innymi słowy obiekty liniowe. Byliśmy przeświadczeni, że tylko w takiej scenerii lokomotywa może wyglądać naturalnie i zachować swoje pierwotne znaczenie – tłumaczy Grzegorz Tracz, szef grupy architektów. – Dlatego też układ „Stacji Bułgarska” również jest układem liniowym: sekwencji murków, krawężników i krawędzi peronu, które biegną po łuku, nakładają się na siebie i łączą.

Konstrukcja, która powstaje przy INEA Stadionie ma również budzić podziw, będzie również nawiązywać do pewnej symboliki. Mowa tutaj o łuku, który oparty jest na parabolicznych kształtach legendarnych jupiterów stadiony, które przez wiele lat oświetlały murawę boiska.

– Kształt ten bardzo nam się podobał, miał w sobie dynamizm, świetnie oddawał wrażenie ruchu i prędkości, a więc cechy, które powinny towarzyszyć symbolowi Kolejorza. Ładna dynamiczna forma i historia tego miejsca – opowiada Tracz.

Prace związane z powstawaniem peronu mają się zakończyć na początku października, wedle przekazanych informacji ma to mieć miejsce 5 października. Na tę chwilę nie ma żadnych opóźnień związanych z pracami. Ogromnym wyzwaniem logistycznym jest również transport lokomotywy z hali dawnego HCP, a obecnie FPS Cegielski. Stąd też postanowiono, że pojazd zostanie przetransportowany nocą z 8 na 9 października.

– Do transportu dojdzie w nocy, przede wszystkim ze względu na znacznie mniejszy ruch uliczny i konieczność demontażu niektórych stałych elementów infrastruktury drogowej, takich jak choćby sygnalizacja świetlna zawieszona nad ulicami, czy przewody trakcyjne przeznaczone dla komunikacji miejskiej – wyjaśnia Wojciech Terpiłowski, kierownik działu Promocji i Reklamy Lecha Poznań.

– Już teraz cała operacja wywołuje ogromne zainteresowanie kibiców i mediów, dlatego na bieżąco będziemy już informować o wszystkich szczegółach naszych planów.

Warte podkreślenia jest dotychczasowe zaangażowanie wszystkich uczestników akcji. To sponsor główny Kolejorza, Lech Pils, a także partnerzy PKP Cargo, Fundacja PKP, H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Autorami projektu są Grzegorz Tracz, Michał Balas, Paweł Daszkiewicz, Marcin Kaczmarek oraz grupa buikaKRU.

Źródło: Konferencja prasowa – „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”, Biuro Prasowe KKS Lech Poznań.

Wizualizacje projektu „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska” pochodzą z Lech Poznań / LechPoznan.pl

[vc_single_image image=”13570″ img_size=”full” onclick=”link_image

[vc_single_image image=”13571″ img_size=”full” onclick=”link_image

Hobby pismak, miłośnik angielskiej piłki, archeolog historii, krnąbrny brodacz, pracoholik. Prywatnie kibic Manchesteru United i Lecha Poznań. Piszę dla: @retro_magazyn, @watch_esa i @ManUtd_PL. M: klama.mufc92@gmail.com.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Lech Poznań